Soumrak lidských práv: V Rusku je nejhůř od pádu SSSR

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 1. 2013 16:53
Putinova partaj přijímá zákony, které omezují občanskou společnost, tvrdí Human Right Watch
S návratem Vladimira Putina přišly pro občanskou společnost horší časy.
S návratem Vladimira Putina přišly pro občanskou společnost horší časy. | Foto: Reuters/Alexander Zemlianichenko/Pool

Moskva - Kreml loni podnikl proti občanské společnosti nejhorší represe od rozpadu Sovětského svazu před více než dvěma desetiletími.

Vyplývá to z výroční zprávy mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), kterou prezentovala v Moskvě.

Nejhorší rok

"Kreml v roce 2012 zahájil proti občanské společnosti nejrozsáhlejší represe v dějinách postsovětského Ruska," uvedla podle agentury AFP organizace ve své výroční zprávě.

Návrat cara Putina:

"Byl to nejhorší rok pro lidská práva v moderních ruských dějinách," podotkl ředitel HRW pro Evropu a střední Asii Hugh Williamson.

"Od květnového návratu Vladimira Putina do funkce prezidenta přijal parlament, ovládaný členy Putinovy strany Jednotné Rusko, sérii zákonů, které zavádějí značná omezení pro občanskou společnost," připomněla HRW.

Nové zákony například nutí nevládní organizace, které přijímají granty z ciziny, označovat se za "zahraniční agenty", anebo velice mlhavě rozšiřují pojetí vlastizrady a špionáže či drakonicky zvyšují pokuty v případě přestupků na demonstracích.

"Masové protestní akce v prosinci 2011 skýtaly naději, že se v Rusku uskuteční reformy. Jakmile se však k moci vrátil Vladimir Putin, všechny ústupky režimu z éry Dmitrije Medveděva byly zapomenuty, což vedlo k potlačování politických svobod a bezprecedentnímu pronásledování aktivistů," připomněla zpráva

O rok dříve, kdy u moci byl Medveděv, HRW oceňovala "změny k lepšímu v oblasti zajištění práva na svobodu slova".

Zastrašování soudy

Zvláštní znepokojení organizace budí i "zákony proti homosexuálům", které zatím platí jen v jednotlivých ruských regionech, ale předloha federálního zákona už prošla prvním čtením ve sněmovně.

HRW také zaznamenala, že ještě před Putinovým návratem do Kremlu se úřady v mnoha městech snažily zastrašit odpůrce režimu a občanské aktivisty "soudními procesy, vězněním, výhrůžkami, bitím a dalšími způsoby šikanování". Kupříkladu loni v lednu byl v Dagestánu zavražděn známý advokát, v dubnu přepaden novinář z opozičního listu a v říjnu byl zatčen opoziční aktivista, unesený z Ukrajiny.

Zpráva upozornila i na "zneužívání úředních pravomocí" při přípravách na zimní olympiádu, která se za rok uskuteční v Soči: kupříkladu mnozí obyvatelé tohoto letoviska na jihu Ruska byli poškozeni netransparentním vyvlastňováním, aniž by se jim dostalo spravedlivého odškodnění.

 

Právě se děje

Další zprávy