Londýn zvolí starostou muslima. I on musí odrážet kritiku, že je kamarád džihádistů

Martin Novák Martin Novák
3. 5. 2016 20:11
Starostou Londýna bude buď labourista Sadiq Khan, nebo konzervativec Zac Goldsmith. Ten upozorňuje na Khanovy podezřelé kontakty uvnitř muslimské komunity. Říká, že se v minulosti scházel s radikály, kteří hlásají nenávist. Khan naopak tvrdí, že proti islámskému extremismu vždy bojoval.
Sadiq Khan.
Sadiq Khan. | Foto: Reuters

Londýn – Zavede hodinové jízdenky, aby Londýňané nemuseli doplácet na to, že přestupují z jednoho autobusu do druhého. A vůbec chce zlepšit podmínky v londýnské dopravě, jelikož by se podle něj měli lidé snadněji a rychleji dostat do práce a domů.

Své kořeny zkrátka Sadiq Khan nezapře.

Pětačtyřicetiletý kandidát Labouristické strany na starostu Londýna je synem řidiče autobusů. A doprava je jedním z hlavních témat, na kterých staví svoji kampaň.

Téměř devět milionů obyvatel britské metropole vybere nového starostu ve čtvrtek a Khan je podle průzkumů favoritem. Konzervativci tak zřejmě křeslo po odcházejícím Borisi Johnsonovi neudrží.

V kampani hraje určitou roli i Khanova víra. Je muslim, jeho rodiče se přistěhovali na ostrovy krátce před jeho narozením z Pákistánu.

Khanův soupeř, kandidát konzervativců Zac Goldsmith, upozorňuje na Khanovy podezřelé kontakty uvnitř muslimské komunity. Říká, že se v minulosti scházel s radikály hlásajícími nenávist.

Přisadil si bulvární Daily Mail, který napsal, že loni na pohřbu podal Khan ruku Babaru Ahmadovi. Muži považovanému za jednoho z nejradikálnějších britských imámů inspirujících džihádisty. Údajně zná osobně také Yassera Siriho, odsouzeného za podněcování k terorismu.

Mezi svými followery na Twitteru měl dva, kteří propagovali teroristickou organizaci Islámský stát.

Khan veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že celý život bojuje proti extremismu. Na svém twitterovém účtu má přes 90 000 followerů a není prý v jeho silách všechny prověřovat.

Paradoxní je, že pro některé hluboce věřící muslimy Khan také není moc přijatelný. Zasazuje se například za legalizaci svateb homosexuálů.

Distancuje se rovněž od protiizraelských až antisemitských výroků některých představitelů Labouristické strany.

Zatímco Khan pochází ze skromných poměrů a šesti dětí, Goldsmith studoval na prestižní Eton College, kde je školné extrémně drahé. Studium však nedokončil, protože při prohlídce jeho pokoje vedení školy nalezlo marihuanu.

Rovněž otázka členství Velké Británie v Evropské unii kandidáty rozděluje. Khan je pro setrvání v Evropské unii, Goldsmith naopak podporuje Brexit, stejně jako současný starosta Boris Johnson.

Premiérka Margaret Thatcherová funkci londýnského starosty v roce 1986 zrušila jako nepotřebnou. Po čtrnáctileté pauze se stal v roce 2000 hlavou města Ken Livingstone z Labouristické strany. Boris Johnson jej vystřídal o osm let později.

Pokud Sadiq Khan zvítězí, stane se prvním muslimským starostou některé z evropských metropolí. Ne však prvním muslimským starostou evropského velkoměsta: od roku 2009 vede nizozemský Rotterdam politik marockého původu Ahmed Aboutaleb.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy