New York - Severokorejský režim se loni v září výměnou za slib o ukončení mezinárodní ostrakizace a poskytnutí masivní zahraniční pomoci zavázal demontovat svůj jaderný program a opět se stát řádným, závazky plnícím signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), od níž o dva roky dříve odstoupil.
Optimismus však vzal brzy za své. Nyní máme za sebou dva severokorejské jaderné testy, dvě zkoušky mezikontinentální balistické střely, vykázané inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii a opětovně činný reaktor v Jongbjonu.
Sklonit hlavu KLDR nedonutila ani rezoluce OSN 1718 jednomyslně schválená po prvním jaderném testu v říjnu 2006. Rada bezpečnosti OSN se v pondělí schází nad severokorejským problémem znovu a otázka sankcí bude znovu na stole. Klíčový je postoj nejsilnějšího spojence severokorejského režimu - Číny.
Peking test odsoudil
Ta se pravděpodobně cítí nynějším jednáním svého svéhlavého regionálního chráněnce, kterému poskytuje masivní ekonomickou i diplomatickou pomoc, dotčena. Že však bude podporovat další zostření sankcí, není podle expertů pravděpodobné. Test už nicméně odsoudila.
„Čínská vláda se rezolutně staví proti jadernému testu Korejské lidově demokratické republiky," citovala agentura Nová Čína z prohlášení čínského ministerstva zahraničí.
„Čínská strana vehementně požaduje, aby Severní Korea dodržovala sliby denuklearizace, zastavila veškeré kroky, které mohou situaci zhoršit, a vrátila se k šestistranným rozhovorům," citovala agentura Reuters z vyjádření zveřejněného na webu čínského ministerstva zahraničí.
Podle expertů však Čína při dnešním zasedání zesílení sankcí - podporované například Francií - nepodpoří. Jako jeden ze stálých členů Rady bezpečnosti má právo jakoukoliv rezoluci vetovat, a jednání se tak může ocitnout ve slepé uličce.
Peking už vyzval "všechny strany, aby se se situací vypořádaly klidným způsobem".
Tvrdý postup ne
„Cílem Číny je, aby se proces šestistranných rozhovorů (účastní se jich KLDR, Čína, USA, Rusko, Japonsko a Jižní Korea a jejich záměrem je ukončit severokorejský jaderný program - pozn. red.) nerozpadl," řekl agentuře Reuters jaderný expert a bývalý vojenský důstojník Sü Kuang-jü z Čínské asociace pro odzbrojení a kontrolu zbraní. „Upevnění sankcí tento cíl nesplní."
Číňané mohou poukázat na to, že rezoluce 1718, která přišla se zbrojními, finančními a cestovními sankcemi proti KLDR a lidmi spojenými s jejím jaderným a raketovým programem, neměla patřičný účinek.
Nynější jaderný test byl dle Pchjongjangu koneckonců vyvolán tím, že se Rada bezpečnosti k rezoluci 1718 opět přihlásila, když KLDR 5. dubna - v rozporu s požadavky rezoluce - otestovala mezikontinentální raketu Taepodong-2.
Peking tak může argumentovat tím, že tvrdý přístup vůči režimu Kim Čong-ila nemá požadovaný efekt. Washington však přesto pravděpodobně bude na Čínu tlačit, aby sankce podpořila. Je to totiž to jediné, čím může na jaderný test odpovědět.
Nejmenovaný činitel ze severokorejské ambasády v Moskvě podle agentury Itar-Tass varoval, že KLDR může podniknout další testy, "pokud budou proti Severní Koreji USA a jejich spojenci pokračovat v politice zastrašování."
Nevyzpytatelný Kim Čong-il
Podle odborníků je však takřka nemožné posoudit, zda mají sankce či naopak vstřícný přístup nějaký vliv, či odhadnout skutečné cíle severokorejského režimu. Spojené státy od roku 1994, kdy začaly s KLDR jednat, vyzkoušely oboje a výsledek se nedostavil.
Frustraci z diplomatických jednání s KLDR jadrně shrnula v prosinci 2008 tehdejší ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová.
„Nikdo nevěří Severní Koreji. Kdo by jí věřil? To by musel být úplný idiot," prohlásila na půdě Rady pro zahraniční vztahy.
Jedinou nadějí na změnu severokorejského směru tak pravděpodobně zůstává odchod vůdce Kim Čong-ila, jehož oficiální titul zní předseda Národního obranného výboru Severní Koreje.
Zdraví sedmašedesátiletého Kima je podle zahraničních výzvědných služeb chatrné a v srpnu minulého roku dokonce utrpěl srdeční záchvat.