Zbývají mi dva tři roky, naznačil papež. Nevyloučil odchod

19. 8. 2014 19:20
Benedikt XVI. otevřel dveře, prohlásil pontifik. Před šedesáti lety přitom podle něj byl odchod papeže do "důchodu“ nemyslitelný a řada teologů takové možnosti stále odporuje.
Papež František na návštěvě v Jižní Koreji.
Papež František na návštěvě v Jižní Koreji. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se necelý rok a půl po svém zvolení dotkl citlivého tématu. Toho, jak dlouho podle něj ještě potrvá jeho pontifikát.

Sedmasedmdesátiletý rodák z Argentiny de facto přiznal, že očekává, že mu zbývá pouze posledních pár let života.

Navíc naznačil, že by se do té doby mohl papežského stolce z vlastní vůle vzdát, stejně jako to učinil jeho předchůdce Benedikt XVI.

Citlivé téma nakousl v souvislosti s otázkou, jež se dotýkala jeho všeobecné popularity.

"V domě Otcově..."

"Vnímám to jako velkorysost božího lidu. Snažím se myslet na své hříchy a chyby, abych nezpychl, protože vím, že to bude trvat jen krátkou dobu. Dva nebo tři roky a pak už budu v domě Otcově," řekl reportérům během letu z Jižní Koreje zpět do Vatikánu.

Zdroje z římskokatolické církve už v minulosti naznačovaly, že František se svými blízkými o smrti hovořil. Údajně se domníval, že mu zbývá jen několik let.

František podle všeho nezavrhuje ani případnou rezignaci, pokud by už neměl dost sil svůj úřad zastávat, napsal server The Guardian.

Benedikt XVI. "otevřel nové dveře"

Jeho předchůdce podle něj svým dobrovolným odchodem z čela církve věřícím ukázal novou cestu.

"Benedikt XVI. otevřel dveře," prohlásil papež František.

Před šedesáti lety přitom podle něj byl odchod papeže do "důchodu" nemyslitelný a řada teologů takové možnosti stále odporuje.

František přiznal, že ho trápí nervy. "Musím s nimi dobře zacházet, se svými nervy, dopřávám jim každý den maté," vtipkoval s tím, že se to projevuje i tím, že nedá dopustit na svůj domov a poslední dovolenou mimo rodnou Argentinu zažil "s jezuitskou komunitou v roce 1975".

Benedikt XVI. svoji rezignaci oznámil loni v únoru ve svých pětaosmdesáti letech. "Poté, co jsem opakovaně zpytoval své svědomí před Bohem, jsem dospěl k závěru, že vzhledem k vysokému věku už nemám dost sil, abych zastával svůj úřad," prohlásil tehdy. V čele církve stál od roku 2005.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 21 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 28 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy