Nechoďte tam, kde je hodně lidí, doporučuje Sobotkova vláda. Poprvé vyhlásila "žlutý trojúhelník"

Klára Galová
22. 3. 2016 21:55
Kabinet prvně v Česku vyhlásil první stupeň ohrožení terorismem, který symbolizuje žlutý trojúhelník. O riziku informuje ministerstvo vnitra nejdříve na webových stránkách, fyzicky se symbol nikde vyvěšovat nebude. Trojúhelník je reakcí na úterní ranní útoky v Bruselu. V souvislosti s tím bude nasazeno více policistů a vojáků na veřejná místa. Vyloučeno není ani následné zvýšení stupně ohrožení na oranžový trojúhelník. Vyšší už je jen červená barva, která znamená vysoké riziko útoku. Barevnou trojúhelníkovou stupnici ohrožení schválila vláda letos v lednu v reakci na loňské listopadové ataky v Paříži. Dosud ji nemusela využít.
Mimořádná bezpečnostní opatření na pražském Letišti Václava Havla.
Mimořádná bezpečnostní opatření na pražském Letišti Václava Havla. | Foto: Libor Fojtík

Praha - V návaznosti na útoky na bruselské letiště a metro v Česku od úterý platí první stupeň varování před terorismem - žlutý trojúhelník. Je to vůbec poprvé, co se v praxi využil jiný než nultý stupeň znamenající klid. Čtyřstupňový barevný systém výstrahy, který je běžný v okolních zemích, schválila vláda letos v lednu v reakci na loňské útoky v Paříži.

Dosud v Česku platil nejnižší stupeň ohrožení. To se má večer oficiálně změnit a vláda na základě návrhu ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) pravděpodobně potvrdí vyhlášení takzvaného žlutého trojúhelníku, tedy prvního stupně ohrožení.

Tímto krokem začnou platit příslušná opatření na zvýšení ochrany bezpečnosti obyvatel. Ta se budou týkat hlavně mezinárodních letišť, jaderných elektráren, některých velvyslanectví nebo pražského metra. Na těchto místech budou hlídkovat policisté a vojáci. „V této konkrétní situaci doporučujeme občanům, aby se nezdržovali na místech se zvýšenou koncentrací osob. Je možné, že další opatření budou vyhlášena po večerním jednání vlády,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

Mluvčí ministerstva nevylučuje ani možnost, že bude schválen druhý stupeň ohrožení, tedy oranžový trojúhelník. „Nejde říci plošně, jaká opatření by s tím souvisela, záleží to na situaci. O tom by jednala vláda,“ dodal Korbel. Třetí stupeň ohrožení označený červeným trojúhelníkem by byl vyhlášen, kdyby se teroristický útok už stal nebo by byl s vysokou pravděpodobností očekáván.

O vyhlášení stupně ohrožení informuje ministerstvo vnitra nejdříve na webových stránkách, fyzicky se tento symbol nikde vyvěšovat nebude.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy