První muslimský starosta Londýna složil přísahu. Zvolení Sadiqa Khana bouřlivě slaví i v Pákistánu

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2016 18:31
Pouhých 12 hodina po oficiálním potvrzení výsledků složil nový starosta Londýna Sadiq Khan přísahu. Ve svém projevu v katedrále londýnské čtvrti Southwark zdůraznil, že chce být starostou Londýňanů všech vyznání i etnik. Informace o zvolení Sadiqa Khana prvním muslimským starostou města se dostala na stránky všech velkých pákistánských novin, odkud pochází předci Khana. Velký ohlas byl i na Twitteru. "Gratulujeme Sadiqu Khanovi, že byl zvolen starostou Londýna," napsal například na Bilávál Bhutto, vůdce opoziční Pákistánské lidové strany.
První muslimský starosta Londýna Sadiq Khan se zdraví s divákem poté, co složil slib.
První muslimský starosta Londýna Sadiq Khan se zdraví s divákem poté, co složil slib. | Foto: Reuters

Islámábád/Londýn - Sotva 12 hodin po oficiálním potvrzení výsledků složil nový starosta Londýna Sadiq Khan přísahu. Vůbec první muslim v této funkci si pro slavnostní akt vybral katedrálu v londýnské čtvrti Southwark a zdůraznil, že chce být starostou Londýňanů všech vyznání i etnik.

"Jmenuji se Sadiq Khan. Jsem starostou Londýna," představil se syn pákistánského řidiče autobusu před samotným složením slibu, čímž si vysloužil další aplaus.

V asi pětiminutové řeči prezentoval svůj záměr vést město tak, aby sloužilo všem lidem bez rozdílu původu. "Jsem rozhodnut vést nejtransparentnější, nejochotnější a nejpřístupnější radnici, jakou kdy Londýn měl a reprezentovat každou sebemenší skupinu a každou část našeho města jako starosta všech Londýňanů."

Cameron zpochybňoval bezpečí Londýna s Khanem v čele

Po Khanově jasném vítězství britská média a politici se vracejí k závěru kampaně a obviněním proti Khanovi. Kritika mířila například na Goldsmithův článek těsně před volbami, ve kterém napsal, že Khan řadí mezi své přátele i teroristy a ohrozil by snahu policie při prevenci teroristických útoků, jakými byly v červenci 2005 exploze v londýnské hromadné dopravě, kdy zahynulo 52 lidí. Článek provázel snímek autobusu zničeného výbuchem.

Konzervativci včetně premiéra Davida Camerona a ministra obrany Michaela Fallona zpochybňovali, zda Londýn bude s Khanem v čele bezpečný, připomněla agentura AP. Fallon dnes rovněž zopakoval již vyvrácené obvinění, že Khan vystupoval společně s imámem sympatizujícím s Islámským státem, dodala agentura.

Podle Fallona snaha spojit Khana s extremismem patří k předvolebním střetům. Během kampaně se prostě některé věci řeknou, řekl stanici BBC.

Jiný názor na kampaň měla bývalá spolupředsedkyně Konzervativní strany Sayeeda Warsiová. Naše úděsná kampaň vedla k tomu, že jsme prohráli volby a naši pověst a věrohodnost, pokud jde o záležitosti rasy a náboženství, uvedla.

Khanovi k vítězství pogratuloval jeho předchůdce, konzervativec Boris Johnson i další osobnosti britské politiky. Mezi prvními byla Goldsmithova sestra Jemima, která označila Londýna za město pro všechny kultury a náboženství. Podle ní je Khanovo vítězství výborným příkladem pro maldé muslimy. "Bohužel Zakova kampaň nebyla odrazem toho člověka, jakého znám - ekologa, nezávisle uvažujícího a čestného politika," uvedla.

Pakistán oslavuje "svého" Khana

Zpráva o zvolení labouristy Sadiqa Khana prvním muslimským starostou Londýna se dostala na přední stránky všech velkých novin v Pákistánu. Vítězné tažení syna řidiče autobusu, původem z Pákistánu, oslavují Pákistánci i na sociálních sítích.

"Gratulujeme Sadiqu Khanovi, že byl zvolen starostou Londýna," napsal například na svém twitterovém účtu Bilávál Bhutto, vůdce opoziční Pákistánské lidové strany a syn zavražděné expremiérky Bénazír Bhuttové. Khanovi popřál k vítězství i bývalý švagr jeho konzervativního rivala ze čtvrtečního souboje Zaka Goldsmitha, kriketová hvězda Imrán Chán.

Sadiq Khan se narodil v roce 1970 v Londýně, kam jeho rodiče emigrovali z Pákistánu krátce před jeho narozením. Vyrostl jako jedno z osmi dětí v sociálním bytě na chudém předměstí jižního Londýna. Vystudoval práva a poté pracoval jako advokát, mezi jeho případy byly mimo jiné rasová diskriminace či stížnosti na policejní postupy. V roce 2005 se stal poprvé poslancem britského parlamentu.

V Pakistánu by takový výsledek neprošel

Pákistánci na sociálních přivítali zvolení Khana londýnským starostou s hrdostí, ale někteří se domnívali, že v konzervativním Pákistánu by takový výsledek nebyl pravděpodobný. Například sloupkařka Bína Šáhová tweetovala imaginární rozhovor Pákistánce s novinářem: "Pákistánec: Sadiq Khan vyhrál! Reportér: Takže byste hlasoval, aby se syn řidiče z etnické menšiny stal starostou Karáčí? Pákistánec: Zbláznil jste se?".

Khan novinářům řekl, že má příbuzné v přístavu Karáčí, kam jeho prarodiče emigrovali po rozdělení Indie a vytvoření Pákistánu v roce 1947. Další příbuzné má nový londýnský starosta ve Faisalábádu v Paňdžábu a v hlavním městě Islámábádu.

 

Právě se děje

Další zprávy