Elizabeth Steensonová si na Pavla pamatuje jako na "velmi přátelského" člověka a zmiňuje jednu zdánlivou samozřejmost. "Když v roce 2015 nastoupil do funkce, obešel všechny divize na velitelství v Bruselu a představil se. Jiní takové kolečko běžně nedělají," zmiňuje pro deník Aktuálně.cz Britka, která dnes i tehdy působila v oddělení NATO pro veřejnou diplomacii.
Podobně ocenila, že když cestoval, bral s sebou Petr Pavel svoje lidi na schůzky. "Ani to nebývá standard. Dost často takto vysoce postavení lidé nechávají členy týmu venku," popisuje Steensonová. Pavla často doprovázela jako tisková tajemnice, když vedl vojenský výbor aliance v letech 2015 až 2018.
Zejména kvůli jeho přátelské povaze a faktu, že se nepovyšoval nad ostatní, prošel podle ní při svém odchodu z NATO slavnostním špalírem. "Kolegové z balkonu spustili národní vlajky, a jak šel, stovky lidí mu tleskaly a tleskaly," říká Elizabeth Steensonová. "S jeho předchůdcem se takto neloučili," připomíná.
Matti Tetřev, bývalý stážista v NATO a dnes člen českého týmu při alianci v Bruselu, si nejvíc pamatuje na Pavlovu "pokoru". "Běžně chodil na obědy do 'naťácké' kantýny spolu s ostatními, měl přitom k dispozici diplomatickou restauraci, kam docházeli jiní generálové. A vždycky po sobě umyl hrnek od kafe," zmiňuje. "Zaujalo mě to. Čtyřhvězdičkový generál a sám si myje hrnek."
Jako stážista působil Tetřev v Pavlově týmu jen půl roku, a když končil, dostal od něj osobní, ručně psané poděkování. "Váží si práce všech lidí, do toho nejmenšího. Já jsem byl jen stážista na konci potravního řetězce," dodává.
Pavlovi spolupracovníci vyzdvihují také jeho klid, který si dal i do svého hesla v kampani před prezidentskými volbami. Jeden bývalý kolega se mimo záznam vrátil k Pavlově setkání s ruským náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem v září 2017.
Vztahy mezi NATO a Ruskem byly napjaté kvůli ruské anexi Krymu a zásahům Moskvy do dění na Blízkém východě. Aliance chtěla nechat otevřený komunikační kanál s vedením ruské armády a NATO rozhodlo vyslat na osobní schůzku s Gerasimovem po mnoha letech Petra Pavla.
Setkání proběhlo na neutrální půdě v Baku v Ázerbájdžánu a podle zmíněného spolupracovníka byla před ním v Pavlově týmu patrná nervozita. "Generál Pavel ale byl po celou dobu v klidu. V jedné chvíli i opravil tlumočníka do ruštiny. Naprosto se soustředil a přesně věděl, jaká slova mají z jeho strany zaznít," zmiňuje.
Diplomat Jiří Šedivý, český velvyslanec při NATO po celou dobu Pavlovy mise v čele vojenského výboru, má podobnou zkušenost. "Zažil jsem ho jako člověka, který si neustále píše poznámky a vždy je výborně připravený," zavzpomínal pro Aktuálně.cz Šedivý, který dnes působí jako ředitel Evropské obranné agentury v Bruselu.
"Při jednání Severoatlantické rady (rozhodujícího politického tělesa, jehož členy jsou zástupci členských států NATO a společných institucí, pozn. red.) je poměrně běžné, že se přítomní za tím oválným stolem otočí za svými lidmi, když dostanou nějakou nečekanou otázku," zmiňuje Jiří Šedivý. "Generála Pavla jsem ale při těch nesčetných příležitostech snad nikdy neviděl otočit se dozadu," dodává.
Petr Pavel v druhém kole prezidentských voleb porazil bývalého premiéra Andreje Babiše s 58,3 procenta hlasů. Novou hlavou státu se stane 9. března na slavnostní inauguraci na Pražském hradě.