Papež František odsoudil šílenství válek i apatii vůči nim

ČTK ČTK
13. 9. 2014 14:36
František při mši na severu Itálie prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je vlastně rozkouskovaná třetí světová válka.
František v kázání při mši v areálu největšího italského válečného památníku a hřbitova v obci Fogliano Redipuglia prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je rozkouskovaná třetí světová válka.
František v kázání při mši v areálu největšího italského válečného památníku a hřbitova v obci Fogliano Redipuglia prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je rozkouskovaná třetí světová válka. | Foto: Reuters

Fogliano di Redipuglia - Papež František v sobotu při vzpomínce na sté výročí vypuknutí první světové války na severu Itálie odsoudil šílenství válek i apatii vůči nim. Podle agentury Reuters upozornil také na to, že války jsou často ospravedlňovány ideologiemi.

František v kázání při mši v areálu největšího italského válečného památníku a hřbitova v obci Fogliano Redipuglia prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je vlastně rozkouskovaná třetí světová válka. Zároveň odsoudil obchodníky se zbraněmi a osnovatele terorismu, kteří zasévají smrt a zkázu.

Papež zahájil svou návštěvu regionu na jednom ze zdejších vojenských hřbitovů, kde spočívají ostatky zhruba 15 000 vojáků pěti národností někdejšího Rakousko-Uherska.

"Válka je šílenství," prohlásil pak František před nedalekým žulovým památníkem s 22 schody a třemi kříži na vrcholku. Podle papeže Františka v současnosti možná můžeme hovořit " o třetí válce, která se odehrává po kouscích, prostřednictvím zločinů, masakrů, ničení". Svět by se měl zbavit lhostejnosti vůči této válce.

V posledních měsících papež opakovaně vyzýval k ukončení konfliktů na Ukrajině, v Iráku, v Sýrii, v Pásmu Gazy a v částech Afriky. "Válka je iracionální. Jejím jediným cílem je přinášet zkázu a chce růst skrze ničení," řekl papež. Podle jeho slov rozhodnutí pro válku přiživují tři motivace: chamtivost, netolerance a touha po moci, často ospravedlňované ideologií.

Sobotní mše se i za deště zúčastnily desetitisíce lidí, které hlava římskokatolické církve vyzvala k "obrácení srdcí". František se také pomodlil za oběti všech válek.

Mši papež podle agentury APA sloužil společně s biskupy z Itálie a zemí někdejšího habsburského mocnářství. Poutníci přišli z celé Evropy, mnoho z nich podle APA z jižního Rakouska, Slovinska nebo České republiky.

Sobotní návštěva měla pro papeže pocházejícího z Argentiny i osobní rozměr. Jeho italský dědeček bojoval v ofenzivě proti Rakousku-Uhersku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy