Počet obětí v Janově stoupl na 43, italský správce dálnic zatím nevidí důvod k omluvě

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 8. 2018 19:51
Záchranáři v noci vyprostili automobil, který byl pohřbený pod obrovským kusem betonu ze zříceného pilíře. Italská vláda na sobotu vyhlásila státní smutek, ve městě se konal pohřeb.
Foto: Reuters

Janov - Na 43 se posunul počet obětí úterního zřícení části mostu v italském Janově. V noci vyprostili záchranáři ze sutin tři mrtvá těla, přes den pak tělo poslední pohřešované osoby.

Janovská nemocnice San Martino v podvečer informovala o smrti rumunského řidiče kamionu, který podlehl vážným poraněním lebky a hrudníku.

Prohledávání trosek v Janově podle Úřadu civilní obrany stále pokračuje. Italská vláda na dnešek vyhlásila státní smutek, v přístavním městě se konal státní pohřeb 19 lidí, kteří při pádu dálničního mostu přišli o život.

Záchranáři v noci vyprostili automobil, který byl pohřbený pod obrovským kusem betonu ze zříceného pilíře, informovala agentura ANSA. Ve zcela zničeném voze cestovala rodina Cecalaových, rodiče a jejich devítiletá dcera. Úřady zatím bilanci obětí oficiálně nezvýšily, protože se čeká na identifikaci mrtvých.

Podle předchozích informací pohřešovaly úřady po nalezení těl rodiny Cecalaových ještě po dvou osobách, nyní ale hlásí, že seznam byl vyčerpán. Záchranáři dnes z trosek části Morandiho mostu vytáhli tělo 31letého janovského dělníka, který v úterý v momentě zřícení pod mostem pracoval.

Úřad civilní obrany zároveň varoval, že počet obětí nemusí být konečný. V sutinách viaduktu by ještě mohly být osoby, jejichž zmizení nikdo nenahlásil, případně bezdomovci.

Firma spravující most se zatím neomluvila

Pád mostu způsobil v Itálii obrovskou vlnu rozhořčení, která se obrátila proti vládním úřadům i provozovateli dálnice, firmě Autostrade per l'Italia. Vláda zahájila proces s cílem odebrat společnosti koncesi.

Šéfové Autostrade per l'Italia v sobotu uvedli, že firma na pomoc Janovu vyčlenila zhruba 500 milionů eur (skoro 13 miliard korun). Výkonný ředitel Giovanni Castellucci se za neštěstí, při němž zahynulo nejméně 42 lidí, neomluvil a chce počkat na závěry vyšetřování.

"Omluva a odpovědnost jsou věci, které jsou propojené. Omlouváte se, pokud se cítíte odpovědný," reagoval podle agentury Reuters Castellucci na výzvu, aby se za zřícení mostu omluvil. Dodal, že si počká, až odpovědnou stranu určí vyšetřovatelé.

Prokuratura chce, aby se viník zpovídal z vícenásobného usmrcení z nedbalosti, zavinění katastrofy a z ohrožení bezpečnosti dopravy.

Státní smutek za oběti neštěstí dnes drží celá Itálie a mrtvé si připomínají i v některých dalších evropských zemích. Obřadu v pavilonu janovského výstaviště se kromě italského prezidenta Sergia Mattarelly zúčastnil také premiér Giuseppe Conte, předseda poslanecké sněmovny Roberto Fico či předsedkyně senátu Maria Elisabetta Casellatiová.

Pohřbeno bylo 19 lidí, včetně několika cizinců. Další dvacítka rodin ale chce své mrtvé pohřbít v soukromí, někteří pozůstalí se státního obřadu odmítli zúčastnit proto, že vinu za tragédii podle nich nese právě stát.

Video: Řidič zachytil na kameru na mostě prasklinu

Řidič zachytil na autokameře prasklinu ve vozovce mostu v Janově 2 dny před jeho pádem | Video: Michele Mule'
 

Právě se děje

Další zprávy