Budapešť - Středoevropské univerzitě v Budapešti, založené a financované americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem, hrozí zánik.
Maďarská konzervativní vláda předložila parlamentu dodatky zákona, který upravuje fungování zahraničních univerzit.
Úprava ale způsobí, že Středoevropská univerzita (CEU) se bude nejspíš muset zavřít.
Vláda Viktora Orbána vede už delší dobu kampaň proti zahraničním nevládním organizacím.
Hlavně proti těm, které financuje George Soros, původem Maďar. Orbán byl přitom kdysi sám stipendistou jednoho ze Sorosových programů.
Rektor univerzity Michael Ignatieff svolal na středeční odpoledne shromáždění studentů a zaměstnanců školy. Na sociálních sítích se rozběhla akce na podporu školy, která od roku 1991 vychovala tisíce absolventů, především ze zemí bývalého socialistického bloku.
Nemáte maďarská povolení
Podle návrhu zákona, z něhož cituje provládní server Origo.hu, by zahraniční univerzita měla mít stejný kampus také v zemi svého původu, v případě CEU tedy ve státu New York v USA, odkud má americkou akreditaci.
Dále by univerzita měla být založena na základě dvoustranného mezivládního kontraktu maďarské vlády s USA nebo státem New York.
A třetí hlavní podmínka, kterou by CEU měla splnit, je, že její zahraniční profesoři by měli zažádat o standardní pracovní povolení maďarské úřady, zatímco dosud fungovali mimo tento režim.
To by univerzitu postihlo citelně, protože mnoho jejích vyučujících pochází ze zemí mimo EU, hlavně z USA.
Středoevropská univerzita v Budapešti teď funguje na základě společné deklarace vlád Maďarska a USA z roku 2004.
Má status maďarské entity, maďarské akreditace, ale uděluje maďarské i americké diplomy, což je běžný model amerických univerzit v zahraničí.
CEU je zároveň jedna z mnoha amerických univerzit působících po světě, které mají sídlo jen v hostitelské zemi a v samotných USA nepůsobí.
Zahraniční univerzity obecně? Ne tak docela
Nový zákon je sice oficiálně zaměřen na více než 20 zahraničních univerzit působících v Maďarsku. Podle expertů jsou ale detaily modelovány tak, aby zasáhly hlavně CEU.
Proti tomu se ohradil její rektor Ignatieff.
"Po pečlivém právním přezkoumání jsme došli k závěru, že tato úprava zákona by znemožnila po 25 letech fungování CEU v Budapešti," uvedl v prohlášení.
Podle něj by Maďarsko přišlo o cennou akademickou instituci, navíc by se poškodily vztahy Maďarska se sousedy, partnery v EU a Spojenými státy.
Maďarská vláda tuto kritiku odmítá.
"Cílem vlády je dodržovat zákon a donutit každého, aby ho dodržoval. Zákony se týkají každého, a tak se s nimi CEU musí vyrovnat," řekl agentuře Reuters vládní mluvčí Zoltán Kovács.
Zhoršení už tak špatných vztahů s EU maďarskému premiéru Orbánovi zjevně nevadí. Naopak se snaží dostat co nejblíž novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.
Je před volbami
Rušení univerzity má jeden důležitý domácí důvod.
Po potlačení opozičních stran a jejich rozdrobení můžou být nevládní organizace, které z velké části podporuje Sorosova nadace, poslední silou, která by oslabila Orbánovu stranu Fidesz před parlamentními volbami plánovanými na jaro 2018.
George Soros založil Středoevropskou univerzitu jako součást svého úsilí pomoci transformaci od komunismu v roce 1991. Sídlila v Budapešti a v Praze a po neshodách s vládou Václava Klause se její pražská část v roce 1996 přesunula do Budapešti.
Studuje na ní zhruba 1800 studentů ze 100 zemí v magisterských a doktorských programech.
Maďarská vláda už před časem zásadně změnila vzdělávací programy škol a univerzit a podřídila je víc státní kontrole. CEU je tak jedním z posledních ostrůvků liberálního vzdělávání v Maďarsku.