Princ Harry poprvé přiznal: Zabíjel jsem

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 1. 2013 16:45
Princ se po pěti měsících vrátil z Afghánistánu. Rozhovořil se o likvidaci tálibů
Létat na apachi je prý zábavnější než hraní PlayStationu, navíc si při tom Harry připadá užitečný.
Létat na apachi je prý zábavnější než hraní PlayStationu, navíc si při tom Harry připadá užitečný. | Foto: Reuters

Nikósie - Kapitán Wales, celému světu známý jako princ Harry, se po návratu z pětiměsíční bojové mise v Afghánistánu rozpovídal o své úloze kopilota útočného vrtulníku Apache.

Potvrdil dřívější informace médií, že během operačních letů nad provincií Hílmand, která je baštou Tálibánu, musel zabíjet.

Jako kopilot-střelec měl pod palcem 30mm kanón, závěsné rakety a pozemní střely určené k ničení obrněných pozemních cílů. Neváhal je použít.

To, že ve službě zabíjel, přiznal vůbec poprvé. "Občas musíte vzít život, abyste zachránili jiný," řekl BBC. Dodal ale, že hlavní náplní jeho misí nebylo protivníky likvidovat, ale zastrašovat.

Setkání s nepřítelem

V tom se podle Harryho úloha vrtulníků Apache a jejich posádek od jeho předchozích afghánských misí v letech 2007 a 2008 změnila.

"Dřív jsme byli v první linii a museli jsme pořád střílet. I tentokrát jsme stříleli, když to bylo třeba, ale naším hlavním úkolem bylo protivníky zastrašit. Plnili jsme řadu komplexních úkolů. Naší prioritou bylo zajistit bezpečí kolegům dole, a když na ně někdo střílel, zastřelili jsme ho," vysvětlil člen britské královské rodiny.

"Harry létá v útočné helikoptéře, a jedním z jeho úkolů je tedy útočit. Je nemyslitelné, že by byl nasazen v boji a nesetkal se s nepřítelem. Samozřejmě že zabíjel," cituje server Daily Mail vysoce postavený armádní zdroj, který si nepřál být jmenován.

Kromě podpory pozemních jednotek Harry eskortoval nákladní vrtulníky Chinook a Blackhawk, jež se mimo jiné používají k evakuaci vojáků.

Cítit se jako obyčejný člověk

Ve volném čase na základně Harry podle svých slov odpočíval stejně jako 129 jeho spolubojovníků z 662. letky.

Jedl ve společné kantýně a s ostatními se bavil hraním videoher či sledováním filmů. Na Vánoce zase spolubojovníkům v "santovské čepici" připravoval snídani.

Po práci legraci, také to je Harry:

"Je to (létání ve vrtulníku) pro mne radost, protože patřím k těm lidem, kteří rádi hrají hry na PlayStationu a Xboxu. Řekl bych, že jsem se svými palci docela užitečný," řekl Harry v rozhovoru na závěr své dvacetitýdenní mise.

Přiznává, že kromě splněného snu o létání vrtulníkem mu služba v armádě umožňuje naplnit pro někoho možná nepochopitelnou tužbu - cítit se na čas jako obyčejný člověk.

S tím se ale bude muset po několikadenním odpočinku na vojenské základně na Kypru zase na nějakou dobu rozloučit.

Prince už kritizoval Tálibán i velitel spojenců

Princovy výroky ale rozlítily mluvčího Tálibánu i velitele spojeneckých vojsk v provincii Hílmand Johna Abramse. "Označit úsilí vojáků z desítek zemí bojujících - a umírajících - v Afghánistánu za součást hry ukazuje nedostatek úcty. Není to žádná hra. Je to velmi, velmi reálné," zdůraznil hílmandský velitel, jehož citoval list Daily Telegraph.

Mluvčí Tálibánu se nechal slyšet, že "Harry asi není duševně v pořádku". "Devětačtyřiceti silně vyzbrojeným zemím se nedaří porazit svaté bojovníky a princ tady přirovnává tuto válku k nějaké hře," citovala Zabiulláha Mudžáhida agentura AFP.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy