OSN: Válečné zločiny spáchali Izraelci i Hamás

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 22. 6. 2015 16:31
Izrael zahájil ofenzivu kvůli raketovým útokům Hamásu z Pásma Gazy. Boje skončily loni v srpnu příměřím, které je zatím dodržováno.
Hamás odpaluje rakety na Izrael, izraelská armáda bombarduje Gazu. Snímek z července 2014.
Hamás odpaluje rakety na Izrael, izraelská armáda bombarduje Gazu. Snímek z července 2014. | Foto: Reuters

Ženeva - Obě strany loňského konfliktu v Pásmu Gazy zřejmě spáchaly válečné zločiny.

Dospěli k tomu členové nezávislé vyšetřovací komise OSN, kteří v pondělí zveřejnili v Ženevě svou zprávu.

V boji proti sobě stáli radikálové z palestinského Hamásu a izraelská armáda. Na palestinské straně zahynulo za 50denní války přes 2000 lidí, na izraelské více než 70 osob, hlavně vojáků. Izrael i Hamás závěry komise odmítly.

Rada OSN pro lidská práva (HRC) ustavila nezávislou komisi a pověřila ji vyšetřováním. Po odstoupení původního šéfa ji vedla americká soudkyně Mary McGowanová Davisová. Ve zprávě komise se tvrdí, že existují důkazy, na jejichž základě se dá soudit, že byly spáchány válečné zločiny, a to jak "Izraelem, tak palestinskými radikálními skupinami".

Izrael zřejmě pochybil politicky i vojensky

To, že Izrael nezměnil svou taktiku přes rostoucí počet obětí a ohromné materiální škody, podle vyšetřovatelů "vyvolává otázky o pochybení politického i vojenského vedení".

Po velké kritice se událostmi začal zabývat také Izrael a nařídil vlastní vyšetřování. Nedávno ale jeho vyšetřovatelé zprostili vojáky obvinění ze zabíjení civilistů. Podle Izraele ohrozil civilisty v Pásmu Hamás, když útočil z hustě obydlených oblastí.

Zpráva OSN vyzývá Izrael, aby od těchto svých "politováníhodných" závěrů ustoupil a pohnal viníky k odpovědnosti.

Ve zprávě je také kritizován Hamás za vraždění osob považovaných za kolaboranty s Izraelem. Hamás kritizovala také organizace Amnesty International za únosy, mučení a vraždy Palestinců považovaných za kolaboranty.

Izrael zahájil ofenzivu kvůli raketovým útokům Hamásu z pásma. Boje skončily loni v srpnu příměřím, které je zatím dodržováno. Palestinská samospráva chce do vyšetřování bojů v pásmu zapojit Mezinárodní trestní soud (ICC). Ten už zahájil na palestinskou žádost předběžné šetření.

V komisi OSN byl také senegalský odborník na lidská práva Doudou Diene, který v pondělí v Ženevě kladl důraz na to, že důkazy, které má OSN nyní k dispozici, byly získány od svědků na obou stranách konfliktu.

Netanjahu: Čtení zprávy je ztráta času

Zpráva konstatuje, že 142 palestinských rodin přišlo při jednom z útoků na obydlenou část Gazy nejméně o tři příbuzné. Cekem za tohoto náletu zahynulo 742 osob.

Izrael údajně používal vysoce účinné zbraně se smrtícím účinkem v širokém rozsahu, i když nejde o zbraně zakázané. Při použití v tak hustě obydlené oblasti bylo zřejmé, že nemohou zabít jen radikály, ale i ostatní. "Rozmohla se také praxe, že jakmile armáda vydala civilistům pokyn, aby z místa odešli, považovala ty, kdo zůstali, automaticky za radikály," konstatuje se v textu.

Zároveň se v něm ale uvádí, že také Izraelci trpěli velkým stresem kvůli palestinským útokům. Komise konstatuje, že střílení raket bez stanoveného cíle anebo záměrně na izraelské civilisty je porušením mezinárodních humanitárních zákonů a může být kvalifikováno jako válečný zločin. Velký strach mezi Izraelci vyvolal objev tunelů vyhloubených Hamásem pod hranicí Pásma Gazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu minulý týden, kdy Izrael vydal vlastní výsledky vyšetřování, prohlásil, že čtení zprávy HRC bude "ztrátou času a že HRC je vůči Izraeli trvale nepřátelská a neobjektivní".

Představitelé Hamásu v pondělí podle agentury AP odmítli zprávu OSN s tím, že její autoři dobře nerozlišují oběti a vrahy. Tvrdili, že palestinské rakety a minometné granáty mířily na izraelské objekty, nikoli na civilisty.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy