Guam jako nový Pearl Harbor? Severní Korea spíš přehání

Martin Novák Martin Novák
27. 3. 2013 14:16
Válka může začít kdykoliv, zní z KLDR. Země odstřihla horkou linku s armádou z jihu
Severokoresjká armáda nacvičuje pozemní útok nedaleko hranice s Jižní Koreou.
Severokoresjká armáda nacvičuje pozemní útok nedaleko hranice s Jižní Koreou. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejská generalita v čele s mladým vůdcem Kim Čong-unem neúnavně chrlí hrozby nepřátelům.

Posledními díly seriálu, který začal v únoru pokusným jaderným výbuchem, je zpráva o namíření raket na americké základny na Havaji a Guamu.

A také odpojení horké linky, na které v naléhavých případech mohly komunikovat armády obou Korejí.

"Od této chvíle je veškerá komunikace mezi armádami Severu a Jihu přerušena," hlásá severokorejská agentura KCNA s tím, že "v situaci, kdy může každým okamžikem vypuknout válka, není důvod toto spojení dále udržovat".

Zaútočíme kdykoliv

Podle severokorejské tiskové agentury KCNA jsou oddíly dělostřelectva i raketová vojska v bojové pohotovosti a kdykoliv připraveny zaútočit na "nepřátelské cíle."

Pchjongjangu vadí ekonomické sankce, které zavedla po atomovém testu Rada bezpečnosti OSN a od kterých režim nezachránili ani tradiční spojenci Čína a Rusko.

Když minulý týden při společném americko-jihokorejském cvičení přelétávaly nad poloostrovem obří bombardéry B-52, severokorejské vedení "vidělo rudě", a to nejen vzhledem ke komunistické ideologii, kterou oficiálně zastává.

O tom, že Korejská lidově-demokratická republika (KLDR) v rámci svých finančních možností vydatně zbrojí a potřeby armády tam mají přednost před čímkoliv jiným, nelze pochybovat.

Foto: Aktuálně.cz

Jsou však Severokorejci schopní vystupňované hrozby splnit a zasáhnout americké vojáky v Asii a Tichomoří?

Odpověď není jednoznačná. Za prvé není příliš pravděpodobné, že by KLDR riskovala otevřený vojenský konflikt se Spojenými státy. Režim by takovou válku ve své současné podobě nemusel přežít.

Vydíráním k dosažení pomoci

Pchjongjang vydírá, aby si vymohl ústupky a pomoc pro svoji ekonomiku. Válku si zřejmě podle dostupných indicií nepřeje (podobného názoru jsou i lidé v Jižní Koreji, více čtěte v rozhovoru s českým velvyslancem v Soulu Jaroslavem Olšou jr.).

Co se týká schopnosti Američany zasáhnout, jasné je, že zranitelné jsou jednotky umístěné v Jižní Koreji a na japonském ostrově Okinawa. Na jihu Koreje je 28 tisíc amerických vojáků, na Okinawě 38 tisíc.

Obě tato místa jsou napadnutelná severokorejskou raketou krátkého doletu Nodong, kterou má KLDR vyzkoušenou a má velké zásoby této zbraně. Jde o upravenou verzi sovětských Scudů.

Tentokrát ale severokorejské vedení nemluvilo o Koreji nebo Japonsku, ale o Guamu či Havaji. Na tyto cíle by museli Severokorejci použít třístupňovou balistickou raketu Tepodong 2.

Tu ale mají málo vyzkoušenou, při testu v roce 2006 selhala a rozpadla se po 40 vteřinách letu.

"Oni mohou sestavit něco dohromady, co vypadá jako raketa, ale sami nevědí, jestli se nezřítí krátce po startu, nebo nedopadne do oceánu," uvedl pro list Los Angeles Times fyzik David Wright, který se zabývá severokorejským zbrojním programem.

Pochybnosti panují také o tom, zda jsou Severokorejci schopni sestrojit funkční jadernou hlavici.

Ostrov Guam je americkým územím, které leží v Tichomoří, 3400 kilometrů jihovýchodně od Koreje. Má 160 tisíc obyvatel a armáda USA tam má dvě základny: námořní Apra a leteckou Andersen. Už příští rok by se tam měla přesunout část kontingentu z Okinawy na základě dohody mezi Washingtonem a Tokiem.

Bombardéry B-52, které nedávno přeletěly nad Koreou, startovaly právě z Guamu. Severokorejská raketa Tepodong 2 má předpokládaný dolet kolem 4000 kilometrů, takže Guam teoreticky je v jejím dosahu.

Pentagon už posiluje obranu západního pobřeží. Nový ministr obrany Chuck Hagel rozhodl o instalaci čtrnácti protiraketových střel na Aljašce do roku 2017.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy