Foto: Viadukt v Oaklandu i Duhový most v Číně. Připomeňte si neštěstí podobná tomu z Janova

Připomeňte si podobně tragické události jako zřícení mostu v Janově.
Tragicky skončila taneční zábava v kansaském hotelu Hyatt Regency v červenci 1981. V hotelu se tehdy sešlo téměř dva tisíce osob, diváků i tanečníků. Lidé pozorovali tanečníky ze tří lávek nad parketem, když se dvě z nich znenadání zřítily. Neštěstí si vyžádalo 114 mrtvých. Vyšetřování ukázalo na velké konstrukční nedostatky.
Hned dvakrát se zřítil most v Québecu. Poprvé stavba spadla v roce 1907, protože kvůli chybám ve výpočtech byla hmotnost samotného mostu vyšší než jeho nosnost. Znovu most zkolaboval v roce 1916, když se stavaři pokoušeli o jeho obnovu. Při dvou tragédiích zahynulo celkem 95 lidí.
V březnu 2001 se v Portugalsku sesul do řeky více než sto let starý most Hintze-Ribeiro. Nehoda si vyžádala 59 obětí, záchranné operace tehdy velmi ztížilo špatné počasí.
Pád Duhového mostu v Číně v roce 1999 nepřežilo 49 lidí. Podle vyšetřovatelů byla na vině hlavně použitá nekvalitní ocel.
Foto: Reuters
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
16. 8. 2018 20:46
Nejméně 38 lidí zahynulo v úterý v severoitalském Janově, když se uprostřed dne zřítil Morandiho most. Podobný osud postihl v minulosti i řadu jiných mostů. Mnohdy se stavby bortily kvůli špatnému stavu. Podívejte se na výčet podobných neštěstí, která si vyžádala i desítky obětí na životech.
 

Právě se děje

před 26 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Sněmovní rozpočtový výbor nepřijal o jeden hlas doporučení schválit vládní návrh státního rozpočtu. Návrh podpořilo jen ANO

Sněmovní rozpočtový výbor nepřijal o jeden hlas doporučení plénu, aby schválilo vládní návrh státního rozpočtu na příští rok. Pro navržené usnesení ve středu hlasovali jen poslanci vládního hnutí ANO. Nepodpořili je koaliční sociální demokraté ani komunisté, kteří menšinový kabinet v dolní komoře tolerují.

Pro doporučení plénu schválit návrh rozpočtu hlasovalo devět z 18 přítomných členů výboru. KSČM před tím v dílčím hlasování neprosadila přesun deseti miliard korun z armádního rozpočtu do rozpočtové rezervy. KSČM tímto škrtem podmiňuje svou podporu pro rozpočet.

Své návrhy na přesuny peněz neprosadili ve výboru sociální demokraté. Patřilo k ním posílení rozpočtu ministerstva kultury o 300 milionů korun na podporu živého umění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Matěj Vydra prodloužil smlouvu s Burnley o další sezonu

Český fotbalový reprezentant Matěj Vydra prodloužil smlouvu s Burnley. Podle nového kontraktu si anglický klub osmadvacetiletého útočníka zavázal do června 2022. Sedmnáctý celek tabulky Premier League o tom informoval na svém webu. Burnley využilo opci v dosavadní smlouvě, která by vypršela příští rok v létě.

Vydra přišel do Burnley před dvěma lety z druholigového Derby County. Za "Clarets" odehrál 47 soutěžních zápasů, vstřelil šest branek a přidal čtyři asistence. V aktuální sezoně se rodák z Chotěboře trefil dvakrát v Ligovém poháru.

"Pro moji rodinu je velmi důležité, že jsme se v Burnley usadili a strávíme tu další rok. Během mého angažmá se týmu dařilo, zahráli jme si evropské poháry a podávali dobré výkony v Premier League," řekl Vydra pro klubové stránky.

"Se všemi spoluhráči dobře vycházím, v Burnley je výborná parta. Chci nadále pomáhat mužstvu a za tím si půjdu," dodal bývalý hráč Jihlavy, Ostravy, Udine, Brugg, Watfordu, West Bromwiche nebo Readingu. Za reprezentaci Vydra nastoupil v 32 zápasech a dal šest gólů.

Další zprávy