Evropská komise znovu přezkoumá návrh pravidel pro práci v zahraničí. Dostal od států "žlutou kartu"

ČTK ČTK
10. 5. 2016 20:27
Nejméně deset členských států Evropské unie, včetně České republiky, vystavilo takzvanou žlutou kartu březnovému návrhu Evropské komise na nová pravidla pro odměňování pracovníků vysílaných zaměstnavatelem do zahraničí. Parlamenty zemí EU mohou tímto způsobem přinutit Evropskou komisi, aby předložený návrh znovu přezkoumala a případně změnila. Základem plánu je, že by zaměstnanci vyslaní do zahraničí dostávali mzdu srovnatelnou s platy místních pracovníků. Země ze střední a východní Evropy se obávají, že nové znění směrnice by mohlo ohrozit konkurenceschopnost místních firem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel/Štrasburk - Takzvanou žlutou kartu vystavilo nejméně deset členských států EU návrhu Evropské komise na nová pravidla pro odměňování pracovníků vysílaných zaměstnavatelem do zahraničí. Znamená to, že Komise bude muset návrh znovu přezkoumat.

Jak v úterý na Twitteru připomněl český státní tajemník pro EU Tomáš Prouza, je to od počátku platnosti lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí z roku 2009 teprve třetí případ, kdy země tímto způsobem postupovaly. Mohou tak učinit, pokud podle nich návrh komise porušuje princip subsidiarity. Komise musí na takzvaná "odůvodněná stanoviska" z jednotlivých zemí reagovat ve chvíli, kdy je předloží nejméně třetina národních parlamentů.

Europoslankyně Martina Dlabajová ve Štrasburku řekla, že podle jejích informací svůj postoj do Bruselu oznámily nejen ČR, ale také Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Chorvatsko a Dánsko. Mezi zeměmi, které své stanovisko poslaly, je podle informací ČTK též Slovensko.

Termín, do kterého je možné se na komisi tímto způsobem obrátit, vyprší v úterý o půlnoci. Mluvčí unijní exekutivy Christian Wigand v poledne novinářům řekl, že Evropská komise následně všechna došlá stanoviska podrobně a odpovědně posoudí.

Komise změnu pravidel pro dočasné vysílání zaměstnanců na práci do zahraničí navrhla v březnu. Na změnu tlačily zejména západoevropské země, podle nichž stávající pravidla zneužívají firmy ze států s nižšími platy, a vytvářejí tak nekalou konkurenci domácím společnostem. Základem plánu je, že by zaměstnanci vyslaní do zahraničí dostávali mzdu srovnatelnou s platy místních pracovníků.

Země ze střední a východní Evropy se naopak obávají, že nové znění směrnice by mohlo ohrozit konkurenceschopnost místních firem. Ty by totiž byly nuceny platit svým zaměstnancům v zahraničí vyšší mzdy.

Vyšle to velmi špatný signál do Evropské unie. Až někdo navrhne návrat trestu smrti, taky se o tom budeme bavit? ptá se poslanec Marek Ženíšek. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy