Byla to odplata za Abdeslama? Džihádisté v Evropě zdokonalují své operace, shodli se experti

Simone Radačičová Simone Radačičová
22. 3. 2016 20:10
Teroristé v belgické metropoli zaútočili jen několik málo dní poté, co byl zadržen hledaný útočník z Paříže Salah Abdeslam. Jejich akce přitom podle odborníků byly velmi dobře připravené. Odborník Roland Jacquard upozorňuje, že tito lidé byli schopni připravit odplatu, přestože úřady v Belgii podnikly stovku razií a zadržely tolik lidí. Expert na terorismus Roland Planchar dokonce zadržení Abdeslama označuje přímo za "rozbušku", která útoky na bruselské letiště a v metru spustila. Sebevražedné útočníky je přitom jen velmi těžké zastavit.
Záběr na bruselské letiště, kde útočili teroristé.
Záběr na bruselské letiště, kde útočili teroristé. | Foto: Repro Twitter

Brusel - Teroristé zaútočili v Bruselu jen čtyři dny poté, co policie zadržela Salaha Abdeslama. Belgická média se po útocích, při nichž zahynulo nejméně 34 lidí, ptají: Je to jen náhoda, nebo odplata?

Experti se shodují, že úterní útoky byly velmi dobře připraveny, navíc je zřejmě spáchala stejná buňka, která stojí za terorem v Paříži z loňského listopadu. Teroristé jsou schopni rychle aktivovat sebevražedné atentátníky, varují analytici.

Sebevražedným atentátníkům nezabráníme

"Dnes se Belgie stala epicentrem terorismu v Evropě," uvedl v reakci na úterní atentáty expert na mezinárodní terorismus Roland Jacquard. Policie podle něj měla informace o tom, že teroristé mohou udeřit v belgické metropoli. Nečekaly se ale útoky v tak velkém rozsahu a zaměřené proti "běžným" lidem. "Bezpečnostní složky si spíše myslely, že teroristé zaútočí například na evropské instituce," uvedl Jacquard.

"Přestože úřady v Belgii podnikly stovku razií a zadržely tolik lidí včetně Abdeslama, tito lidé byli schopni připravit odplatu," dodal Jacquard. Teroristé podle něj chtějí dokázat, že jsou stále silní.

A nejen to. "Útoky v Bruselu ukazují na to, že teroristé byli připraveni udeřit. Nikdo by nebyl schopen připravit takovou věc za 48 hodin," doplnil další z odborníků Thomas Hegghammer z výzkumného institutu Norvegian Defense Research Establishment. "Pokud připustíme, že tyto útoky jsou nějak spojeny s údery v Paříži, je to vůbec poprvé v Evropě, co byla nějaká teroristická síť schopna dvakrát udeřit takovou silou," upozornil pro švýcarský server Bilan.

Podle něj je nejvíc znepokojující, že sebevražední atentátníci jsou schopni "jít do akce" okamžitě. "Proti tomu nemůžeme nic udělat. Nikdo to nezmůže, ani hlídky vojáků," myslí si.

"Na letišti v době největšího ruchu je to nemožné. Pokud zavedete kontroly před vstupem na letiště, tak se zase vytvoří venku fronty, a to jsou ideální cíle. To by bylo ještě horší."

Zadržení Abdeslama zafungovalo jako rozbuška

Expert na terorismus Roland Planchar považuje zadržení Abdeslama za "rozbušku", která spustila úterní útoky na letiště a v metru.

"Jeho uvěznění mohlo pobídnout teroristy, možná i z Abdeslamova okolí, z Belgie nebo odjinud  protože teroristé neznají hranice –, aby zaútočili v Bruselu," uvedl pro server La Libre Belgique.

Zatímco belgické a francouzské úřady v souvislosti s Abdeslamovým zadržením hovořily o "velkém vítězství", pro radikální islamisty to byla "provokace".

Teroristé také podle Planchara mohou reagovat na skutečnost, že Abdeslam hodlá s policií spolupracovat. I proto museli "reagovat rychle". Abdeslam se totiž už nechal slyšet, že v Bruselu vytvářel síť spolupracovníků a plánoval další, nové teroristické útoky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy