reklama
 
 

Živě: Polsko přestane přijímat migranty, řekla premiérka. Zdůvodňuje to útoky v Bruselu

Aktualizováno 23. 3. 2016 23:41
reklama
Teroristické útoky na bruselském letišti a ve stanici metra Maelbeek nepřežilo 31 lidí, dalších 260 je zraněných. K bytu pravděpodobných útočníků z letiště dovedl policisty taxikář, který je vezl. Prokuratura po poledni oznámila, že atentáty spáchali dva bratři. Jeden z nich se odpálil na letišti, druhý v metru. Muž v klobouku z fotografie z letiště je na útěku.

Belgie po explozích v metru a na letišti

reklama
23:40
USA

Americký ministr zahraničí John Kerry zamíří v pátek do Bruselu, aby ujistil Belgii o podpoře, kterou nabízejí Spojené státy při vyšetřování úterních teroristických útoků. Oznámil to dnes mluvčí americké diplomacie poté, co jeho šéf dorazil do Moskvy k rozhovorům s ruským vedením.

23:04

Teroristické útoky v Bruselu dokazují, že Evropa musí urychlit své úsilí porazit takzvaný Islámský stát v Sýrii a Iráku, řekl podle agentury Reuters americký ministr obrany Ashton Carter.

 

22:24
Aktuálně.cz

Shrnutí: Co zatím víme o útočnících?

Na letišti se odpálili dva sebevražední atentátníci, kteří byli identifikováni jako Najim Laachraoui a Brahim El Bakraoui. Třetímu zřejmě výbušnina selhala a je nyní na útěku. Policie nejdříve měla za to, že je jím Najim Laachraoui, belgická a francouzská média ale později informovala, že je právě on druhým útočníkem, který na letišti zemřel.

Brahimův bratr Khalid El Bakraoui má na svědomí útok v metru. Oba bratři byli v hledáčku policie kvůli podezření z napojení na teroristické útoky v Paříži v listopadu loňského roku.

Brahim El Bakraoui byl v červnu v roce 2015 zadržen v Turecku kvůli podezření, že se snažil dostat do Sýrie a bojovat na straně radikálů. Protože o něj belgické úřady neměly zájem, byl deportován do Nizozemska, odkud mohl volně cestovat po Evropě.

21:19

Organizace Islámský stát (IS) vyslala do Evropy nejméně 400 bojovníků, aby páchali teroristické útoky podobné těm z Paříže a Bruselu.

S odvoláním na zdroje z evropských a blízkovýchodních tajných služeb o tom opět informovala agentura AP.

Na území Sýrie, Iráku a zřejmě i bývalého Sovětského svazu jsou podle AP výcvikové tábory, odkud do Evropy přicházejí džihádisté, kteří vytvářejí poloautonomní teroristické buňky.

Podle zdroje AP z iráckých tajných služeb jsou teroristické buňky připravené k útoku v současnosti mimo jiné v Německu, Británii, Itálii, Dánsku či ve Švédsku.

21:11

Agentura AP zveřejnila informaci, že jeden ze dvou sebevražedných atentátníků, kteří útočili na bruselském letišti, byl muž podezřelý ze spolupráce na teroristických útocích v Paříži v listopadu loňského roku.

20:56
Belgie

V centru Bruselu se lidé sešli na zádušní mši pro oběti úterních teroristických útoků.

Mše za oběti teroristických útoků v Bruselu
20:48
Turecko

Turecká vláda upřesnila informace týkající se zatčení útočníka jménem Brahim El Bakraoui, který se v úterý odpálil na bruselském letišti, informuje britský list The Guardian.

Brahim El Bakraoui byl zatčen krátce poté, co v červnu 2015 přicestoval do Turecka. Panovaly obavy, že se chystá odjet bojovat do Sýrie.

Turecké bezpečnostní složky informovaly belgické úřady. Brusel údajně Brahima El Bakraoui již dříve prošetřoval, a proto Belgie o jeho vydání nepožádala. Byl proto na vlastní žádost deportován do Nizozemska a mohl pak volně cestovat po Evropě.

20:17
USA

Z důvodu nalezení podezřelého balíčku bylo dnes evakuováno letiště v americké Atlantě. Provoz byl ale po krátké době obnoven.

20:14
Belgie

Belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Block aktualizovala počty a stav zraněných lidí.

Více než 300 lidí bylo během úterních útoků zraněno, 150 z nich je stále hospitalizováno v několika nemocnicích. V intenzivní péči se nachází 61 pacientů. Nejzávažnější zranění jsou způsobená popálením.

19:36
Polsko

Polsko od nynějška přestává na svém území přijímat uprchlíky v rámci programu přerozdělení migrantů v Evropské unii. V reakci na úterní teroristické útoky v Bruselu to řekla premiérka Beata Szydlová.

"Po tom, co se včera (v úterý) stalo v Bruselu, nemůžeme v této chvíli říci, že souhlasíme s přijetím jakékoli skupiny migrantů," řekla Szydlová v soukromé televizní stanici Superstacja.

"Jsme povinni především zajistit bezpečnost našich občanů," zdůraznila premiérka. Zároveň vyzvala k odmítnutí přijmout v Evropě "tisíce migrantů, kteří sem přišli jen proto, aby si vylepšili své životní podmínky". A mezi těmito migranty "jsou také teroristé", dodala.

19:27
Belgie

V Bruselu pokračuje pátrání po lidech, kteří během teroristických útoků zmizeli. Belgické úřady stále nejsou schopné identifikovat těla obětí.

19:00

Najim Laachraoui, který má být údajně na útěku, byl podle belgických novin identifikován jako druhý sebevražedný atentátník na letišti Zaventem.

 

18:54
Belgie

Společně proti nenávisti, skandují lidé v Bruselu a uctívají památku obětí.

18:43

Útočník, který byl loni z Turecka deportován do Nizozemska, byl tureckou vládou identifikován jako Brahim El Bakraoui.

Tamní úřady ho později propustily, protože se jim nepodařilo prokázat žádné spojení jeho osoby s terorismem.

18:38
Belgie

Bruselské letiště Zaventem zůstane zavřeno i v pátek.

18:26
USA

"Mojí hlavní prioritou je porazit IS a odstranit pohromu tohoto barbarského terorismu, který děje po celém světě," prohlásil americký prezident Barack Obama při svém projevu v Argentině.

Zároveň řekl, že kobercové bombardování Sýrie a Iráku v boji proti takzvanému Islámskému státu nepomůže. Je nehumánní a naopak pomůže IS přilákat nové rekruty.

Zdůraznil také, že by byla chyba diskriminovat muslimské komunity v USA, které jsou podle něj dobře integrované.

18:14

Do Bruselu v pátek přiletí i americký ministr zahraničí John Kerry.

17:55

Turecko loni v červnu zadrželo jednoho z bruselských atentátníků a posléze ho vyhostilo do Nizozemska.

Řekl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Tamní úřady ale podle něj radikála pustily na svobodu, a to navzdory varování, které o něm z Turecka dostaly.

17:50
Twitter

Řidič metra, ve kterém v úterý explodovala nálož, je podle informací ministerstva dopravy dnes opět v práci.

17:42

Podle izraelského listu Haaretz byly belgické úřady varovány před možností teroristického útoku v bruselském metru i na letišti.

"Bezpečnostní služby věděly s vysokým stupněm jistoty, že v blízké budoucnosti byly plánované útoky na letiště a také na metro," stojí ve zprávě, která však nebyla potvrzena žádnými zpravodajskými službami.

autoři: Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Kateřina Vítková, Silvie Housková, Simona Fendrychová, Reuters, ČTK | 23. 3. 2016 6:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama