* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Torubarov je venku z vazby
Ruský soud pustil z vazby podnikatele Alexeje Torubarova. Jak napsal server Lidovky.cz, důvodem bylo překročení doby, po niž lze stíhaného bez soudu držet ve vazbě.
Torubarov žádal v Česku o azyl a jeho vydání zpět do rodné vlasti rozpoutalo na tuzemské politické scéně roztržku. Ministr financí Miroslav Kalousek dokonce koncem května nařídil personálu pražského letiště, aby před letoun, v němž podnikatel byl, postavil cisternu.
Vyhněte se americkým serverům
Bojíte se, že vaše data zneužijí tajné služby Spojených států? Pak se během brouzdání po internetu vyhněte stránkám, které provozují americké společnosti Google či Facebook.
S tímto nezvyklým doporučením přišel ve středu německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich. "Všichni, kteří se bojí, že jejich komunikace bude jakkoliv narušena, by měli využívat služby, které nejdou přes americké servery," prohlásil podle The Huffington Post v Berlíně.
Reagoval tak na povyk, jenž v posledních týdnech způsobilo zjištění o sledovacím projektu PRISM.
Rozpočet dostal zelenou. Zatím
Europoslanci schválili politickým usnesením návrh dlouhodobého rozpočtu EU pro roky 2014 až 2020, hlásí z Bruselu zpravodaj ČTK. Pro bylo 474 europoslanců, 193 hlasovalo proti a 42 se zdrželo.
A dodává, že o konečných legislativních textech, které se nyní připravují, bude ale parlament hlasovat až v září či v říjnu. Návrh je kompromisem, na kterém se shodli minulý týden lídři zemí EU na summitu.
Rodiny horolezců dostanou odškodnění
Rodiny dvou slovenských horolezců zavražděných při útoku islamistů na skupinu cizinců v Pákistánu dostanou od slovenské vlády mimořádnou finanční pomoc po 33 000 eurech (1,7 milionu korun).
Peníze se kabinet Roberta Fica rozhodl vyčlenit z vládní rezervy. Není to poprvé. Podobnou sumou Slovensko odškodnilo příbuzné po loňské tragédii při stavbě dálničního mostu na východě země nebo po výbuchu v dole v Handlové v roce 2009.
Nevyměnili jsme diktátora za fašistu!
V Egyptě to pořádně vře. Proti prezidentu Muhammadu Mursímu se sice během uplynulých měsíců uskutečnily tisíce protestů, ale v posledních dnech nabraly události spád.
"Zradil revoluci," zlobí se lidé kvůli jeho autoritářským tendencím. "Nevyměnili jsme diktaturu za fašistický náboženský režim."
Do hry se vložila mocná armáda, bez jejíž přízně nemá žádný politik v zemi šanci. A její ultimátum, aby Mursí splnil požadavky ulice, vyprší během středy. Zdá se tak, že dny ve volbách zvoleného prezidenta se pomalu chýlí ke konci.
Takto to vypadalo v noci na středu v ulicích Káhiry:
Dron opět zabíjel, Šarífovi navzdory
Nejméně sedmnáct lidí zemřelo při náletu amerického bezpilotního letounu v pákistánském Severním Vazíristánu, baště islamistického hnutí Tálibán.
Čtyři rakety podle agentury AP zasáhly dům sousedící s velkým tržištěm ve městě Miránšáh.
Spojené státy tak nedbají výzev Islámábádu, aby s útoky skončily. Naposledy na Washington apeloval nový premiér Naváz Šaríf. "Respektujeme suverenitu druhých a ti by měli rovněž respektovat naši svrchovanost a nezávislost. Tato kampaň musí skončit," řekl před měsícem.
Liberté, égalité, fraternité
Svoboda, rovnost, bratrství. Jedno z hesel, jimiž se pyšní Francie, neplatí v případě, že se jmenujete Edward Snowden.
Země galského kohouta totiž - navzdory všem zvyklostem - donutila k přistání ve Vídni letoun bolivijského prezidenta Eva Moralese. Jednoduše mu nedovolila přelet nad svým územím. Proč? Kvůli podezření, že na palubě stroje je někdejší technik amerických tajných služeb, který vyzradil špiclovací program PRISM.
Moralesovu stroji byl zapovězen i vzdušný prostor Španělska a Portugalska. A to do doby, než byl letoun prohledán. Po Snowdenovi ani vidu, ani slechu.
Předčasné volby na dohled
Portugalsku se rozpadá vláda. Už v pondělí odstoupil ministr financí a propagátor úspor Vítor Gaspar, o den později ho následoval ministr zahraničí. A další dva kolegové z resortů sociálních věcí a zemědělství je hodlají následovat.
Jak připomíná ČTK, demise přicházejí v době, kdy se Portugalsko musí zavázat k dalším úsporám, aby dodrželo podmínky věřitelských institucí, tedy EU, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Opozice samozřejmě volá po nových volbách.
Vražda kvůli náušnicím
Policisté z Burjatska na jihovýchodě Ruska vyšetřují brutální vraždu. Dopustila se jí sedmiletá dívka, která se přiznala, že zabila svoji pětiletou kamarádku, napsal server newsru.com.
Děvče vyšetřovatelům řeklo, že jí oběť nechtěla půjčit náušnice, aby si je mohla vyzkoušet. Tak ji po strkanici strčila do řeky a utopila ji.
Hrozí v Iráku občanská válka?
Sektářské násilí je v Iráku opět na vzestupu a podle některých analytiků není vyloučeno, že země stojí na prahu občanské války.
Nejnovějším důkazem je úterní vlna bombových útoků na tržištích v metropoli Bagdádu. Ty si vyžádaly přes 50 mrtvých a na 160 zraněných. Od dubna zemřelo v zemi přes 2000 lidí.