Nechoďte tam, kde je hodně lidí, doporučuje Sobotkova vláda. Poprvé vyhlásila "žlutý trojúhelník"

Klára Galová
22. 3. 2016 21:55
Kabinet prvně v Česku vyhlásil první stupeň ohrožení terorismem, který symbolizuje žlutý trojúhelník. O riziku informuje ministerstvo vnitra nejdříve na webových stránkách, fyzicky se symbol nikde vyvěšovat nebude. Trojúhelník je reakcí na úterní ranní útoky v Bruselu. V souvislosti s tím bude nasazeno více policistů a vojáků na veřejná místa. Vyloučeno není ani následné zvýšení stupně ohrožení na oranžový trojúhelník. Vyšší už je jen červená barva, která znamená vysoké riziko útoku. Barevnou trojúhelníkovou stupnici ohrožení schválila vláda letos v lednu v reakci na loňské listopadové ataky v Paříži. Dosud ji nemusela využít.
Mimořádná bezpečnostní opatření na pražském Letišti Václava Havla.
Mimořádná bezpečnostní opatření na pražském Letišti Václava Havla. | Foto: Libor Fojtík

Praha - V návaznosti na útoky na bruselské letiště a metro v Česku od úterý platí první stupeň varování před terorismem - žlutý trojúhelník. Je to vůbec poprvé, co se v praxi využil jiný než nultý stupeň znamenající klid. Čtyřstupňový barevný systém výstrahy, který je běžný v okolních zemích, schválila vláda letos v lednu v reakci na loňské útoky v Paříži.

Dosud v Česku platil nejnižší stupeň ohrožení. To se má večer oficiálně změnit a vláda na základě návrhu ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) pravděpodobně potvrdí vyhlášení takzvaného žlutého trojúhelníku, tedy prvního stupně ohrožení.

Tímto krokem začnou platit příslušná opatření na zvýšení ochrany bezpečnosti obyvatel. Ta se budou týkat hlavně mezinárodních letišť, jaderných elektráren, některých velvyslanectví nebo pražského metra. Na těchto místech budou hlídkovat policisté a vojáci. „V této konkrétní situaci doporučujeme občanům, aby se nezdržovali na místech se zvýšenou koncentrací osob. Je možné, že další opatření budou vyhlášena po večerním jednání vlády,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

Mluvčí ministerstva nevylučuje ani možnost, že bude schválen druhý stupeň ohrožení, tedy oranžový trojúhelník. „Nejde říci plošně, jaká opatření by s tím souvisela, záleží to na situaci. O tom by jednala vláda,“ dodal Korbel. Třetí stupeň ohrožení označený červeným trojúhelníkem by byl vyhlášen, kdyby se teroristický útok už stal nebo by byl s vysokou pravděpodobností očekáván.

O vyhlášení stupně ohrožení informuje ministerstvo vnitra nejdříve na webových stránkách, fyzicky se tento symbol nikde vyvěšovat nebude.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy