Bulharsko povedou úředníci, vítěz voleb vládnout nechce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 5. 2013 16:23
Šéf strany GERB Bojko Borisov odmítá jít do "bezcharakterní" koalice
Vzdal to. Bulharský expremiér vrátil mandát ke složení nové vlády.
Vzdal to. Bulharský expremiér vrátil mandát ke složení nové vlády. | Foto: Reuters

Sofia - Bývalý bulharský premiér a šéf vítězné strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) Bojko Borisov odmítl pověření prezidenta Rosena Plevnelieva k sestavení vlády.

Hlava státu pak dala mandát k vytvoření kabinetu druhým socialistům.

Borisovův krok má umožnit vznik technokratické vlády v čele s bývalým ministrem financí Plamenem Orešarským, kterého navrhli právě socialisté. GERB se mezitím snaží u ústavního soudu dosáhnout opakování nedávných voleb kvůli údajně závažným porušením volebního zákona.

"Slíbili jsme voličům, že nebudeme vstupovat do bezcharakterních koalic," zdůvodnil Borisov rozhodnutí, proč jeho strana GERB mandát k sestavení vlády vrátila. Borisov nicméně prezidentovi předložil návrh s kandidáty na ministerské funkce a pro sebe si určil premiérský post. Tento návrh ale realizován nebude.

Ceremonie, kde Plevneliev formálně předal Orešarskému pověření, se zúčastnil šéf socialistů Sergej Stanišev. Orešarský zastával ve Staniševově vládě v letech 2005 až 2009 post ministra financí a byl jediným nestranickým členem kabinetu.

Vítězná strana nemá s kým jednat

GERB po volbách z 12. května získal 97 z 240 poslaneckých křesel, koaliční partnery ale nemá. Druhým socialistům s 84 poslanci a jejich předpokládaným partnerům z řad turecké menšiny s 36 křesly zase chybí k většině jeden mandát. Tuto vládu by nepodpořila ani čtvrtá a poslední parlamentní strana - nacionalistická Ataka.

Socialisté proto navrhli vytvořit technokratický kabinet bez jasného stranického vyhrazení v čele s Orešarským, což podpořila strana turecké menšiny a nepřímo i nacionalisté. Toto řešení by rovněž znamenalo, že by nebyly nutné nové volby, po kterých volá především Borisov. Prezident ale zatím nevidí důvod vypsat nové hlasování.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy