Bangui/Ženeva - Švéd Anders Kompass, šéf terénních operací OSN, předal francouzským státním zástupcům interní zprávu o sexuálním zneužívání dětí příslušníky francouzských mírových jednotek během jejich mise ve Středoafrické republice.
Učinil tak podle britského deníku The Guardian proto, jelikož Spojené národy nedokázaly situaci zabránit a efektivně ji řešit.
Pro samotného Kompasse to může znamenat konec. Kvůli úniku tajného dokumentu ho totiž vyšetřuje Úřad OSN pro vnitřní dohled (OIOS) a po téměř třicetileté kariéře humanitárního pracovníka mu hrozí propuštění.
Vyšetřování Kompasse ale může vyvolat významnou diplomatickou roztržku. Švédský velvyslanec při OSN již varoval, že je v případě jeho propuštění připraven zapojit se veřejně do potenciálně "velmi nepříjemné debaty".
Sex za jídlo
Mírová mise (MINUSCA) působí ve Středoafrické republice od roku 2014.
Právě během jejího vzniku mělo docházet ke zneužívání malých chlapců, kteří - stejně jako desítky tisíc dalších - pobývali v centru pro uprchlíky ve středoafrické metropoli Bangui.
Kompass zprávu předložil orgánům OSN v Ženevě už loni v létě.
Když se ale nedočkal reakce, poslal zprávu francouzským úřadům. A Francouzi se vypravili přímo do Bangui, kde zahájili vyšetřování.
Důvěrná zpráva, kvůli níž má nyní Švéd problémy, obsahuje mimo jiné přepisy rozhovorů zneužívaných dětí se zaměstnanci Úřadu vysokého komisaře pro lidská práva (UNHCR) a specialistou Dětského fondu UNICEF.
Chlapci, z nichž někteří byli sirotci, jim vylíčili, jak je vojáci sexuálně zneužívali výměnou za jídlo a peníze. Někteří přitom dokázali velmi podrobně popsat podobu konkrétních vojáků.
Popírání a zastírání není nic neobvyklého
Nebýt nevládní organizace AIDS Free World, která o všem zpravila britské novináře, nevyšla by najevo ani Kompassova suspendace.
"Máme tady odhalení pravidelného sexuálního zneužívání členy mírových sborů OSN. Otřesné na tom je ale především to, že nejde o nic neobvyklého," komentovala zprávu jedna z aktivistek Paula Donovanová.
Fakt, že OSN nepřípustné chování vojáků instinktivně zastírá, podle ní musí být nezávisle vyšetřeno.
Pro Spojené národy ostatně nejde o první skandál tohoto druhu. Už v minulosti vojáci na misích OSN čelili obvinění ze sexuálního zneužívání, a to během operací v Burundi, Libérii a na Haiti.
Stejně tak byla organizace kritizována za laxní vyšetřování pedofilního chování příslušníků mírových sil v Konžské demokratické republice, v Kosovu a Bosně.