Kanadský premiér Justin Trudeau už loni v listopadu potvrdil, že jeho země je ve spojení s Pákistánem ohledně pomoci Asii Bibiové. Informaci o příjezdu pákistánské křesťanky do země ale jeho úřad nepotvrdil. Důvěryhodnost zprávě nicméně dodává i vyjádření amerického ministerstva zahraničí.
"Asia Bibiová je na svobodě a my přejeme jí i její rodině vše nejlepší při opětovném shledání. Spojené státy odmítají tresty za údajnou blasfemii (hanobení náboženských symbolů - pozn red.) kdekoli na světě, protože ohrožují základní lidská práva," uvádí podle agentury Reuters americké prohlášení.
#AsiaBibi now FINALLY free in Canada, reunited with her family after a year of hiding in #Pakistan and 9 years on death row! #Prayers pic.twitter.com/OtJQXofsZ6
— N. Catholic Register (@NCRegister) May 8, 2019
Asia Bibiová byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami, které následně tvrdily, že urazila proroka. O rok později ji soud uznal vinnou a vzhledem k tomu, že v Pákistánu se urážka islámu trestá smrtí, ji poslal na popraviště. Verdikt ale loni v říjnu zvrátil Nejvyšší soud, který dospěl k závěru, že žalobci nebyli schopní dokázat, že souzená matka čtyř dětí porušila zákon.
Sama Bibiová odmítla, že by proroka urazila. Od svého propuštění z vězení se skrývala na neznámém místě. Značné protesty, které její osvobození v zemi vyvolalo, se úřadům podařilo zmírnit poté, co slíbily, že Bibiové nedovolí odcestovat do zahraničí.
Případ vyvolal velké emoce v Pákistánu i v zahraničí. Rozsudek v celém světě pobouřil křesťany, zatímco v Pákistánu muslimští fanatici trvají na popravě a útočí na ty, kdo se Bibiové zastávají. Tak byli v roce 2011 zavražděni pákistánský ministr pro menšiny a guvernér provincie Paňdžáb.
Islamistická strana Tehríke Labajk (TLP) dokonce žádala smrt předsedy Nejvyššího soudu a dalších dvou soudců, kteří trest smrti zvrátili. Úřadující šéf strany Šafík Amíní v úterý soud před vynesením verdiktu znovu varoval před výrokem ve prospěch Bibiové.
VIDEO: Islamolog Ostřanský o křesťanství a islámu.