Firma, která postavila janovský most, se zapletla s mafií. Na neštěstí může vydělat klan ’Ndrangheta

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 8. 2018 16:05
Společnost Società Italiana Condotte D’Acqua Spa, která Morandiho most postavila, byla v posledních letech vyšetřována kvůli napojení na mafii ’Ndrangheta.
Zřícený most v Janově.
Zřícený most v Janově. | Foto: Reuters

Janov - Italové už více než týden rozplétají, co mohlo způsobit tragický pád mostu v Janově, při kterém zemřelo 43 lidí. Stavba z roku 1967 vznikla v době stavebního boomu. Řada budov, silnic a mostů se tehdy stavěla z levného materiálu, aby ušetřené zisky padaly do kapes mafie, připomíná britský deník Guardian.

"Není pochyb o tom, že boom v 60. letech přispěl ke zhoršení situace, protože se toho stavělo tolik a ne vždy v rámci odpovídajících norem," cituje deník italského profesora z univerzity v Palermu Maurizia Cartu.

Linku mafie sleduje hlavně italská novinářka Anna Sergiová, která se dlouhodobě věnuje působení organizovaného zločinu v Itálii.

Bezpečnostní kamery zachytily pád dálničního mostu v Janově | Video: Guardia di Finanza Genoa

V oblasti Ligurie, kde přístavní město Janov leží, je podle loňské zprávy ministerstva vnitra poměrně hodně aktivní nejsilnější italská mafie ’Ndrangheta. Využívá přístav pro účely nezákonného obchodování a investuje také do stavebnictví. V severoitalském regionu byla mafie z Kalábrie přítomná už v 60. letech.

Existuje také spojnice mezi klanem ’Ndrangheta a společností Società Italiana Condotte D’Acqua Spa, která zřícený Morandiho most postavila. Nejde sice konkrétně o stavbu mostu, ale při jiných zakázkách právě v Kalábrii policie odhalila vazby mezi mafií a několika manažery společnosti, píše Anna Sergiová pro web The Conversation. V posledních několika letech byli někteří činitelé ve firmě odsouzeni za korupci.

Ačkoliv neexistují důkazy o tom, že by při stavbě janovského mostu byly použity materiály nižší kvality, na kterých by mafie generovala zisk, vyšetřování se bude soustřeďovat na potenciálně podezřelé dodavatele.

Anna Sergiová ale zachází ještě dál a tvrdí, že mafie často vydělává i na následcích podobných katastrof. Podílí se totiž stejným způsobem i na rekonstrukci. Nabídky na veřejné zakázky při přerozdělování financí na podporu oblastí a lidí postižených katastrofou se v takové době kontrolují rychleji a často i laxně.

Od roku 2004 se v Itálii zhroutilo celkem 12 mostů, napsal britský Guardian. Posledních pět z nich během uplynulých pěti let.

V médiích se v souvislosti s pádem mostu objevily spekulace o příčině neštěstí: Mohlo jít například o špatné výpočty inženýra Riccarda Morandiho, nedostatečnou péči společnosti Autostrade per l’Italia, která most spravovala, přírodní podmínky nebo špatný materiál, před kterým dříve varoval i sám Morandi.

Dodržování stavebních norem je předmětem vyšetřování při každé velké katastrofě. Podezření na nekalé praktiky při výstavbě a rekonstrukci budov se objevilo i při ničivém zemětřesení v Amatrice v roce 2016.

Video: Řidič, který přežil pád mostu v Janově, hovoří o nehodě

Na to, co jsem prožil, musím říct, že jsem na tom nad očekávání dobře, další den v nemocnici bych už nepřežil, těším se, až si dojdu na pivo | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 36 minutami

Sáblíková byla na trojce v Heerenveenu čtvrtá za Nizozemkami

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu čtvrté místo v závodu na 3000 metrů. Třiatřicetiletá česká reprezentantka zajela poprvé v kariéře v hale Thialf čas pod hranici čtyř minut, nestačila ale na trojici Nizozemek a nerozšířila bilanci 90 medailových umístění v seriálu. V novém rekordu dráhy 3:57,15 minuty zvítězila Irene Schoutenová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži, 500 m: 1. Arefjev (Rus.) 34,459, 2. Ntab 34,652, 3. Velema (oba Niz.) 34,740.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Ntab 114, 2. Arefejev 92, 3. Mulder (Niz.) 80.

Ženy, 500 m: 1. Koková (Niz.) 37,726, 2. Golikovová 37,303, 3. Fatkulinová (obě Rus.) 37,406.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Koková 120, 2. Golikovová 108, 3. McLeanová (Kan.) 91.

3000 m: 1. Schoutenová 3:57,155, 2. De Jongová 3:58,521, 3. Beuneová (všechny Niz.) 3:58,908, 4. Sáblíková 3:59,215, …13. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,379.

Další zprávy