Tokio - Japonsko použilo peníze z fondů určených na likvidaci škod po březnovém zemětřesení a tsunami na podporu svého kontroverzního velrybářského programu.
Podle organizace Greenpeace dostali velrybáři z tohoto zdroje 2,3 miliardy jenů (30 milionů dolarů), které použijí na zvýšení bezpečnosti své flotily.
Na lodě totiž každoročně útočí militantní aktivisté. Například loni tak museli Japonci pravidelnou výpravu do vod jižních moří předčasně ukončit.
Japonská flotila složená z tří lodí údajně již vyplula k Antarktidě, Tokio však odmítá informaci potvrdit. Stejně tak nechce sdělit, jak dlouho zůstanou velrybáři na moři.
Ti obvykle vyrážejí začátkem prosince a vracejí se v dubnu následujícího roku. Komerční lov velryb je zakázán od roku 1986, ale Japonsko každý rok loví asi 1000 kytovců několika druhů s odůvodněním, že je to pro vědecké účely.
Velrybí maso však končí v restauracích a jídelnách. Tentokrát hodlají japonští velrybáři ulovit 900 plejtváků malých a nejméně 50 plejtváků myšoků.
Je to vyhazování peněz daňových poplatníků
Japonský úřad pro rybolov požádal vládu o dotaci pro velrybáře po březnovém katastrofálním zemětřesení. Argumentoval tím, že jedno z pobřežních měst zničených vlnou tsunami bylo velrybářským přístavem.
Vláda žádosti úřadu vyhověla a uvolnila z mimořádného fondu na podporu postižených komunit zmíněných 30 milionů dolarů.
Ochránci zvířat se ale bouří, že mezi japonským velrybářským programem a obnovou pobřeží zničeného jarní živelnou katastrofou není žádná vazba.
"Ty peníze jednoduše poslouží na uhrazení dluhů velrybářů, protože velrybářský program má velké finanční problémy," řekl australské stanici ABC Juniči Sató, výkonný ředitel japonského Greenpeace.
"Lov velryb je černou skvrnou na japonské mezinárodní pověsti a černou dírou na peníze daňových poplatníků. Lít miliardy jenů do lovu velryb v Antarktidě v čase krize je vyslovená nestoudnost," dodal.
Několik japonských sdružení proto napsalo premiéru Jošihikovi Nodovi dopis, v němž žádají, aby "vláda žádné další peníze daňových poplatníků na velrybářský program neuvolňovala a místo toho je vydávala na projekty, které skutečně pomohou lidem postiženým tragickým zemětřesením z 11. března, vlnou tsunami a jadernou havárií".
Budeme vás sledovat
Každoroční japonský lov velryb sledují kromě aktivistů s nevolí i Austrálie a Nový Zéland. Obě země nyní opět vyzvaly japonskou flotilu, aby nelovila v té části oceánu, kterou považují za velrybí rezervaci.
Australská i novozélandská vláda navíc zvažují možnost, že vyšlou plavidla, která budou japonské velrybáře monitorovat.
Japonská velrybářská flotila má však v posledních šesti letech velké potíže hlavně s aktivisty z organizace Sea Shepherds, kteří jí agresivními metodami brání v lovu.
Mezi Japonci a "Mořskými pastýři" došlo již i k fyzickým střetům. Aktivisté při poslední japonské velrybářské výpravě dosáhli značného úspěchu, neboť donutili japonské lodě vrátit se předčasně do přístavu s pětinovým úlovkem oproti plánu.
Japonci ulovili pouhých 172 velryb, protože Sea Shepherds je - navzdory nebezpečí spojenému s plavbou v divokých antarktických vodách - neochvějně pronásledovali a bránili jim vystřelovat harpuny, neboť stavěli své lodě mezi ně a lovené velryby.
Japonci loni nabízeli Mezinárodní velrybářské komisi (IWC), že omezí lov velryb u Antarktidy, pokud budou smět lovit více kytovců ve svých pobřežních vodách. IWC však návrh zamítla.