OSN podpořila misi v Dárfúru. Svět i Češi tam selhávají

Zdeněk Mihalco
1. 8. 2008 12:47
Ministerstvo: Soustředíme se na Afghánistán
Společné misi OSN a Africké unie se v Dárfúru její hlavní úkol příliš nedaří. Násilnosti na civilním obyvatelstvu pokračují
Společné misi OSN a Africké unie se v Dárfúru její hlavní úkol příliš nedaří. Násilnosti na civilním obyvatelstvu pokračují | Foto: Reuters

Praha - Rada bezpečnosti OSN se dohodla na prodloužení mise modrých přileb v Dárfúru. Mandát jednotek ve válkou postiženém regionu Súdánu prodloužila o jeden rok.

Jednání se vedla dlouho do noci. Spornou totiž byla formulace, která připouští, že OSN zastaví v zájmu míru v Dárfúru soud s prezidentem Umarem al-Bašírem, obviněným z genocidy. Spojené státy nakonec kvůli této části rezoluci nepodpořily a zdržely se hlasování. Ostatních 14 členů Rady bezpečnosti hlasovalo pro.

Prodloužení mise OSN může jen těžko něco zásadního změnit na kritice nevládních organizací, podle nichž svět při řešení války v súdánském Dárfúru selhává. A bez viny nejsou ani Češi.

Vyplývá to ze zprávy celkem 36 světových nevládních organizací, které společně upozornily, že světové vlády neposkytují mírové misi v problematické súdánské provincii dostatečné zázemí.

Dokument kritizuje světové mocnosti, že odmítají poskytnout mírovým jednotkám helikoptéry, které jsou pro úspěch dárfúrské mise nezbytné. Výslovně je přitom zmíněna i Česká republika.

Bez vrtulníků to nepůjde

Mise potřebuje zhruba šest bojových a 18 dopravních vrtulníků. Přitom Česko, Itálie, Indie, Rumunsko, Španělsko a Ukrajina by mohly poskytnout celkem 71 helikoptér, uvádí zpráva zveřejněná hnutím Save Darfur.

"Vzdušné síly Armády České republiky mají mimořádné množství helikoptér," uvádí zpráva, podle které má Česko k dispozici nejméně devět vrtulníků, které by bez problémů mohlo poskytnout misi v Dárfúru.

Podle zprávy například helikoptéry mohly zachránit životy během útoku na mírové jednotky 8. července, při kterém zahynulo 7 lidí.

"Při návštěvě premiéra Topolánka v USA v říjnu loňského roku požádal generální tajemník OSN Českou republiku o poskytnutí šesti vrtulníků. Této žádosti však nemohlo být vyhověno, neboť použitelné vrtulníky jsou vázány na plnění našich aliančních závazků v operaci ISAF v Afghánistánu. Z tohoto důvodu se jejich případné nasazení v Dárfúru v blízké budoucnosti nezvažuje," uvedlo ve své reakci pro Aktuálně.cz české ministerstvo zahraničí.

Bojovníci z frakce Minni Minawi
Bojovníci z frakce Minni Minawi | Foto: Reuters
Čtěte v souvislostech: Největší mise OSN selhává. Dárfúrské peklo pokračuje

Obžaloba v Haagu: z bláta do louže

Konflikt v súdánském Dárfúru je pravděpodobně nejhorší válkou současnosti. Zahynulo během ní podle různých odhadů 200 až 450 tisíc lidí, 2 miliony lidí musely uprchnout z domovů.

Podle nejrůznějších nevládních organizací i představitelů západních zemí je za násilnosti  odpovědná hlavně súdánská vláda, která podporuje arabské milice terorizující černošské obyvatelstvo. Vláda této africké země taková obvinění odmítá.

Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad al-Bašír nyní kvůli krizi v Dárfúru čelí obvinění z genocidy u Mezinárodního trestního soudu se sídlem v Haagu. Mnoho pozorovatelů je přesvědčeno, že to může pozici mírových jednotek na súdánském území ještě více ztížit.

Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír
Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír | Foto: Reuters
Čtěte podrobnosti: Haagský žalobce viní súdánského prezidenta z genocidy

 
 

Právě se děje

Další zprávy