Washington - Disketa. Zařízení kdysi neodbytně spojené s používáním z dnešního pohledu zastaralých počítačů z českých domácností už před lety vytlačily sofistikovanější technologie.
Překvapení proto vzbudila zpráva amerického nezávislého kontrolního úřadu GAO, že zastaralý systém ze 70. let stále částečně používají americké jaderné síly.
Systém, kterým Pentagon koordinuje mezikontinentální balistické rakety a jaderné bombardéry, údajně běží na počítači série 1, který společnost IBM představila roku 1976. A využívá notně zastaralé osmipalcové diskety.
Primární funkcí příslušného "strategického automatizovaného systému velení a řízení" je "zasílat a přijímat zprávy o nouzových akcích jaderným silám". Koordinuje tedy příkazy k odpalování zbraní, vysvětluje server The Time.
Systém funguje, ale měníme ho
"Systém zůstává využíván, protože - ve zkratce - stále funguje," řekla agentuře AFP mluvčí ministerstva obrany, podplukovnice Valerie Hendersonová. Modernizace zařízení podle ní nicméně probíhá.
Bývalý zaměstnanec amerických vzdušných sil Bruce Blair, který nyní pracuje na Princetonské univerzitě, spolehlivost systému nicméně zpochybnil. "Diskety spojené s jaderným komunikačním systémy byly nespolehlivé i ve chvíli, kdy byl systém v 70. letech upgradován," uvedl.
Diskety mají do konce příštího roku nahradit bezpečnější digitální zařízení. A do konce roku 2020 má být systém kompletně vyměněn.
Pro mladší ročníky, které by si nemusely vybavovat, jak taková disketa vypadá, je zpráva GAO opatřena i vysvětlivkami. "Osmipalcová disketa, představená v sedmdesátých letech, je disketové paměťové médium, které dokáže pojmout 80 kilobajtů dat. Pro porovnání: jeden moderní flash disk může obsahovat množství dat i vyšší než 3,2 milionu disket dohromady. "
Údržba stojí 60 miliard dolarů ročně
Ministerstvo obrany ale není jediné, které se stále spoléhá na - z dnešního pohledu - prehistorické systémy. Ministerstvo financí například dosud používá nízkoúrovňový programovací jazyk, tzv. jazyk symbolických adres, který byl hojně využíván už v 50. letech minulého století.
Údržba starých systémů přitom podle zprávy vychází daňové poplatníky třikrát nákladněji, než by stál nákup nového IT zařízení. Za údržbu těch stávajících ročně zaplatí přes 60 miliard amerických dolarů (1,5 bilionu Kč), napsal server BBC.
Úřad GAO, který zprávu přinesl, spolupracuje s americkým Kongresem, pro který vypracovává řadu analýz.