Foto: Papež František myl nohy vězňů

Foto: Papež František myl nohy vězňů
Na Zelený čtvrtek František sloužil ve Vatikánu mši.
Pak odjel do římského nápravného zařízení Casal del Marmo, kde podle tradice umyl nohy dvanácti lidem.
Na rozdíl od svých předchůdců se ale papež neskláněl před kněžími v římské bazilice svatého Jana Lateránského. Vybral si lidi na scestí.
Ve vězení Casal del Marmo myl nohy mladých vězňů. Řada z těch, kteří si tu odpykávají trest, jsou Romové nebo imigranti ze severní Afriky.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
28. 3. 2013 20:40

Vatikán - Papež František znovu překvapil svět. Sklonil se před dvanácti mladými vězni a vězeňkyněmi, aby jim umyl nohy.

Františkovi předchůdci rituál na Zelený čtvrtek prováděli v římské bazilice svatého Jana Lateránského a nohy myli kněžím, kteří reprezentovali jejich následníky. Nový papež, který je ve funkci skoro přesně dva týdny, si však netradičně vybral mladé lidi na scestí - delikventy z nápravného zařízení Casal del Marmo.

O novém papeži jsme se toho ale za prvních 14 dní dozvěděli víc. Podívejte se na fotogalerii.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy