Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán pokračuje v radikálním "reformním" kursu a utužování svého režimu. Vládní úřad pro dozor nad médii NMHH totiž odebral vysílací frekvence jediné opoziční rozhlasové stanici v zemi a udělil je jiné, nově vzniklé.
Podmínky konkurzu, který za tímto účelem úřad vypsal, byly totiž takové, že opoziční Klubradio, známé řadou programů kritických vůči Orbánově vládě, v něm nemělo šanci uspět. NMHH mimo jiné požadoval, aby vysílání "ve zvýšené míře preferovalo maďarskou hudbu".
Příslušné frekvence byly namísto toho přiděleny nedávno založené stanici Autoradio se základním kapitálem ve výši pouhých 3500 eur (cca 85 tisíc korun).
"Statisíce posluchačů Klubradia jsou na nejvyšší míru rozhořčeny," komentoval rozhodnutí vládního úřadu generální ředitel opoziční stanice Andras Arato.
V pondělí přitom maďarská vláda po ostré kritice ze strany Evropské unie a na základě rozhodnutí Ústavního soudu musela pozastavit platnost některých článků kontroverzního zákona přijatého v únoru, umožňujícího striktní kontrolu médií.
Strmý propad popularity
Orbánův pravicový Fidesz, který po parlamentních volbách z dubna 2010 sliboval zásadní "ozdravení" společnosti, začal letos masivně ztrácet podporu Maďarů.
Vedle neustále se zhoršující hospodářské situace v zemi k tomu přispěla také řada kontroverzních zákonů přijatých parlamentem, v němž má Fidesz většinu.
Mediální zákon, schválený loni v prosinci, kupříkladu nařizuje novinářům, aby vytvářeli "vyvážené zpravodajství" z domova i ze světa a snažili se přitom o "posílení národní identity".
Již loni v listopadu byli všichni zaměstnanci veřejnoprávních médií začleněni do nově vzniklé mamutí organizace kontrolované vládou, aby mohli být náležitě sankcionováni v případě, že se vůči Orbánovi a Fideszu budou vyjadřovat kriticky.
V červnu oznámil vládní kabinet, že třetina zaměstnanců nové organizace bude do konce roku propuštěna a "zastaralý, rozhazovačný a netransparentní systém" veřejnoprávních médií od základu přebudován.
Až doposud přišla o práci takřka tisícovka novinářů, vesměs z řad Orbánových kritiků.
Nezaměstnaní do lágrů, bezdomovci do vězení
Orbánova vláda přijala v průběhu tohoto roku další zákony, které v Evropě nemají obdoby.
Na základě prvního z nich se mohou nezaměstnaní, kteří odmítnou nastoupit na veřejně prospěšné práce, ocitnout v pracovních táborech. Druhý zákon zase posílá do vězení bezdomovce přistižené, jak spí na ulici.
Maďaři v loňských parlamentních volbách vystavili nemilosrdný účet špatnému hospodaření socialistů a masivně volili pravici. Letos ale notně vystřízlivěli a podle průzkumu agentury Medián by dnes Orbánův Fidesz volilo jen 26 procent z nich.
Vládní formaci přitom loni podpořilo 52 procent těch, kdo přišli k volebním urnám.
Dvaačtyřicet procent respondentů navíc tvrdí, že neví, komu má odevzdat svůj hlas. K volbám by tak s určitostí šly jen dvě pětiny těch, kdo k tomu jsou oprávněni.
O mnoho lépe ale v průzkumech nedopadli ani socialisté, které by volilo jen dvanáct procent účastníků průzkumu. Stejně vysokou podporu má i ultrapravicový Jobbik, zatímco stranu liberálních ekologů Politika může být také jiná (LMP) chce volit jen pět procent z nich.
Maďaři jsou tak ještě více znechuceni politikou než Češi. Radikální pravicový kurs nastolený Fideszem totiž žene zemi do izolace a není důvěryhodnou alternativou k předchozí vládě socialistů, provázené korupcí a hospodářským propadem.