Nahota v tisku zůstane, Slováci smetli bradavkový zákon

ČTK ČTK
14. 2. 2013 14:53
Návrh konzervativního poslance na zákaz prodeje vybraného obsahu mladistvým neprošel
Bulvár na Slovensku měl dostat novou podobu. Nakonec vše zůstane při starém.
Bulvár na Slovensku měl dostat novou podobu. Nakonec vše zůstane při starém. | Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - Slovenský parlament odmítl návrh takzvaného "bradavkového zákona", který měl ze stránek novin a časopisů vytlačit nahotu.

Kontroverzní předlohou chtěl opoziční poslanec Branislav Škripek chránit děti a mládež před údajně negativními vlivy zveřejňování fotek nahých těl v běžně dostupném tisku.

Iniciativu poslance z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĹaNO) při hlasování nepodpořila většina poslanců vládních sociálních demokratů, kteří mají ve sněmovně většinu, ale ani část opozice.

Naopak za přijetí novely zákona o podmínkách šíření tisku a jiných věcí způsobilých ohrozit mravnost hlasovali také zákonodárci z konzervativního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH).

Návrh počítal s tím, že prodej novin a časopisů s obsahem, jehož "jediným nebo hlavním cílem je vyvolat vzrušení nebo obscénním případně vulgárním způsobem odkrývat a zdůrazňovat intimitu lidského těla", bude zakázán osobám mladším 18 let.

Takový tisk by navíc musel být označen jako "erotický" a prodáván ve zvláštních prodejnách nebo na pultech vyhrazených pro erotické zboží, jejichž provozování podléhá souhlasu úřadů.

"Chtěl jsem, aby měly pěkné dětství"

Škripek odmítl kritiku, že schválení předlohy by znamenalo omezení svobody vyjadřování.

"Má novela nic nezakazuje, jen upravuje distribuci erotiky takovým způsobem, abychom chránili mravní vývoj dětí a mládeže, tedy jejich pěkné dětství," řekl vystudovaný teolog.

Tvrdil rovněž, že země je zaplavena "deformovaným a škodlivým zobrazením nahoty, která degraduje ženy" a že zveřejňování nahoty je "zpupným projevem tiskových magnátů".

Popudila ho také brožura o sexuálních polohách, již u příležitosti dnešního svátku Valentýna, patrona zamilovaných, přinesl nejčtenější slovenský list Nový čas.

Předloha zákona vyvolala ve sněmovně ostrou slovní přestřelku mezi konzervativními a liberálními poslanci.

"Teď chcete regulovat noviny a časopisy. Co všechno ještě budete chtít regulovat, s čím přijdete příště?" položil si řečnickou otázku poslanec opoziční liberální strany Svoboda a solidarita Jozef Mihál. Jeho kolegové zase tvrdili, že regulace nahoty v tisku je zbytečná, protože erotický obsah je lehce dostupný na internetu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy