Porcování velryb aneb jak dostat kytovce na talíř

Porcování velryb aneb jak dostat kytovce na talíř
Obnovit své velrybářské praktiky by tak podle odpůrců mohla například Jižní Korea.
"Po více než třech letech diskusí to vypadá, že jsme se dostali do slepé uličky," uvedla šéfka americké delegace Monica Medinová.
Zástupci japonské delegace sdělili, že jejich země přišla na jednání s kompromisními návrhy, jejich snahy prý ale překazila "křižácká výprava" států, které nehodlají tolerovat ani jednoho uloveného kytovce.
Zatím není jasné, zda bude konference pokračovat.
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
30. 6. 2010 12:25

Rejkjavík - Rybáři porcují nedaleko Rejkjavíku tři velryby, které ulovili ve vodách na západ od Islandu. Jednání o zrušení zákazu komerčního lovu velryb a zavedení kvót pro legální lov kytovců nedospěla podle zástupců americké delegace na konferenci Mezinárodní velrybářské komise (IWC) ke konci. Ta se koná od pondělka v marockém přístavu Agadir. Zástupci 88 zemí jednali za zavřenými dveřmi o návrhu zrušit 25 let staré moratorium na komerční lov velryb, výměnou za snížení celkového počtu kytovců, které ročně uloví japonští, norští a islandští lovci v rámci výjimky "pro vědecké účely". Regulovaný lov by tak podle některých obhájců návrhu podléhal lepší kontrole.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy