Bin Ládinova spojka vítězí
Radikální muslimský duchovní Abú Katada, Palestinec s jordánským pasem, vyhrál další kolo desetileté soudní bitvy s britskou vládou. Ministerstvo vnitra totiž neuspělo s odvoláním proti rozhodnutí, podle něhož ho nesmí vyhostit. A to přesto, že ho Downing Street 10 označuje za hrozbu pro zemi.
Úřady o muži, jenž býval v minulosti označován za "evropskou spojku Usámy bin Ládina", tvrdí, že radí militantním islamistům a shání peníze pro teroristické útoky. Nikdy ho ale z ničeho neobvinily.
Duhové vlajky ve Washingtonu
Budou sňatky homosexuálních párů legalizovány na federální úrovni? Právě tato debata se v posledních dvou dnech odehrává v budově amerického Nejvyššího soudu ve Washingtonu. Verdikt bude pravděpodobně znám až v červnu, přesto se ve Spojených státech už nyní vedou živé diskuse.
A očekává se, že soudci nakonec zruší federální zákon z roku 1996 zvaný ochrana manželství (DOMA), podle kterého je manželstvím jen svazek muže a ženy.
Pro zrušení DOMA se vyjádřil i prezident Barack Obama, proti je už jen skupina republikánů, kterým pomáhají církevní a konzervativní kruhy. Naproti tomu liberálnější část Republikánské strany se ke změně staví vstřícněji. Podle komentátorů si totiž od toho slibuje příliv peněz do partajní pokladny.
Tak to vypadá, když děti vychovávají dvě mámy:
STOPka alkoholu neprošla
Na zdraví! Slovenští poslanci se budou i nadále těšit z výsady, kterou má málokterý zaměstnanec. Odmítli totiž novelu jednacího řádu, a tak budou moci i nadále chodit do práce "společensky unaveni".
Návrh z dílny poslance OĽaNO Branislava Škripeka počítal s tím, že předseda schůze by mohl vyzvat "viditelně opilého" poslance k dechové zkoušce. V případě pozitivního výsledku (či odmítnutí testu) by byl hříšník vykázán ze sálu a nedostal by za daný den zaplaceno.
"Poslanci se cítili napadeni a uraženi, ale nejsme víc než obyčejní lidé a neměli bychom se tak ani cítit," citoval server Aktuálne.sk zklamaného Škripka, jenž v minulosti proslul například návrhem takzvaného "bradavkového zákona", který měl ze stránek novin a časopisů vytlačit nahotu.
Dodejme, že někteří čeští zákonodárci podle zkazek s Malé Strany za svými kolegy z Bratislavy příliš nezaostávají.
Telefon na jih ohluchl
Ještě čtvrt roku zpátky mluvil o sjednocení Korejského poloostrova. Nyní to vypadá, že měl mladý severokorejský vůdce Kim Čong-un na mysli dobytí Jižní Koreje. Nasvědčují tomu alespoň hrozby, které Pchjongjang v posledních týdnech chrlí na všechny strany.
Ve středu dokonce odstřihl poslední spojení se svým jižním sousedem - horká linka, která spojovala armády obou zemí, ohluchla. Severokorejští generálové tvrdí, že "v situaci, kdy může každým okamžikem vypuknout válka", není důvod toto spojení dále udržovat.
Kyperská noční můra? 80 %
Minulý týden se bouřili kvůli tomu, že přijdou o desetinu svých vkladů. Nyní vše nasvědčuje tomu, že ztráty, které utrpí movití majitelé kont na Kypru, předčí i ty nejhorší noční můry. Ti, kteří měli účet v kyperské bance Laiki a na něm více než 100 000 eur (2,6 milionu korun), totiž podle ministra financí Michalise Sarrise přijdou až o 80 procent vkladů.
Ochránci lidských práv v hledáčku berňáku
Ruské úřady jako by se snažily pokořit všechny nepsané rekordy. Během posledního měsíce totiž podnikly razie ve zhruba 2000 nevládních organizací. Zatím posledními oběťmi boje se "zahraničními agenty" se staly moskevské odbočky Human Rights Watch a Transparency International.
Ochránci lidských práv přitom opakovaně upozorňují, že terčem důkladných daňových prověrek jsou organizace, které dlouhodobě kritizují vládnoucí režim prezidenta Vladimira Putina. Human Rights Watch dokonce koncem ledna upozornila, že situace je nejhorší od rozpadu Sovětského svazu.
