Zbývají mi dva tři roky, naznačil papež. Nevyloučil odchod

19. 8. 2014 19:20
Benedikt XVI. otevřel dveře, prohlásil pontifik. Před šedesáti lety přitom podle něj byl odchod papeže do "důchodu“ nemyslitelný a řada teologů takové možnosti stále odporuje.
Papež František na návštěvě v Jižní Koreji.
Papež František na návštěvě v Jižní Koreji. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se necelý rok a půl po svém zvolení dotkl citlivého tématu. Toho, jak dlouho podle něj ještě potrvá jeho pontifikát.

Sedmasedmdesátiletý rodák z Argentiny de facto přiznal, že očekává, že mu zbývá pouze posledních pár let života.

Navíc naznačil, že by se do té doby mohl papežského stolce z vlastní vůle vzdát, stejně jako to učinil jeho předchůdce Benedikt XVI.

Citlivé téma nakousl v souvislosti s otázkou, jež se dotýkala jeho všeobecné popularity.

"V domě Otcově..."

"Vnímám to jako velkorysost božího lidu. Snažím se myslet na své hříchy a chyby, abych nezpychl, protože vím, že to bude trvat jen krátkou dobu. Dva nebo tři roky a pak už budu v domě Otcově," řekl reportérům během letu z Jižní Koreje zpět do Vatikánu.

Zdroje z římskokatolické církve už v minulosti naznačovaly, že František se svými blízkými o smrti hovořil. Údajně se domníval, že mu zbývá jen několik let.

František podle všeho nezavrhuje ani případnou rezignaci, pokud by už neměl dost sil svůj úřad zastávat, napsal server The Guardian.

Benedikt XVI. "otevřel nové dveře"

Jeho předchůdce podle něj svým dobrovolným odchodem z čela církve věřícím ukázal novou cestu.

"Benedikt XVI. otevřel dveře," prohlásil papež František.

Před šedesáti lety přitom podle něj byl odchod papeže do "důchodu" nemyslitelný a řada teologů takové možnosti stále odporuje.

František přiznal, že ho trápí nervy. "Musím s nimi dobře zacházet, se svými nervy, dopřávám jim každý den maté," vtipkoval s tím, že se to projevuje i tím, že nedá dopustit na svůj domov a poslední dovolenou mimo rodnou Argentinu zažil "s jezuitskou komunitou v roce 1975".

Benedikt XVI. svoji rezignaci oznámil loni v únoru ve svých pětaosmdesáti letech. "Poté, co jsem opakovaně zpytoval své svědomí před Bohem, jsem dospěl k závěru, že vzhledem k vysokému věku už nemám dost sil, abych zastával svůj úřad," prohlásil tehdy. V čele církve stál od roku 2005.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 22 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 24 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy