Praha/New York - Rada bezpečnosti OSN schválila navýšení mírové mise v Demokratické republice Kongo o více než tři tisíce vojáků a policistů. Otázkou však je, které země jednotky poskytnou.
Vlády členských zemí OSN se totiž k vyslání vojáků do neklidné oblasti staví zdráhavě. A to včetně té české.
"V tuto chvíli jsou naše vojenské kapacity vytíženy v oblastech, které považujeme z pohledu naší zahraniční politiky za prioritnější. Do dění v Africe se zapojujeme vysíláním jednotlivých pozorovatelů beze zbraně," říká mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.
Kde vzít 2785 vojáků?
Britská stanice BBC cituje bývalého šéfa mírových operací OSN Jean-Marie Guehenna, podle něhož OSN potřebuje misi naplnit elitními evropskými vojáky.
Nyní v Demokratické republice Kongo působí 17 tisíc modrých přileb - většinu kontingentu tvoří Indové a Pákistánci. Diplomaté připouštějí, že nevědí, kde 2785 vojáků a 300 policejních úředníků vzít a kdy budou do země vysláni.
Humanitární organizace citované agenturou Reuters přitom varují, že je nutné, aby Evropská unie vyslala vojáky do země okamžitě.
"Bude to test toho, zda Evropané vidí Afriku strategicky stejně důležitou jako Afghánistán," prohlásil bývalý šéf mírových sborů OSN Guehenno.
Rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o navýšení mise o dalších více než 3000 lidí následuje poté, co na konci srpna na dlouhodobě nestabilním východě země vypukly boje mezi armádou a převážně tutsijskými povstalci vedenými generálem Laurentem Nkundou. Asi 250 tisíc lidí kvůli střetům uprchlo ze svých domovů a některé organizace označily situaci za humanitární katastrofu.
České vrtulníky? Musely by se opravit
Za "velký problém" považuje eskalaci bojů v Kongu i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jak ale zdůraznil ve své čtvrteční výroční přednášce o české zahraniční politice, není v silách České republiky podílet se aktivně na řešení problémů v Africe.
"Naše role je primárně jinde, vojensky se tam s výjimkou několika pozorovatelů neangažujeme, materiálně bychom ale mohli. Já sám jsem velmi usiloval o poskytnutí našich vojenských vrtulníků (pro misi v Dárfúru a Čadu), strávil jsem hodiny jednáním s ministerstvem obrany, ale ukázalo se, že ty stroje nejsou akceschopné a musely by projít důkladnou opravou. To by bylo nákladné jak na finance, tak na čas, takže to bohužel nešlo realizovat," prohlásil šéf české diplomacie, který dodal, že jej celá záležitost "osobně velmi mrzí".
O vrtulníky nezbytné pro úspěch mírové mise v súdánském regionu Dárfúr požádal před rokem českou vládu generální tajemník OSN. Za neposkytnutí vrtulníků následně Česko kritizovala ve společné zprávě koalice mezinárodních nevládních organizací, podle kterých má vláda k dispozici vrtulníků dostatek.
Dosud Česko vrtulníky nedodalo. Ministr Schwarzenberg nevyloučil, že by v této věci mohlo dojít k posunu, zároveň ale nechtěl dávat plané naděje.
Čtěte podrobnosti: OSN podpořila misi v Dárfúru. Svět i Češi tam selhávají |