Miliband míří z parlamentu do neziskovky
Z britského exministra zahraničí Davida Milibanda by si mohl vzít příklad nejeden český zákonodárce. Někdejší blízký spolupracovník ministerského předsedy Tonyho Blaira totiž nečekaně opouští britskou politiku, napsal The Telegraph. Neodchází přitom kvůli nějakému skandálu, politickému obchodu či nástupu do vězení, jak se čas od času stává v Poslanecké sněmovně.
Jeden z čelných labouristů odchází proto, že - podle vlastních slov - potřebuje "nové výzvy a nový začátek". Zamíří do New Yorku, kde se posadí do čela neziskové organizace International Rescue Committee (IRC).
Co by na to asi řekli někteří čeští politici, kteří v poslaneckých lavicích v některých případech sedí (s trochu nadsázky) takřka od maturity?
Všichni zůstanou oblečeni, ujišťoval guvernér
Prince Harryho, doposud třetího v pořadí nástupnictví na britský trůn, předchází rozporuplná pověst. Na jednu stranu je vysoce ceněn coby voják, jenž má za sebou i nasazení v Afghánistánu, na druhou ovšem často vyvolává pozdvižení.
O tom, nakolik jsou jeho společenské excesy známé, nejnověji vypovídá to, že se k nim (byť s nadsázkou) vyjadřují i špičky americké politiky. Republikánský guvernér Chris Christie, o němž se v nedávné době spekulovalo jako o možném kandidátovi na prezidenta, v rádiu ujišťoval posluchače, že během Harryho blížící se návštěvy New Jersey se "nikdo nebude svlékat". Narážel tak na loňskou aféru, kdy svět obletěly princovy obnažené fotky z Las Vegas.
Nevygooglitelný Google
Švédská jazyková rada ze svého seznamu nových slov roku 2012 odstranila slovo "nevygooglitelný". K tomuto kroku se rozhodla, když odmítla ustoupit nátlaku vyhledávače, aby do definice slova připojila rovněž výraz "Google".
Seznam nových slov švédštiny byl zveřejněn v prosinci a obsahoval i výraz "ogooglebar" s definicí "něco, co není možné najít na internetu s pomocí vyhledavače". Jazyková rada uvedla, že ji od té doby firma Google opakovaně kontaktovala a snažila se dosáhnout toho, aby definice obsahovala i její název společně se značkou pro ochrannou známku.
Řekové čekají na kyperské banky
Na Kypru otevřou banky až ve čtvrtek, ovšem v Řecku už se tvoří fronty od středečního rána. Tamní síť velké kyperské trojky Bank of Cypurs, Laiki a Hellenic Bank odkoupila řecká banka Piraeus. Za 312 poboček s více než 5000 zaměstnanci vysázela na stůl 524 milionů eur. A ručí tím pádem i za vklady, které by jinak podle plánu vlády v Nikósii podléhaly zdanění.
Ačkoliv Piraeus ujistila, že "vklady zákazníků u řeckých poboček Bank of Cyprus, Laiky a Hellenic Bank nejsou předmětem žádné bankovní daně nebo snížení", klienty to od napjatého čekání u poboček neodradilo. "Důvěra vkladatelů dostala tvrdou ránu," vysvětlil podle ČTK jeden z čekajících, který šel do bývalé pobočky Bank of Cyprus splatit půjčku.
"Sám si peru, sám si vařím"
Papež František nadále udivuje svět a ve Vatikánu podle BBC mění zaběhlé pořádky. Nejnověji někdejší arcibiskup z Buenos Aires překvapil, když se odmítl přestěhovat do papežského apartmánu v nejvyšším patře Apoštolského paláce. Podle jeho spolupracovníků dává přednost skromnému ubytování s dalšími kněžími.
Je tak prvním pontifikem za poslední století, který nehodlá (přinejmenším dočasně) pobývat v apartmánu s dvanácti pokoji a terasou s výhledem na celý Řím. Tradici zavedl počátkem 20. století Pius X., ovšem František podle mluvčího Vatikánu Federika Lombardiho hodlá pobývat ve skromném dvoupokojovém bytě, kde si bude moci i sám vařit.