Palestinské hnutí Hamás vyzvalo k unášení Izraelců

ČTK ČTK
16. 4. 2015 22:30
Izraelské občany chce hnutí vyměňovat za vězněné Palestince.
Členové hnutí Hamas, ilustrační foto.
Členové hnutí Hamas, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Gaza - Jeden z vůdců radikálního palestinského hnutí Hamás, Chalíl Hajá, dnes vyzval příznivce, aby unášeli izraelské občany, které by pak bylo možné vyměnit za vězněné Palestince. Informovala o tom izraelská média.

Unášet izraelské vojáky a osadníky je podle Hajáových slov palestinským právem. Pouze násilím prý mohou z izraelských vězení dostat své neprávem zadržované "hrdiny". Hajá dnes k podporovatelům Hamásu promluvil na demonstraci v Pásmu Gazy, která se konala v předvečer palestinského "Dne vězňů".

Letos v únoru si podle organizace na ochranu lidských práv Betselem v izraelských věznicích odpykávalo tresty za přečiny související s porušením bezpečnosti státu asi 5600 Palestinců.

V roce 2006 unesl Hamás na hranici za mírové situace izraelského vojáka Gilada Šalita a v Pásmu Gazy ho držel pět let. Až v roce 2011 ho vyměnil za více než 1000 Palestinců vězněných v Izraeli.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy