Nový vůdce Pákistánu proti Obamovi, nechce bombardéry

Martin Novák Martin Novák
19. 5. 2013 18:00
Barack Obama je velkým příznivcem letounů operujících proti Al-Káidě a Tálibánu
Americké bezpilotní letadlo MQ-1B Predator
Americké bezpilotní letadlo MQ-1B Predator | Foto: Reuters

Islámábád - Barack Obama je velkým příznivcem bezpilotních bombardérů operujících proti Al-Káidě a Tálibánu nad Afghánistánem a Pákistánem. Využívá jich více než jeho předchůdce George Bush.

Pákistánské parlamentní volby mu to ale zkomplikují. A stejně tak i stažení amerických jednotek z Afghánistánu plánované na příští rok.

Jasným vítězem víkendových voleb v zemi se 176 miliony obyvateli je Naváz Šaríf. Třiašedesátiletý ostřílený politik, který byl předsedou vlády už dvakrát v devadesátých letech. Zvítězil s programem, který obsahoval jako priority ukončení takzvané války s terorismem po boku USA a ukončení náletů bezpilotních bombardérů na pákistánské území.

Někteří bývalí ministři, pracovníci CIA či bezpečnostní experti Obamu varují, že odchod z Afghánistánu je předčasný, i když válka se tam vleče už dvanáct let. Vítězství Šarífa tato varování nepochybně ještě posílí.

Přečtěte si celou analýzu Martina Nováka v placeném deníku Insider: Co je potřeba vědět o Navázu Šarífovi a co si může "urvat" Tálibán?

 

Právě se děje

Další zprávy