Periskop: Unie připravila Cyrila s Metodějem o svatozář

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
2. 7. 2013 22:30
Úterý 2. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Rvačka v televizi za 150 hodin

Foto: Aktuálně.cz

Třiapadesátiletý ruský oligarcha Alexandr Lebeděv byl za loňské napadení svého rivala v televizní debatě odsouzen ke 150 hodinám obecně prospěšných prací.

Lebeděvův právník Genry Reznik už se nechal slyšet, že se jeho klient odvolá. Původně přitom pohádkově bohatému podnikateli hrozilo až pět let vězení. Sám Lebeděv, který otevřeně kritizuje prezidenta Putina, už dříve celý proces označil za mstu.

I věrozvěsti musí být v Bruselu neutrální

Foto: Aktuálně.cz

Slovensko oslaví 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje vydáním pamětních dvoueurových mincí.

Věrozvěstové jsou na zadní straně mince, s níž bude platit celá měnová unie, oproti původnímu plánu vyryti bez svatozáře, neboť některé členské země namítaly, že církevní symbolika porušuje náboženskou neutralitu.

Foto: Slovenská národní banka

Svatým už v prosinci?

Foto: Aktuálně.cz

Jan Pavel II. se stane svatým možná už koncem roku. Tedy necelé tři roky poté, co byl blahořečen.

Kongregace pro otázky svatořečení totiž schválila druhý zázrak bývalého papeže. Šlo o nevysvětlitelné uzdravení ženy, které bylo zaznamenáno večer téhož dne, kdy byl bývalý pontifik prohlášen blahoslaveným, napsala agentura ANSA.

Extremistka přišla o imunitu

Foto: Aktuálně.cz

Marine Le Penová přišla v Evropském parlamentu o poslaneckou imunitu.

O vydání šéfky krajně pravicové Národní fronty požádala francouzská prokuratura, která ji chce stíhat za podněcování k nesnášenlivosti a diskriminaci.

Dopustit se jich měla při vystoupení v Lyonu v prosinci 2010, kdy přirovnala všeobecně kritizované pouliční modlitby muslimů k okupaci Francie nacisty. Hrozí jí rok vězení

Komplikace na hranicích

Foto: Aktuálně.cz

Vstup Chorvatska do Evropské unie zkomplikoval život řidičům kamionů.

Na hranicích se Srbskem se podle agentury Tanjug tvoří dlouhé kolony a od pondělního večera nevjelo do země jediné nákladní auto. Čekací doby podle ní dosahují až 15 hodin. Osobní vozy prý jsou odbavovány bez problémů.

Silné zemětřesení

Foto: Aktuálně.cz

Indonéskou provincii Aceh zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy stupnice.

Podle agentury AP zemřel nejméně jeden člověk, desítky dalších jsou zraněny. Značné škody rovněž utrpěla řada domů.

Obama v nemilosti

Foto: Aktuálně.cz

Barack Obama byl svého času oblíbencem notné části Egypťanů. To se ovšem psal rok 2011, u moci byl Husní Mubarak a americký prezident podporoval změnu v zemi na Nilu.

Doba se ovšem mění a šéf Bílého domu se dostal do nelibosti. Důvodem je spolupráce se současným prezidentem Muhammadem Mursím, proti němuž opět vyšly do ulic měst miliony lidí.

Obama se brání, že se v Egyptě nikdy nestavěl za konkrétní lidi či strany. "Naším cílem byla změna," prohlásil podle serveru Politico v Tanzánii, kde je momentálně na návštěvě.

Foto: Reuters

Důmyslný nacionalista

Foto: Aktuálně.cz

Rusko by mohlo vytěžit něco z toho, že v tranzitu moskevského letiště Šeremeťjevo přebývá whistleblower Edward Snowden.

Radikální nacionalista Vladimir Žirinovskij navrhuje, aby ho Kreml vydal do Spojených států, a to výměnou za "obchodníka se smrtí" Viktora Buta, který si v USA odpykává 25 let za pašování zbraní.

Proti Muslimskému bratrstvu

Foto: Aktuálně.cz

Ve Spojených arabských emirátech bylo posláno za mříže 68 z 94 islamistů, a to včetně několika žen. Soud je potrestal za to, že se podle něj připravovali na převzetí moci v SAE.

Jak poznamenala BBC, jde o první krok v boji se stoupenci Muslimského bratrstva, organizace, která prosazuje islám jako základní organizační princip státu.

Soudružská výpomoc

Foto: Aktuálně.cz

Valentina Těreškovová, první žena ve vesmíru a poslankyně ruské Státní dumy, podle agentur stále dokazuje, že je na ni spolehnutí.

Vyšlo totiž najevo, že zvládá hlasovat i za svého kolegu - populárního zpěváka lidových písní Josifa Kobzona. "Seznámil nás ještě v 60. letech Jurij Gagarin a já jí věřím," svěřil se listu Komsomolskaja pravda.

 

Právě se děje

Další zprávy