Muž v klobouku není tím, za koho ho měli. Co víme o útocích v Bruselu a co ne

Foto: Lidé v Bruselu drželi minutu ticha. Dodávají si odvahu žít ve městě dál i po útocích
Centrum Bruselu ve středu večer.
Stovky lidí se až do večerních hodin scházejí vyjádřit památku obětem útoků.
...
Země drží tři dny státního smutku. Zobrazit 44 fotografií
Foto: Matej Slávik
Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 24. 3. 2016 10:22
Belgie se postupně vzpamatovává z úterních teroristických útoků, při kterých zemřelo 31 lidí. Mezi útočníky byli dva sebevražední atentátníci, bratři Brahim a Khalid El Bakraouiovi. Jeden z nich se odpálil na letišti Zaventem, druhý o hodinu později ve voze metra v centru Bruselu. Nejméně jeden z jejich kompliců, kterého letištní kamera zachytila v černém klobouku, policii stále uniká. Teroristé byli napojení na Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, kterého policie dopadla minulý týden.

Brusel - Policie začíná rozplétat džihádistickou buňku teroristické organizace Islámský stát, která stojí za krveprolitím na letišti Zaventem a v bruselském metru. Zemřelo při nich nejméně 31 lidí.

Na teroru v srdci Evropy se podle vyšetřovatelů podíleli dva bratři, kteří odpálili své sebevražedné vesty. Nejméně jeden z jejich kompliců, kterého letištní kamera zachytila v černém klobouku, policii stále uniká.

Podle informací z vyšetřování, které jsou postupně zveřejňovány, je stále pravděpodobnější, že bratři a jejich komplic jsou členy stejné teroristické buňky, která má na svědomí krvavé útoky v Paříži a Bruselu.

Spoustu toho však stále nevíme. Online deník Aktuálně.cz shrnuje dostupné informace. 

Kde teroristé útočili?

Na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maelbeek.

První dvě bomby odpálili na bruselském letišti Zaventem sebevražední atentátníci v úterý ráno. První v 7:58 Brahim El Bakraoui, druhou o devět vteřin později jeho komplic, zřejmě Najim Laachraoui.

Zhruba o hodinu později vybuchla nálož v metru. Ve stanici Maelbeek se odpálil Brahimův bratr Khalid El Bakraoui. K explozi došlo ve druhém voze, když souprava stála ve stanici.

Francouzský list Le Monde a belgická televize RTBF ve čtvrtek ráno uvedly, že v Khalid mohl mít v metru komplice. Bezpečnostní kamera kromě něho zachytila dalšího muž, který nesl velkou tašku. Policie po něm pátrá.

Útočníci měli zřejmě v plánu ještě jednu explozi - třetí výbuch na letišti Zaventem. Belgický prokurátor prohlásil, že třetí výbušnina, která měla na letišti napáchat největší škody, selhala. Později ji bezpečně odpálili pyrotechnici.

Kolik je obětí?

Při útocích zemřelo 31 lidí, dalších 300 je zraněných.

Při útocích podle prokurátora Frédérica Van Leeuwa zemřelo 31 lidí. Není ale vyloučeno, že jejich počet vzroste. Jednašedesát z necelých 300 zraněných je stále v nemocnicích v kritickém stavu.

Belgické ministerstvo zdravotnictví informovalo, že na letišti zemřelo 10 lidí, zbylých 21 ve stanici metra Maelbeek.

Totožnost některých obětí úterního krveprolití z Bruselu zatím není známa. Jsou mezi nimi cizinci.

Kolik bylo útočníků?

Útočníci zřejmě byli nejméně čtyři.

Jisté je, že dva z nich byli bratři Brahim a Khalid El Bakraoui (Brahim se odpálil na letišti, Khalid v metru).

Záznam pořízený letištními kamerami přitom zachycuje tři muže. Zatímco ten prostřední byl identifikován jako Brahim El Bakraoui, identitu dvou dalších belgický prokurátor neuvedl.

Foto: ČTK/ZUMA/Federal Police

Muž v klobouku - na snímku vpravo - je podle prokuratury na útěku. Zřejmě právě jemu selhala třetí výbušnina. V chaosu po útocích média nejprve informovala, že tímto mužem je Najim Laachraoui, belgická a francouzská média ale později uvedla, že Laachraoui byl druhým útočníkem, který na letišti zemřel. A muž v klobouku tak nejspíš nadále uniká, uvedl server The Guardian.

