Washington - Možná to byla návštěva Prahy a Českého Krumlova, kde si Paul Ryan definitivně uvědomil, že by se chtěl více věnovat svým dospívajícím dětem a užívat si rodinných dovolených. Právě takovou zažil šéf americké Sněmovny reprezentantů poslední březnový týden v České republice.
Podle americké stanice CNN se měl třetí nejvyšší ústavní činitel USA právě během svého nedávného pobytu v Česku společně s manželkou rozhodnout, že přišel čas odejít z politiky.
Oficiálně to Ryan oznámil ve středu ve Washingtonu. V listopadových volbách do Kongresu už kandidovat nebude a skončí v lednu 2019.
"Můj táta umřel, když mi bylo 16 let. Tolik je teď mé dceři," uvedl osmačtyřicetiletý Ryan. "A moje děti už taky mladší nebudou," zdůvodnil Ryan, že chce být s rodinou a do politiky se "v dohledné době" nevracet.
Pro americká média to nebylo překvapení. O Ryanově možné rezignaci se už nějaký čas spekulovalo. Přesto tomuto tématu patřily titulní strany čtvrtečních amerických novin.
"Ryan odchází, republikánům přibývají potíže," vystihl titulek deníku Washington Post to, co vesměs akcentují i další americká média. Vyhlídky republikánů před listopadovými volbami do Kongresu jsou stále temnější.
"Kdyby se volby konaly příští týden, měli bychom velký problém. Tak, jak jsou věci teď, bychom prohráli," uvedl pro list Wall Street Journal bývalý republikánský kongresman a šéf Sněmovny reprezentantů v 90. letech Newt Gingrich.
Táta na neděli
Pokud by republikáni na podzim skutečně přišli o většinu ve sněmovně, jak naznačují současné průzkumy veřejného mínění a také historická srovnání, představovalo by to vážné problémy i pro prezidenta Donalda Trumpa.
Prakticky by ztratil šanci, aby v Kongresu prosadil jakýkoliv podstatnější zákon. A navíc by mu hrozilo, že by demokraté začali vyšetřovat v různých kauzách Bílý dům a nastolili by i téma prezidentova odvolání.
Americká média tak píší ještě o jednom možném důvodu Ryanova konce. Ten tvrdí, že už pouze nechce být "tátou na neděli", který se domů do Wisconsinu podívá sotva o víkendu. Podle tisku ale Ryan také nechce být u toho, až po listopadových volbách budou republikáni v opozici sledovat, jak sněmovnu řídí demokraté.
A pak je zde podle amerických novinářů ještě jeden důvod. Ryan už nechtěl být, jako to nazval web Politico, součástí "smlouvy s ďáblem". Tedy se současným prezidentem Trumpem, s jehož názory a politickým populismem se Ryan od chvíle, kdy Trump v polovině roku 2015 oznámil prezidentskou kandidaturu, opakovaně potýkal.
Trumpův protipól
Podle listu Washington Post byl mladistvý Ryan, sázející na optimistický tón a pozitivní motivaci v politice, protipólem Trumpova přístupu. Ten těží z nespokojenosti, až naštvanosti voličů.
"Místo toho, abychom si zahrávali s vašimi obavami, můžeme oslovit vaše touhy. Nechceme vás strašit, chceme vás inspirovat," říkal Ryan v březnu 2016 v projevu, který byl hozenou rukavicí Trumpovi a jeho tehdejší prezidentské kampani.
Když Trump o několik měsíců později zpochybnil výnos amerického federálního soudce s ohledem na jeho "mexický původ", nazval to Paul Ryan "učebnicovým příkladem rasistického vyjadřování".
A když se pár týdnů před samotnými prezidentskými volbami v médiích objevila nahrávka, na které se Trump bez servítek přiznává k sexuálnímu obtěžování žen, Ryan řekl, že je "znechucen". Navíc zrušil předvolební mítink, kde se měl společně s Trumpem objevit.
Po nástupu Trumpa do Bílého domu se ale Ryan vůči prezidentovi stáhl do defenzivy. "Od té doby má Ryan buď silnější žaludek, nebo jeho standardy už nejsou tak silné," uvedla ve čtvrtek Karen Tumultyová, analytička deníku Washington Post.
Republikáni Made in Trump
Podobně se zařídila většina republikánů v Kongresu. Ti například v případě cel na dovoz z Číny s prezidentem nesouhlasí.
Přímo Paul Ryan prezidenta veřejně varoval, že to může vést k tržní válce, ale do střetu s Bílým domem nešel. Podle analýz v amerických médiích jsou si totiž Ryan a další republikáni vědomi, že jejich voličská základna stojí za prezidentem. "Republikánská strana je v tuto chvíli Trumpovou stranou," napsal například deník Washington Post.
Sám Trump na Twitteru Ryanovi poděkoval za jeho práci. "Předseda Paul Ryan je opravdu dobrý muž," napsal.
Ryan podle prezidenta za sebou nechává nezpochybnitelné výsledky. Právě díky Paulu Ryanovi, který si to vzal za svůj klíčový úkol, se republikánům podařilo v Kongresu dotáhnout do konce velkou daňovou reformu, kterou Trump loni před Vánoci podepsal.
Speaker Paul Ryan is a truly good man, and while he will not be seeking re-election, he will leave a legacy of achievement that nobody can question. We are with you Paul!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 11, 2018
Jako Obama?
Pro Trumpa to byl zásadní úspěch. Pokud by však republikáni na podzim prohráli volby, byl by to úspěch jediný. Dál by už vládl jen exekutivními výnosy, které nepodléhají schválení Kongresu.
Podobně jako se musel zařídit Trumpův předchůdce Barack Obama, když na konci svého druhého roku v úřadě, v listopadu 2010, demokraté prohráli volby a přišli o sněmovnu.
Pokud se tento scénář naplní i letos, Paul Ryan u toho patrně nechtěl být. "Odchod pana Ryana je symbolem toho, jak Donald Trump mění Republikánskou stranu," napsal ve čtvrtek Wall Street Journal.
"Paul Ryan se nikdy v této Trumpově straně necítil pohodlně," dodal k tomu známý konzervativní republikán, publicista Pete Wehner, Ryanův dlouholetý známý.