Londýn - Britský extrémní plavec Lewis Pugh se chce stát prvním člověkem na světě, který si zaplave na Severním pólu. Překonal by tím svůj vlastní rekord v plavání v co nejchladnější vodě.
Oděný pouze v plavkách, plavecké čepici a brýlích chce britský otužilec tímto kouskem upozornit na důsledky globálního oteplování.
Zhruba v polovině roku - 15. července, se ponoří do vody o teplotě minus 1,8 stupně Celsia a plánuje v ní uplavat jeden kilometr. To by měl podle svých slov zvládnout za 21 minut.
Pugh uvedl, že podobný plavecký výkon by v těchto zeměpisných šířkách a délkách byl ještě před deseti lety takřka nemožný, protože voda bývala i přes léto zamrzlá.
Otužilec vyzývá státy G8
"Většina lidí netuší, že v létě můžete na Severním pólu nalézt místa s otevřeným mořem," řekl muž, který dosavadního rekordu dosáhl v Antarktidě, kde plaval ve vodě o rovné nule stupňů Celsia.
"Neznám lepší cestu, jak ukázat, že změna klimatu je realitou, než že budu plavat v místech, která by měla být naprosto všude zmrzlá.
Doufám, že to zvýší tlak na politiky na summitu G8, aby dramaticky snížili emise oxidu uhličitého," uvedl extrémní plavec.
Klimatické změny mají být na programu vrcholné schůzky sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska, která se na začátku června uskuteční v Německu.
Nejstudenější voda
Loni Pugh překonal svůj vlastní světový rekord v plavání v ledové vodě, když v jednom z fjordů v norských horách uplaval 1,2 kilometru za 23 minut a 50 sekund.
Lewis Gordon Pugh
- Zdolal světové rekordy při plavbě v mrazivých vodách Arktidy I Antarktidy
- První plavec, který uplaval celou délku řeky Temže: 325 km od pramene k moři zvládl za 21 dní
- Otužilec plaval ve všech pěti oceánech světa
- V současné době drží 20 světových rekordů v extrémním plavání
- Jakmile skočí do vody, teplota jeho těla se zvýší o 1,4 stupně na 38,4 stupňů Celsia
- Tento proces se nazývá "předpokládaná termogeneze" a nebyl zaznamenán u žádného tvora na planetě
- Plave, aby upozornil na globální oteplování a změny klimatu
Zdroj: northpoleswim.com
Organismus muže, který má přezdívku Lední medvěd, je skutečně výjimečný. Normální netrénovaný člověk by krátce po ponoření do tak ledové vody čelil extrémnímu šoku a hyperventilaci (zrychlenému dýchání).
Sedmatřicetiletý Pugh při přípravě na svůj polární výkon přibral z 87 kilogramů na 105. Jedl šestkrát denně a trénoval ve speciálním bazénu s ledovou vodou.
"Je to nejstudenější voda, v jaké člověk může plavat," prohlásil profesor Tim Noakes z univerzity v Kapském Městě, který je expertem na vliv studené vody na lidské tělo.
S Amundsenem na pól
Pugh stráví poslední měsíc přípravy v norském ledovém jezeře společně s Jorgenem Amundsenem, příbuzným Roalda Amundsena, který jako první člověk dosáhl v roce 1911 Jižního pólu.
"Tato expedice představuje konec éry dobývání Arktidy, jak jsme ji dosud znali," uvedl Amundsen, který před plaveckým pokusem půjde s Pughem posledních deset kilometrů na lyžích.
Podle Amundsena je čím dál obtížnější dostat se pěšky na Severní pól. "Mnohé expedice ročně potká nezdar, když narazí na velké plochy otevřeného moře," poznamenal.
Pugh, který je právníkem a "velvyslancem" ekologické organizace Světový fond na ochranu přírody (WWF), tvrdí, že je jedinou osobou na světě, která uplavala delší úsek ve všech pěti světových oceánech. Loni také přeplaval na délku celý tok britské řeky Temže.