Periskop: Reforma zdravotnictví Američanům nevoní

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
27. 5. 2013 17:44
Pondělí 27. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Američané proti prezidentovi

Foto: Aktuálně.cz

Prezident Barack Obama označil reformu zdravotnictví (tzv. Obamacare) za jednu z priorit svého prvního volebního období. A podařilo se mu ji prosadit.

Nyní se ale ukazuje, že více než polovina Američanů se k zákonu staví negativně, alespoň podle průzkumu CNN. Normu odmítá 54 procent populace. Část ji považuje za příliš liberální, část naopak málo.

Milujeme Obamacare? To už podle průzkumu neplatí.
Milujeme Obamacare? To už podle průzkumu neplatí. | Foto: Reuters

Omluva dětem

Foto: Aktuálně.cz

Australský kardinál George Pell se poprvé veřejně omluvil stovkám dětí, které byly od 30. let minulého století zneužívány kněžími.

Učinil tak během parlamentního vyšetřování, jež má osvětlit na 600 případů sexuálního zneužívání, k nimž došlo v australském státě Victoria.

Před poslanci se kál i za to, že se církev snažila vše ututlat. "Panovala obava ze skandálu," citoval ho server The Sydney Morning Herald.

Kalašnikov je v nemocnici

Foto: Aktuálně.cz

Třiadevadesátiletý Michail Kalašnikov, jehož jméno nese nejrozšířenější a nejslavnější zbraň světa AK-47, je v nemocnici.

Důvody hospitalizace nejsou podle Rádia Svobodná Evropa známy. Lékaři pouze oznámili, že Kalašnikovův stav je "normální".

Michail Kalašnikov a jeho legendární automat AK-47. Archivní snímek.
Michail Kalašnikov a jeho legendární automat AK-47. Archivní snímek. | Foto: Reuters

Diskriminace v barmském pojetí

Foto: Aktuálně.cz

Do Aun Schan Su Ťij, vůdkyně barmské opozice a laureátka Nobelovy ceny míru, se pustila do vlády.

Kritizuje její rozhodnutí zakázat rodinám z muslimského menšinového etnika Rohingů mít víc než dvě děti. Místních buddhistů se opatření netýká.

Rohingové přitom podle OSN i tak patří k nejpronásledovanějším lidem na světě.

Může za Woolwich internet?

Foto: Aktuálně.cz

Vyšetřovatelé nepolevují ve zjišťování okolností vraždy vojáka v londýnské čtvrti Woolwich.

A původní teorie, že šlo - podobně jako při útoku v Bostonu - o akci samotáře bez vazeb na Al-Káidu nebo jinou teroristickou organizaci, se ale jeví jako čím dál méně pravděpodobná.

Heliport je hotov

Foto: Aktuálně.cz

Zatímco český premiér Petr Nečas řeší v Rusku problémy s rozbitým vládním speciálem, Vladimir Putin má vystaráno.

Přistávací plocha pro jeho vrtulník je hotová. Prezident chce po Moskvě létat, aby tak ulevil běžným řidičům v přeplněných ulicích ruské metropole.

Hackeři udeřili na Sky

Foto: Aktuálně.cz

Britská mediální společnost Sky se stala terčem prosyrských hackerů. Takzvaná Syrská elektronická armáda (SEA) zaútočila na její aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android.

Odinstalujte je, nabádá firma na Twitteru. SEA si v minulosti připsala virtuální útoky i na The Guardian, BBC či agenturu Associated Press.

Li v Německu

Foto: Aktuálně.cz

Před necelým čtvrt rokem se stal jedním z nejmocnějších mužů Číny. Nyní se čínský premiér Li Kche-čchiang vydal na svoji první zahraniční cestu. A jeho kroky vedly do Německa, kde se mimo jiné setkal s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Takto spolu rozmlouvali v parku paláce Meseberg.

Li Kche-čchiang a Angela Merkelová
Li Kche-čchiang a Angela Merkelová | Foto: Reuters

Zaplať si za vlastní cenzuru

Foto: Aktuálně.cz

Komunistický Vietnam zavedl nový zákon, který podle pozorovatelů v podstatě znamená, že zpravodajské stanice, jako jsou BBC či CNN, budou platit za svou vlastní cenzuru, napsala ČTK.

Zákon požaduje, aby zahraniční kanály požádaly o licenci na úpravy ve spojení s místním, vládou schváleným partnerem. Ten pak za neupřesněný poplatek bude připravovat jejich vysílání pro místní obyvatele, tedy opatřovat je titulky ve vietnamštině a "editovat" - vystříhávat nevhodný obsah.

Jak napsala agentura AFP, autoritářská vietnamská vláda už nyní zakazuje soukromé sdělovací prostředky; všechny noviny a televizní stanice v zemi jsou státní. Dlouhodobě také cenzurovala zahraniční televizní stanice, jejichž vysílání proto šlo do éteru s třicetiminutovým zpožděním, aby mohl být vystříhán jakýkoli "nevhodný" obsah.

Průlom, hlásí vláda i povstalci

Foto: Aktuálně.cz

Šest měsíců jednání přineslo první ovoce.

Kolumbijská vláda se dohodla s povstaleckými Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC) na pozemkové reformě. Jde přitom o jeden z šesti klíčových bodů mírové agendy, upozornila agentura Reuters.

Detaily jsou prozatím tajné, nicméně z informací, které se dostaly na veřejnost, plán počítá s rozvojem venkovských oblastí a místním obyvatelům zajišťuje pozemky. Dalšími body mírového procesu jsou zapojení FARC do politiky, její odzbrojení či konec obchodu s drogami, z něhož FARC financuje svoji činnost.

 

Právě se děje

Další zprávy