Policie si po noční razii ve čtvrti Schaerbeek nechává ve vazbě jednoho člověka, jehož totožnost není známa. Další byl po výslechu propuštěn, upozornil federální prokurátor.

Minuta ticha po úterních útocích v Bruselu.
Minuta ticha po úterních útocích v Bruselu. | Foto: Matej Slávik

Kdo útočníky poznal?

Taxikář, kterému teroristé nedovolili naložit zavazadla.

Muže na fotografii pořízené letištní kamerou poznal řidič taxi, který je na letiště vezl. Podle belgických médií policii uvedl, že trojici vyzvedl ve Schaerbeeku a přišlo mu divné, že mu nedovolili naložit zavazadla do auta. Právě na adrese, kterou taxikář uvedl, poté policie zasáhla.

List The Telegraf nicméně s odkazem na belgickou policii uvedl, že trojice útočníků na letiště přijela ve třech vozech - v taxíku, Renaultu Clio a v černém Audi S4. Krátce po výbuších svědci viděli odjíždět audi se třemi či čtyřmi lidmi a poznamenali si číslo registrační značky vozu. Policejní vyšetřování údajně ukázalo, že audi odkazuje na jistého 22letého Turka z nizozemské provincie Limburg, který je v hledáčku tajných služeb od loňského dubna, kdy s několika lidmi odcestoval do Saúdské Arábie, uvedla ČTK.

Jedna z možných vyšetřovatelských teorií podle The Telegraph považuje skupinu z audi za takzvané druhé komando, které provedlo ve stanici metra další teroristický útok.

Co policie v Schaerbeeku našla?

Zejména prostředky na výrobu výbušnin a počítač.

V bytě ve Schaerbeeku, k němuž policii zavedl taxikář, bylo nalezeno asi 15 kilogramů TATP (peroxid acetonu), 150 litrů acetonu, rozbušky, hřebíky a šrouby.

V kontejneru na odpadky ve stejné čtvrti pak policie našla také počítač, ve kterém byla Brahimova poslední vůle.

Znala policie útočníky už předem?

Bratři, kteří se odpálili, měli za sebou kriminální minulost. Jejich komplic byl kvůli terorismu hledán.

O bratrech Brahimovi a Khalidovi El Bakraoui se hovořilo v souvislosti s nedávným policejním zátahem v bruselské čtvrti Forest. Byt, kde policie prováděla razii, si podle BBC na falešné jméno pronajal právě Khalid El Bakraoui.

Ve Forestu strážcům zákona unikli. Policie dvojici znala už v minulosti v souvislosti s trestnou činností, která ale nesouvisela s terorismem.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyip Erdogana byl Brahim El Bakraoui loni zatčen tureckou policií a na vlastní žádost deportován do Nizozemska. Belgické úřady totiž o radikála nejevily zájem, jelikož už ho vyšetřovaly dříve a žádné napojení na teroristy nenašly. A to navzdory varování, které o něm z Turecka dostaly.

Najim Laachraoui byl již v minulosti označen za komplice Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže.

Jak jsou napojeni na teroristy z listopadových atentátů v Paříži?

Je pravděpodobné, že strůjci útoků z Paříže a Bruselu spolu spolupracovali.

Khalid El Bakraoui si údajně pronajal byt v bruselské čtvrti Forest, kde policie při razii minulý týden zastřelila ozbrojeného muže. Vyšetřovatelé na místě nalezli vlajku Islámského státu, útočnou pušku, roznětky a otisky prstů Salaha Abdeslama, považovaného za jednoho z hlavních strůjců loňských listopadových atentátů v Paříži. Abdeslam byl zatčen v pátek.

Najim Laachraoui v roce 2013 podle médií odcestoval do Sýrie. Loni v září pak cestoval do Maďarska s nyní již zadrženým Salahem Abdeslamem.

Ve spojitosti s Abdeslamem policie pátrá ještě po jednom muži, 31letém Mohamedu Abrinim, který se zřejmě podílel na plánování útoků v Paříži.

 

Právě se děje

Další zprávy