Papež se v Betlémě postavil za ideu palestinského státu

Reuters Roman Gazdík, Reuters
13. 5. 2009 11:15
Po návštěvě Izraele tráví Benedikt XVI. den mezi Palestinci
Papež a jeho papamobil v Betlémě
Papež a jeho papamobil v Betlémě | Foto: Reuters

Betlém - Den poté, co se Vatikán poněkud zmateně pustil do obhajoby papežovy minulosti za nacistického Německa, setkal se Benedikt XVI. s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a rozhodně se postavil za vytvoření nezávislého palestinského státu.

Samotná idea svrchované palestinské domoviny se po sestavení nové izraelské vlády povážlivě otřásá. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se k ní totiž veřejně odmítá zavázat.

Palestinský stát ano

„Pane prezidente, Svatá stolice podporuje právo vašeho lidu na suverénní palestinskou domovinu v zemi vašich praotců, bezpečnou a žijící uvnitř mezinárodně uznaných hranic a v míru s vašimi sousedy," prohlásil papež stojící po Abbásově boku.

„Vím, jak moc jste trpěli a i nadále trpíte v důsledku nepokojů, které tuto zemi zachvacují již po desítky let. Moje srdce je se všemi rodinami, které ztratily tak mnoho," dodal Benedikt s tím, že později navštíví také palestinský tábor, kde žijí uprchlíci z války s Izraelem v roce 1948.

Papež ve středu ráno odsloužil mši v Betlémě v sousedství chrámu Narození Páně, na jeho dalším itineráři je kromě uprchlického tábora Aida také návštěva nemocnice starající se o sirotky a děti zasažené izraelsko-palestinským konfliktem. Později odpoledne bude rovněž jednat s palestinským prezidentem.

Zdi místo mostů

Benedikt slouží mši na náměstí Manger v Betlémě
Benedikt slouží mši na náměstí Manger v Betlémě | Foto: Reuters

Ten se ve středu tvrdě opřel do izraelské politiky, která udržuje na Západním břehu stovky vojenských kontrolních stanovišť a barikád, které zamezují Palestincům v pohybu.

„V této svaté zemi jsou lidé, kteří pokračují se stavěním separujících zdí místo mostů," postěžoval si papežovi. „Jsme svědky všech typů oprese, tyranie a vyvlastňování země vůči všem arabským občanům - muslimům i křesťanům."

Podle odhadu Palestinské akademické společnosti pro výzkum mezinárodních otázek tvoří křesťané tři procenta palestinské populace Západního břehu a Gazy, zbytek jsou muslimové.

Problémy v Izraeli

Papežovu návštěvu Izraele, kam se přesunul v pondělí ze sousedního Jordánska, poznamenaly také kontroverze ohledně jeho minulosti i údajně nedostatečného odsouzení holokaustu v izraelském památníku věnovaném jeho obětem v úterý.

S Mahmúdem Abbásem
S Mahmúdem Abbásem | Foto: Reuters

Papež byl coby teenager členem Hitlerjugend, což bylo v tehdejším Německu povinné, a později byl vojákem Wehrmachtu, ze kterého však zběhl.  Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi ve snaze papeže hájit před obviněním z údajných dřívějších pronacistických sympatií nejprve v úterý jeho členství v Hitlerově mládežnické organizaci popřel, následně však musel svá slova vzít zpět.

Někteří přední židovští učenci i komentátoři v izraelském tisku si také stěžovali na to, že papežova slova pronesená v památníku holokaustu Jad Vašem prý nebyla dostatečně adresná a emotivní.

Mnozí židé nemohou Benediktovi stále zapomenout jeho lednové rozhodnutí zrušit exkomunikaci britského biskupa Richarda Williamsona, který zpochybňuje množství Židů zabitých v planových komorách za druhé světové války. Vatikán si údajně nebyl těchto jeho názorů vědom a následně se od nich rezolutně distancoval.

 

Právě se děje

Další zprávy