Papež František odsoudil šílenství válek i apatii vůči nim

ČTK ČTK
13. 9. 2014 14:36
František při mši na severu Itálie prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je vlastně rozkouskovaná třetí světová válka.
František v kázání při mši v areálu největšího italského válečného památníku a hřbitova v obci Fogliano Redipuglia prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je rozkouskovaná třetí světová válka.
František v kázání při mši v areálu největšího italského válečného památníku a hřbitova v obci Fogliano Redipuglia prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je rozkouskovaná třetí světová válka. | Foto: Reuters

Fogliano di Redipuglia - Papež František v sobotu při vzpomínce na sté výročí vypuknutí první světové války na severu Itálie odsoudil šílenství válek i apatii vůči nim. Podle agentury Reuters upozornil také na to, že války jsou často ospravedlňovány ideologiemi.

František v kázání při mši v areálu největšího italského válečného památníku a hřbitova v obci Fogliano Redipuglia prohlásil, že záplava konfliktů po celém světě je vlastně rozkouskovaná třetí světová válka. Zároveň odsoudil obchodníky se zbraněmi a osnovatele terorismu, kteří zasévají smrt a zkázu.

Papež zahájil svou návštěvu regionu na jednom ze zdejších vojenských hřbitovů, kde spočívají ostatky zhruba 15 000 vojáků pěti národností někdejšího Rakousko-Uherska.

"Válka je šílenství," prohlásil pak František před nedalekým žulovým památníkem s 22 schody a třemi kříži na vrcholku. Podle papeže Františka v současnosti možná můžeme hovořit " o třetí válce, která se odehrává po kouscích, prostřednictvím zločinů, masakrů, ničení". Svět by se měl zbavit lhostejnosti vůči této válce.

V posledních měsících papež opakovaně vyzýval k ukončení konfliktů na Ukrajině, v Iráku, v Sýrii, v Pásmu Gazy a v částech Afriky. "Válka je iracionální. Jejím jediným cílem je přinášet zkázu a chce růst skrze ničení," řekl papež. Podle jeho slov rozhodnutí pro válku přiživují tři motivace: chamtivost, netolerance a touha po moci, často ospravedlňované ideologií.

Sobotní mše se i za deště zúčastnily desetitisíce lidí, které hlava římskokatolické církve vyzvala k "obrácení srdcí". František se také pomodlil za oběti všech válek.

Mši papež podle agentury APA sloužil společně s biskupy z Itálie a zemí někdejšího habsburského mocnářství. Poutníci přišli z celé Evropy, mnoho z nich podle APA z jižního Rakouska, Slovinska nebo České republiky.

Sobotní návštěva měla pro papeže pocházejícího z Argentiny i osobní rozměr. Jeho italský dědeček bojoval v ofenzivě proti Rakousku-Uhersku.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy