Janované pohřbili první oběti zříceného mostu, rozloučit se přišly tisíce lidí

Janované pohřbili první oběti zříceného mostu, rozloučit se přišly tisíce lidí
V pavilonu Jeana Nouvela na janovském výstavišti se odehrál státní pohřeb 19 lidí, kteří byli mezi 43 oběťmi úterního pádu Morandiho mostu.
Smuteční obřad sloužil janovský arcibiskup Angelo Bagnasco.
"Je zřejmé, že jakákoli slova, i kdyby byla míněna sebeupřímněji, jsou tváří v tvář této tragédii nedostatečná," řekl arcibiskup Bagnasco, podle nějž neštěstí vytvoří trvalou jizvu v srdci Janova.
Ceremonie se účastnili i italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte. Prezident Mattarella dopoledne navštívil místo neštěstí a mluvil tam se záchranáři, kteří dosud prohledávají trosky.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2018 16:44
V pavilonu Jeana Nouvela na janovském výstavišti se odehrál státní pohřeb 19 lidí, kteří byli mezi 43 oběťmi úterního pádu Morandiho mostu. Smuteční obřad sloužil janovský arcibiskup Angelo Bagnasco, ceremonie se zúčastnili i italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte. Na pohřeb dorazilo asi 5000 lidí, kromě pozůstalých i představitelé samosprávy, zástupci záchranářů nebo hráči dvou janovských fotbalových klubů.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy