Dháka - Záchranáři po pěti dnech vzdali naději, že by v troskách zřícené budovy v bangladéšské metropoli Dháce našli další živé
Podle zpravodajského webu BBC proto na místo povolali těžkou techniku, která umožní rychlejší odklízení sutin.
Počet mrtvých tak po středečním neštěstí zřejmě vyšplhá až k tisícovce. Jde ale o odhady, jelikož stále není jasné, kolik lidí bylo v okamžiku kolapsu uvnitř osmipodlažního domu.
Fakticky je doposud evidováno na 380 mrtvých, dalších 2400 lidí bylo zachráněno. Avšak úřady přiznávají, že všechna čísla mají k přesnosti daleko.>
Když naděje klesá minutu po minutě
Šance na zachránění dalších vzal v neděli rozsáhlý požár, který se továrnou rozšířil, když se vzňaly jiskry při rozřezávání trosek.
Nejméně tři záchranáři se zranili a některé záchranné práce bylo nutné přerušit. Budova, ve které se nacházely převážně textilní dílny, se zřítila ve středu.
Podle úředníků požár přišel v okamžiku, kdy se záchranáři chtěli pomocí ocelové tyče dostat k jednomu z přeživších. Hasiči se pak marně snažili dostat oheň pod kontrolu a záchranáři se stáhli z té části, kde byly plameny.
Stále se však pokoušeli najít lidi na jiných místech zřícené budovy.
Záchranné týmy do víkendu věřily, že v troskách zřícené osmipodlažní budovy by mohly i po čtyřech dnech ještě někoho najít, i když pátrání bylo stále složitější, protože živí lidé pod troskami ztráceli sílu volat o pomoc.
Z ruin se ale i v neděli prý ještě ozývalo "slabé volání" a rozhovory. Podle deníku The Daily Telegraph se ze spadlého objektu v minulých dnech podařilo vyprostit i ženu, která pod ruinami porodila zdravého chlapce.
Majitele zatklo komando u hranic
Podle agentury AFP již úřady pátrají po spolumajiteli jedné z textilních dílen, španělském podnikateli Davidu Mayorovi. Ten je generálním ředitelem textilky Phantom-Tac, což je společný podnik bangladéšské firmy Phantom Apparels a španělské Textile Audit Company.
Bangladéšská policie rovněž zadržela na bangladéšsko-indické hranici majitele zřícené budovy. Muhammad Sohel Rana, který je zároveň předsedou mládežnické organizace vládní Lidové ligy, je podezřelý, že nechal budovu postavit z nekvalitního materiálu. Policie uvedla, že Rana chtěl uprchnout do Indie, když ho elitní jednotka zatkla v příhraničním městě Benapole.
Policie v souvislosti s neštěstím zatkla už šest lidí - kromě Rany ještě tři šéfy textilních dílen a dva stavební inženýry. Provozovatelé dílen údajně nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla o den dříve zjištěna trhlina ve zdi.