Italská policie zatkla bosse mafie 'Ndranghety. Bydlel v domě odříznutém od okolního světa

ČTK ČTK
6. 4. 2018 13:47
Boss kalábrijské mafie 'Ndrangheta Giuseppe Pelle byl už v roce 2016 odsouzen na dva roky vězení. Před policií se ale až dosud úspěšně kryl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Řím - Italská policie v noci na pátek zatkla důležitého bosse kalábrijské mafie 'Ndrangheta Giuseppa Pelleho. Informoval o tom list La Repubblica. Muž před zákonem unikal od roku 2016, kdy ho soud poslal na dva a půl roku do vězení za zločinné spolčení mafiánského typu a pokus o vydírání. Pellův otec Antonio, který zemřel v roce 2009, platil po určitou za hlavu zločinecké organizace 'Ndrangheta. 

Při nočním zásahu bylo nasazeno pět desítek policistů. Kalábrijský dům, v němž se 58letý Pelle ukrýval, byl odříznutý od okolního světa - k odlehlému místu nevedla žádná cesta sjízdná vozem. Pelle se nenacházel domě sám, nikdo nekladl odpor, informovala policie.

Pelle patří do klanu Vottari-Pelle, který už po desetiletí soupeří s klanem Strangio-Nirta. Od roku 1991 mezi nimi vládne krevní msta, která si vyžádala už desítku obětí.

V roce 2007 bylo šest členů z klanu Vottari-Pelle zastřeleno v německém Duisburgu, když vycházeli z pizzerie, jež patřila rodině Strangiových.

Kalábrijská 'Ndrangheta předstihla podle agentury AFP díky obchodu s kokainem původem z Jižní Ameriky sicilskou Cosa Nostru i neapolskou Camorru. Její akční rádius se rozšířil na celou Itálii a působí i v celé řadě dalších zemí.

V souvislosti s vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka vyšlo najevo její působení na Slovensku. Kuciak psal o napojení této organizace  na okolí nyní už bývalého slovenského premiéra Roberta Fica. 'Ndrangheta dále operuje například v Německu, Švýcarsku, Belgii či Nizozemsku. Giovanniho Strangia považovaného za hlavního organizátora masakru v německém Duisburgu policie zadržela v roce 2009 v Amsterodamu.

Poradce italského ministra vnitra pro boj s organizovaným zločinem a bývalý protimafiánský prokurátor Franco Roberti v souvislosti s vraždou slovenského novináře řekl, že členové 'Ndranghety působí i mimo Evropu. Jako příklad uvedl vzájemné vyvražďování Sicilanů a Kalábrijců v Kanadě v průběhu posledních let.

Italský organizovaný zločin podle něj zapustil kořeny v Austrálii, Švýcarsku a Nizozemsku. Neapolská Camorra podle Robertiho operuje od pádu komunismu na všech trzích bývalého východního bloku, zejména v České republice a v Polsku.

Podívejte se: Z novinářů je lovná zvěř, atmosféru vytvořili politici

Celé roky, my, slovenští a čeští novináři, trpíme sprosté urážky politiků, říká Eugen Korda v dalším díle DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy