Princ Harry poprvé přiznal: Zabíjel jsem

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 1. 2013 16:45
Princ se po pěti měsících vrátil z Afghánistánu. Rozhovořil se o likvidaci tálibů
Létat na apachi je prý zábavnější než hraní PlayStationu, navíc si při tom Harry připadá užitečný.
Létat na apachi je prý zábavnější než hraní PlayStationu, navíc si při tom Harry připadá užitečný. | Foto: Reuters

Nikósie - Kapitán Wales, celému světu známý jako princ Harry, se po návratu z pětiměsíční bojové mise v Afghánistánu rozpovídal o své úloze kopilota útočného vrtulníku Apache.

Potvrdil dřívější informace médií, že během operačních letů nad provincií Hílmand, která je baštou Tálibánu, musel zabíjet.

Jako kopilot-střelec měl pod palcem 30mm kanón, závěsné rakety a pozemní střely určené k ničení obrněných pozemních cílů. Neváhal je použít.

To, že ve službě zabíjel, přiznal vůbec poprvé. "Občas musíte vzít život, abyste zachránili jiný," řekl BBC. Dodal ale, že hlavní náplní jeho misí nebylo protivníky likvidovat, ale zastrašovat.

Setkání s nepřítelem

V tom se podle Harryho úloha vrtulníků Apache a jejich posádek od jeho předchozích afghánských misí v letech 2007 a 2008 změnila.

"Dřív jsme byli v první linii a museli jsme pořád střílet. I tentokrát jsme stříleli, když to bylo třeba, ale naším hlavním úkolem bylo protivníky zastrašit. Plnili jsme řadu komplexních úkolů. Naší prioritou bylo zajistit bezpečí kolegům dole, a když na ně někdo střílel, zastřelili jsme ho," vysvětlil člen britské královské rodiny.

"Harry létá v útočné helikoptéře, a jedním z jeho úkolů je tedy útočit. Je nemyslitelné, že by byl nasazen v boji a nesetkal se s nepřítelem. Samozřejmě že zabíjel," cituje server Daily Mail vysoce postavený armádní zdroj, který si nepřál být jmenován.

Kromě podpory pozemních jednotek Harry eskortoval nákladní vrtulníky Chinook a Blackhawk, jež se mimo jiné používají k evakuaci vojáků.

Cítit se jako obyčejný člověk

Ve volném čase na základně Harry podle svých slov odpočíval stejně jako 129 jeho spolubojovníků z 662. letky.

Jedl ve společné kantýně a s ostatními se bavil hraním videoher či sledováním filmů. Na Vánoce zase spolubojovníkům v "santovské čepici" připravoval snídani.

Po práci legraci, také to je Harry:

"Je to (létání ve vrtulníku) pro mne radost, protože patřím k těm lidem, kteří rádi hrají hry na PlayStationu a Xboxu. Řekl bych, že jsem se svými palci docela užitečný," řekl Harry v rozhovoru na závěr své dvacetitýdenní mise.

Přiznává, že kromě splněného snu o létání vrtulníkem mu služba v armádě umožňuje naplnit pro někoho možná nepochopitelnou tužbu - cítit se na čas jako obyčejný člověk.

S tím se ale bude muset po několikadenním odpočinku na vojenské základně na Kypru zase na nějakou dobu rozloučit.

Prince už kritizoval Tálibán i velitel spojenců

Princovy výroky ale rozlítily mluvčího Tálibánu i velitele spojeneckých vojsk v provincii Hílmand Johna Abramse. "Označit úsilí vojáků z desítek zemí bojujících - a umírajících - v Afghánistánu za součást hry ukazuje nedostatek úcty. Není to žádná hra. Je to velmi, velmi reálné," zdůraznil hílmandský velitel, jehož citoval list Daily Telegraph.

Mluvčí Tálibánu se nechal slyšet, že "Harry asi není duševně v pořádku". "Devětačtyřiceti silně vyzbrojeným zemím se nedaří porazit svaté bojovníky a princ tady přirovnává tuto válku k nějaké hře," citovala Zabiulláha Mudžáhida agentura AFP.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy