Periskop: Vše je v rukou božích, řekl Carnajev matce

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
29. 5. 2013 15:56
Středa 29. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Vše bude v pořádku

Foto: Aktuálně.cz

Devatenáctiletý Čečenec Džochar Carnajev, podezřelý z bombových útoků na maraton v Bostonu, poprvé od svého zatčení v půli dubna hovořil se svojí matkou Zubejdou.

"Řekl mi ´Jsem v pořádku, zranění se léčí. Vše je v rukou božích, buď trpělivá. Vše bude v pořádku.´" prozradila z dagestánské Machačkaly agentuře Bloomberg obsah šestiminutového telefonátu.

Ona sama nevěří, že by měli Džochar a jeho starší bratr Tamerlan (zemřel při přestřelce s policií) s atentáty cokoliv společného.

 

Železný Oxford

Foto: Aktuálně.cz

Nová kolej na slavné univerzitě v Oxfordu by měla nést jméno nedávno zesnulé baronky Margaret Thatcherové.

Podle listu The Telegraph to navrhuje starosta Londýna Boris Johnson.

Sbohem a šáteček

Foto: Aktuálně.cz

Loni chtěla být prezidentkou, příští rok skončí i jako kongresmanka. Republikánka z Minnesoty a představitelka konzervativního hnutí Tea Party Michele Bachmannová na YouTube oznámila, že se nebude příští rok ucházet o další mandát na washingtonském Capitol Hillu.

Ačkoliv důvody nesdělila, úplně dobrovolně to zřejmě nebude. Momentálně je totiž vyšetřována kvůli pochybení během své prezidentské kampaně v roce 2012. Ona sama takové tvrzení ale odmítá.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Bulharsko má novou vládu

Foto: Aktuálně.cz

Bulharští poslanci po krachu jednání parlamentních stran vyslovili důvěru kabinetu nadstranického ekonoma Plamena Orešarského. Ten musí vyvést nejchudší zemi Evropské unie z politické, ekonomické a společenské krize.

Lidem došla trpělivost s chudobou i s politiky, když jim poskytovatelé energie - mezi které patří rakouská společnost EVN a české firmy ČEZ a Energo-Pro - na počátku roku předložili vysoké účty.

Tužka v hlavě

Foto: Aktuálně.cz

Dlouhé roky sužovaly 24letého Afghánce bolesti hlavy, zimnice i poruchy vidění.

Pomoci mu dokázali až lékaři z Univerzitní nemocnice v německých Cáchách. Ti zjistili, že mladík má v hlavě zaraženou deseticentimetrovou tužku, napsala agentura AP. On sám si nepamatoval, jak se mu předmět do hlavy dostal. Lékařům pouze řekl, že jako dítě spadl. Po operaci se mu nicméně ulevilo.

Jen pro zajímavost - obdobný problém měl i Homer Simpson z populárního animovaného seriálu.

Rozhádaná opozice je k ničemu

Foto: Aktuálně.cz

Exilová koalice je neschopná a nedokáže reprezentovat opoziční síly v Sýrii. Jsou o tom přesvědčeni povstalci, kteří bojují proti režimu Bašára Asada.

Bojovníci kritizují fakt, že se opozičníci nedokážou v Istanbulu shodnout takřka na ničem.

Středeční prohlášení je dalším důkazem, že povstalci nejsou ani v nejmenším jednotní, a to vše v době, kdy dochází k rušení zbrojního embarga a v Ženevě se chystá konference, jež by měla obě znesvářené strany přimět k jednání.

V Utahu se narodila paterčata

Foto: Aktuálně.cz

Fernando, Jordan, Esmeralda, Fatima a Marissa. Tak se jmenují paterčata, která přišla na svět v americkém Salt Lake City.

Podle lékařů se potomci Guillerminy Garciové těší dobrému zdraví a každý z nich váží kolem 1,3 kilogramu.

 

100 000 mrtvých křesťanů ročně

Foto: Aktuálně.cz

Vatikán si opět u OSN stěžuje na pronásledování křesťanů. Ročně jich kvůli víře přijde o život na 100 tisíc, a to především na Blízkém východě, v Africe a v Asii.

Podle arcibiskupa Silvana Maria Tomasiho musí mnohdy opustit domovy, stávají se oběťmi znásilňování čí únosů, informovalo vatikánské rádio.

Jak se žije křesťanům v Iráku:

Dron zabíjel v Pákistánu

Foto: Aktuálně.cz

V Pákistánu po necelých třech týdnech opět udeřil americký bezpilotní letoun. Dvě z dronu odpálené rakety zabily v Severním Vazíristánu sedm lidí, další čtyři zranily, informovala agentura Reuters.

Jde o první útok od 11. května, kdy se v zemi konaly volby. Jejich vítěz - Naváz Šaríf - použití letounů ostře kritizuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy