Palestinští poslanci čekají ve vězení

Lenka Málková
6. 4. 2006 18:00
Jeruzalém - Vítěz palestinských voleb radikální hnutí Hamas má v parlamentu většinu. Ne každý z jeho poslanců však mohl do svého křesla usednout.
Demonstrace palestinských žen, které pořadují propuštění svých synů z izraelského vězení, se tento týden konala v Nábulusu. Nešlo však o protesty výjimečné.
Demonstrace palestinských žen, které pořadují propuštění svých synů z izraelského vězení, se tento týden konala v Nábulusu. Nešlo však o protesty výjimečné. | Foto: Reuters

Celkem deset poslanců nového parlamentu si totiž odpykává trest v izraelských věznicích.

Při zasedáních ale jejich místa nezůstávají prázdná. Fotografie v nadživotní velikosti upozorňují na osud, který v Palestině potká téměř polovinu mužské populace, izraelské věznění.

Podle oficiálních průzkumů z roku 1999 s ním má zkušenosti 45 procent palestinských mužů mladších 40 let.

Momentálně se jich ve věznicích židovského státu nachází více než devět tisíc. Hlavním důvodem pak bývá porušení bezpečnostních pravidel.

Palestina však nepřetržitě žádá jejich propuštění.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Za mřížemi premiér

Za současné palestinské vlády má osobní zkušenosti s izraelským vězněním premiér Ísmaíl Haníja stejně jako jeho ministři zahraničí, vnitra a řada poslanců.

Například ministr financí Omar Abdul Razek byl propuštěn jen pár dnů před jmenováním do funkce.

Posledním případem je čtvrteční zadržení palestinského politika Chalída abú Arafa, který sice není členem Hamasu, ale v novém palestinském kabinetu zastává funkci ministra pro záležitosti Jeruzaléma.

Zatímco v devadesátých letech se terčem izraelských bezpečnostních služeb stávali především organizátoři a pachatelé teroristických útoků na autobusy a kavárny v centrech izraelských měst, postupem času se pozornost Izraele přesunula také na politické a duchovní vůdce podněcující povstání na palestinských územích.

Před podepsáním dohod z norského Osla v roce 1996 stačilo k zatčení pouhé vyvěšení palestinské vlajky, držení portrétu Jásira Arafata nebo účast na demonstraci.

Držení zbraně nebo členství v radikálním hnutí Hamas se stále rovná několikaměsíčnímu trestu vězení.

Palestina: vězni jako hrdinové

Palestinci však obecně zadržované muže považují hrdiny, na což upozorňuje i relativně vysoký počet zvolených a do dnešních dnů vězněných politiků.

Vlastní zkušenosti s izraelským vězněním má také palestinský premiér Ísmaíl Haníja.
Vlastní zkušenosti s izraelským vězněním má také palestinský premiér Ísmaíl Haníja. | Foto: Reuters

Pocity Palestinců jako "vězněného národa, který bojuje za svobodu" tím nabývají na síle.

Celkem sedm set ze současných devíti tisíc vězněných Palestinců se nikdy nedočkalo soudu a někteří z nich dokonce ani obžaloby.

Podle prohlášení izraelské vlády jde o mimořádná protiteroristická opatření, kterých "v uplynulých letech užila také Británie, Itálie nebo Kanada."

 

Právě se děje

Další zprávy