Firma, která postavila janovský most, se zapletla s mafií. Na neštěstí může vydělat klan ’Ndrangheta

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 8. 2018 16:05
Společnost Società Italiana Condotte D’Acqua Spa, která Morandiho most postavila, byla v posledních letech vyšetřována kvůli napojení na mafii ’Ndrangheta.
Zřícený most v Janově.
Zřícený most v Janově. | Foto: Reuters

Janov - Italové už více než týden rozplétají, co mohlo způsobit tragický pád mostu v Janově, při kterém zemřelo 43 lidí. Stavba z roku 1967 vznikla v době stavebního boomu. Řada budov, silnic a mostů se tehdy stavěla z levného materiálu, aby ušetřené zisky padaly do kapes mafie, připomíná britský deník Guardian.

"Není pochyb o tom, že boom v 60. letech přispěl ke zhoršení situace, protože se toho stavělo tolik a ne vždy v rámci odpovídajících norem," cituje deník italského profesora z univerzity v Palermu Maurizia Cartu.

Linku mafie sleduje hlavně italská novinářka Anna Sergiová, která se dlouhodobě věnuje působení organizovaného zločinu v Itálii.

Bezpečnostní kamery zachytily pád dálničního mostu v Janově | Video: Guardia di Finanza Genoa

V oblasti Ligurie, kde přístavní město Janov leží, je podle loňské zprávy ministerstva vnitra poměrně hodně aktivní nejsilnější italská mafie ’Ndrangheta. Využívá přístav pro účely nezákonného obchodování a investuje také do stavebnictví. V severoitalském regionu byla mafie z Kalábrie přítomná už v 60. letech.

Existuje také spojnice mezi klanem ’Ndrangheta a společností Società Italiana Condotte D’Acqua Spa, která zřícený Morandiho most postavila. Nejde sice konkrétně o stavbu mostu, ale při jiných zakázkách právě v Kalábrii policie odhalila vazby mezi mafií a několika manažery společnosti, píše Anna Sergiová pro web The Conversation. V posledních několika letech byli někteří činitelé ve firmě odsouzeni za korupci.

Ačkoliv neexistují důkazy o tom, že by při stavbě janovského mostu byly použity materiály nižší kvality, na kterých by mafie generovala zisk, vyšetřování se bude soustřeďovat na potenciálně podezřelé dodavatele.

Anna Sergiová ale zachází ještě dál a tvrdí, že mafie často vydělává i na následcích podobných katastrof. Podílí se totiž stejným způsobem i na rekonstrukci. Nabídky na veřejné zakázky při přerozdělování financí na podporu oblastí a lidí postižených katastrofou se v takové době kontrolují rychleji a často i laxně.

Od roku 2004 se v Itálii zhroutilo celkem 12 mostů, napsal britský Guardian. Posledních pět z nich během uplynulých pěti let.

V médiích se v souvislosti s pádem mostu objevily spekulace o příčině neštěstí: Mohlo jít například o špatné výpočty inženýra Riccarda Morandiho, nedostatečnou péči společnosti Autostrade per l’Italia, která most spravovala, přírodní podmínky nebo špatný materiál, před kterým dříve varoval i sám Morandi.

Dodržování stavebních norem je předmětem vyšetřování při každé velké katastrofě. Podezření na nekalé praktiky při výstavbě a rekonstrukci budov se objevilo i při ničivém zemětřesení v Amatrice v roce 2016.

Video: Řidič, který přežil pád mostu v Janově, hovoří o nehodě

Na to, co jsem prožil, musím říct, že jsem na tom nad očekávání dobře, další den v nemocnici bych už nepřežil, těším se, až si dojdu na pivo | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy