Firma, která postavila janovský most, se zapletla s mafií. Na neštěstí může vydělat klan ’Ndrangheta

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 8. 2018 16:05
Společnost Società Italiana Condotte D’Acqua Spa, která Morandiho most postavila, byla v posledních letech vyšetřována kvůli napojení na mafii ’Ndrangheta.
Zřícený most v Janově.
Zřícený most v Janově. | Foto: Reuters

Janov - Italové už více než týden rozplétají, co mohlo způsobit tragický pád mostu v Janově, při kterém zemřelo 43 lidí. Stavba z roku 1967 vznikla v době stavebního boomu. Řada budov, silnic a mostů se tehdy stavěla z levného materiálu, aby ušetřené zisky padaly do kapes mafie, připomíná britský deník Guardian.

"Není pochyb o tom, že boom v 60. letech přispěl ke zhoršení situace, protože se toho stavělo tolik a ne vždy v rámci odpovídajících norem," cituje deník italského profesora z univerzity v Palermu Maurizia Cartu.

Linku mafie sleduje hlavně italská novinářka Anna Sergiová, která se dlouhodobě věnuje působení organizovaného zločinu v Itálii.

Bezpečnostní kamery zachytily pád dálničního mostu v Janově | Video: Guardia di Finanza Genoa

V oblasti Ligurie, kde přístavní město Janov leží, je podle loňské zprávy ministerstva vnitra poměrně hodně aktivní nejsilnější italská mafie ’Ndrangheta. Využívá přístav pro účely nezákonného obchodování a investuje také do stavebnictví. V severoitalském regionu byla mafie z Kalábrie přítomná už v 60. letech.

Existuje také spojnice mezi klanem ’Ndrangheta a společností Società Italiana Condotte D’Acqua Spa, která zřícený Morandiho most postavila. Nejde sice konkrétně o stavbu mostu, ale při jiných zakázkách právě v Kalábrii policie odhalila vazby mezi mafií a několika manažery společnosti, píše Anna Sergiová pro web The Conversation. V posledních několika letech byli někteří činitelé ve firmě odsouzeni za korupci.

Ačkoliv neexistují důkazy o tom, že by při stavbě janovského mostu byly použity materiály nižší kvality, na kterých by mafie generovala zisk, vyšetřování se bude soustřeďovat na potenciálně podezřelé dodavatele.

Anna Sergiová ale zachází ještě dál a tvrdí, že mafie často vydělává i na následcích podobných katastrof. Podílí se totiž stejným způsobem i na rekonstrukci. Nabídky na veřejné zakázky při přerozdělování financí na podporu oblastí a lidí postižených katastrofou se v takové době kontrolují rychleji a často i laxně.

Od roku 2004 se v Itálii zhroutilo celkem 12 mostů, napsal britský Guardian. Posledních pět z nich během uplynulých pěti let.

V médiích se v souvislosti s pádem mostu objevily spekulace o příčině neštěstí: Mohlo jít například o špatné výpočty inženýra Riccarda Morandiho, nedostatečnou péči společnosti Autostrade per l’Italia, která most spravovala, přírodní podmínky nebo špatný materiál, před kterým dříve varoval i sám Morandi.

Dodržování stavebních norem je předmětem vyšetřování při každé velké katastrofě. Podezření na nekalé praktiky při výstavbě a rekonstrukci budov se objevilo i při ničivém zemětřesení v Amatrice v roce 2016.

Video: Řidič, který přežil pád mostu v Janově, hovoří o nehodě

Na to, co jsem prožil, musím říct, že jsem na tom nad očekávání dobře, další den v nemocnici bych už nepřežil, těším se, až si dojdu na pivo | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy