Zbývají mi dva tři roky, naznačil papež. Nevyloučil odchod

19. 8. 2014 19:20
Benedikt XVI. otevřel dveře, prohlásil pontifik. Před šedesáti lety přitom podle něj byl odchod papeže do "důchodu“ nemyslitelný a řada teologů takové možnosti stále odporuje.
Papež František na návštěvě v Jižní Koreji.
Papež František na návštěvě v Jižní Koreji. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se necelý rok a půl po svém zvolení dotkl citlivého tématu. Toho, jak dlouho podle něj ještě potrvá jeho pontifikát.

Sedmasedmdesátiletý rodák z Argentiny de facto přiznal, že očekává, že mu zbývá pouze posledních pár let života.

Navíc naznačil, že by se do té doby mohl papežského stolce z vlastní vůle vzdát, stejně jako to učinil jeho předchůdce Benedikt XVI.

Citlivé téma nakousl v souvislosti s otázkou, jež se dotýkala jeho všeobecné popularity.

"V domě Otcově..."

"Vnímám to jako velkorysost božího lidu. Snažím se myslet na své hříchy a chyby, abych nezpychl, protože vím, že to bude trvat jen krátkou dobu. Dva nebo tři roky a pak už budu v domě Otcově," řekl reportérům během letu z Jižní Koreje zpět do Vatikánu.

Zdroje z římskokatolické církve už v minulosti naznačovaly, že František se svými blízkými o smrti hovořil. Údajně se domníval, že mu zbývá jen několik let.

František podle všeho nezavrhuje ani případnou rezignaci, pokud by už neměl dost sil svůj úřad zastávat, napsal server The Guardian.

Benedikt XVI. "otevřel nové dveře"

Jeho předchůdce podle něj svým dobrovolným odchodem z čela církve věřícím ukázal novou cestu.

"Benedikt XVI. otevřel dveře," prohlásil papež František.

Před šedesáti lety přitom podle něj byl odchod papeže do "důchodu" nemyslitelný a řada teologů takové možnosti stále odporuje.

František přiznal, že ho trápí nervy. "Musím s nimi dobře zacházet, se svými nervy, dopřávám jim každý den maté," vtipkoval s tím, že se to projevuje i tím, že nedá dopustit na svůj domov a poslední dovolenou mimo rodnou Argentinu zažil "s jezuitskou komunitou v roce 1975".

Benedikt XVI. svoji rezignaci oznámil loni v únoru ve svých pětaosmdesáti letech. "Poté, co jsem opakovaně zpytoval své svědomí před Bohem, jsem dospěl k závěru, že vzhledem k vysokému věku už nemám dost sil, abych zastával svůj úřad," prohlásil tehdy. V čele církve stál od roku 2005.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy