Papež František odsoudil šílenství válek i apatii vůči nim

ČTK ČTK
13. 9. 2014 14:36
František při mši na severu Itálie prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je vlastně rozkouskovaná třetí světová válka.
František v kázání při mši v areálu největšího italského válečného památníku a hřbitova v obci Fogliano Redipuglia prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je rozkouskovaná třetí světová válka.
František v kázání při mši v areálu největšího italského válečného památníku a hřbitova v obci Fogliano Redipuglia prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je rozkouskovaná třetí světová válka. | Foto: Reuters

Fogliano di Redipuglia - Papež František v sobotu při vzpomínce na sté výročí vypuknutí první světové války na severu Itálie odsoudil šílenství válek i apatii vůči nim. Podle agentury Reuters upozornil také na to, že války jsou často ospravedlňovány ideologiemi.

František v kázání při mši v areálu největšího italského válečného památníku a hřbitova v obci Fogliano Redipuglia prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je vlastně rozkouskovaná třetí světová válka. Zároveň odsoudil obchodníky se zbraněmi a osnovatele terorismu, kteří zasévají smrt a zkázu.

Papež zahájil svou návštěvu regionu na jednom ze zdejších vojenských hřbitovů, kde spočívají ostatky zhruba 15 000 vojáků pěti národností někdejšího Rakousko-Uherska.

"Válka je šílenství," prohlásil pak František před nedalekým žulovým památníkem s 22 schody a třemi kříži na vrcholku. Podle papeže Františka v současnosti možná můžeme hovořit " o třetí válce, která se odehrává po kouscích, prostřednictvím zločinů, masakrů, ničení". Svět by se měl zbavit lhostejnosti vůči této válce.

V posledních měsících papež opakovaně vyzýval k ukončení konfliktů na Ukrajině, v Iráku, v Sýrii, v Pásmu Gazy a v částech Afriky. "Válka je iracionální. Jejím jediným cílem je přinášet zkázu a chce růst skrze ničení," řekl papež. Podle jeho slov rozhodnutí pro válku přiživují tři motivace: chamtivost, netolerance a touha po moci, často ospravedlňované ideologií.

Sobotní mše se i za deště zúčastnily desetitisíce lidí, které hlava římskokatolické církve vyzvala k "obrácení srdcí". František se také pomodlil za oběti všech válek.

Mši papež podle agentury APA sloužil společně s biskupy z Itálie a zemí někdejšího habsburského mocnářství. Poutníci přišli z celé Evropy, mnoho z nich podle APA z jižního Rakouska, Slovinska nebo České republiky.

Sobotní návštěva měla pro papeže pocházejícího z Argentiny i osobní rozměr. Jeho italský dědeček bojoval v ofenzivě proti Rakousku-Uhersku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy