Právníci izraelské armády chtějí vyšetřit loňské boje v Gaze

ČTK ČTK
6. 1. 2015 10:13
V Izraeli panují obavy, že by mohl být židovský stát vyšetřován kvůli spáchání válečných zločinů.
Loňská operace si vyžádala na 2100 mrtvých Palestinců, většinou civilistů.
Loňská operace si vyžádala na 2100 mrtvých Palestinců, většinou civilistů. | Foto: Reuters

Jeruzalém - V izraelské armádě se rozpoutala debata o právní odpovědnosti vojáků během loňské operace v Pásmu Gazy.

Zatímco armádní právníci chtějí vyšetřit případy, v nichž vojáci zřejmě porušili zákon, velitelé se obávají, že to armádě sváže ruce v příštích operacích.

Jak napsala agentura AP, problém nabývá na naléhavosti s hrozbou, že se Palestinci obrátí na Mezinárodní trestní soud (ICC) a budou chtít Izraelce stíhat za válečné zločiny. Vyšetřování mimoizraelskými institucemi se dá podle právníků zabránit jedině zahájením rozsáhlého vnitřního šetření.

Letní operace v Pásmu Gazy trvala 50 dní a stála životy asi 2100 Palestinců a více než 70 Izraelců. Mezi palestinskými oběťmi byli hlavně civilisté, mezi izraelskými vojáci.

Izrael ofenzivu zahájil jako sebeobranu proti raketovým útokům z Gazy. Za vysoký počet civilních obětí Tel Aviv svaluje odpovědnost na palestinský radikální Hamás, který útočí z oblastí obývaných civilním obyvatelstvem. Množství mrtvých ale vyvolává pochybnosti o adekvátnosti izraelských operací.

Podobně byl Izrael kritizován i v případě ofenzivy v roce 2009, která měla stejný důvod a podobně disproporční počet mrtvých. Byť se vyšetřovaly případy údajného pochybení vojáků, usvědčeni byli pouze čtyři, a to z rabování, nepřiměřeného použití zbraně a ohrožování na životě. Nejtvrdší vynesený trest bylo tříapůlměsíční vězení.

Sto stížností

Armádní vojenský advokát Danny Efroni je pro to, aby byly případy pochybení z loňské operace důkladně vyšetřeny. Dostal prý sto stížností a hodlá zahájit šetření aspoň deseti z nich.

Patří k nim smrt čtyř malých Palestinců na pláži v Gaze v červenci a útok na školu OSN. Efroni je toho názoru, že je lepší zavést vnitřní vyšetřování než se vystavit jurisdikci ICC.

Palestinci podepsali nedávno zakládající smlouvu této organizace a očekávají, že se stanou členy do 60 dní. Pak by mohli Izraelce obvinit před touto institucí z válečných zločinů. Soud ale nemusí zahájit vyšetřování v případě, že žalovaná strana prokáže, že se případy sama zabývá.

K ICC se připojilo přes 120 zemí, ale není mezi nimi Izrael ani tři ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN - Spojené státy, Rusko a Čína. Případy před ICC může předložit členský stát, hlavní prokurátor ICC nebo Rada bezpečnosti OSN.

Obavy ze "snížení výkonnosti"

Mezi izraelskými vojáky i veliteli se začínají šířit obavy z možného stíhání a velení armády upozorňuje na to, že tato obava povede ke snížení výkonnosti vojáků v bojích a odradí zájemce od účasti v bojových jednotkách.

Nejčastěji se jako případ sporného zásahu uvádí rozhodnutí armády z loňského 1. srpna. Izrael tehdy ohlásil, že Hamás porušil dočasné příměří a unesl izraelského vojáka. Izraelci pak ve snaze uzavřít únikové trasy zahájili masivní dělostřeleckou palbu, v níž padlo v oblasti města Rafáh v Pásmu Gazy na 200 lidí.

Nakonec vyšlo najevo, že jeden voják byl zabit, ale ne unesen.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy