Maďarsko pošle uprchlíky do sběrných táborů. Vysmívá se právu, zasáhněte, burcují EU aktivisté

Zahraničí Hana Vařáková , Zahraničí
Aktualizováno 7. 3. 2017 17:05
Maďarský parlament schválil nová přísná pravidla pro uprchlíky, kteří překročí hranice země. Všichni musejí povinně do sběrných táborů. Tam budou čekat na vyřízení svých žádostí o azyl - bez možnosti volně se pohybovat po Maďarsku, jako je to dosud. Nový zákon sklízí kritiku od humanitárních organizací. Evropská unie zatím mlčí.
Plot na maďarsko-srbské hranici.
Plot na maďarsko-srbské hranici. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarsko přitvrzuje vůči uprchlíkům. Tamní parlament v úterý schválil zákon, který výrazně omezuje jejich pohyb.

Nyní budou všichni běženci na maďarském území - nově příchozí i ti, kteří tam už jsou - umístěni do detenčních zařízení na jihu země. Tam budou čekat na vyřízení své žádosti o azyl.

"V praxi to znamená, že všichni žadatelé o azyl, včetně dětí, budou na dlouhou dobu zadrženi v přepravních kontejnerech obklopených vysokým plotem z ostnatého drátu," cituje americký deník The Washington Post mluvčí Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Cécile Pouillyovou.

Nebudou se tedy moci volně pohybovat po Maďarsku jako dosud. A ani během azylového řízení odjet do další země, například do Německa.

"V minulosti jsme viděli, že žadatelé o azyl zneužívají rámec maďarského a evropského práva. Místo aby čekali na konečné rozhodnutí, odcházejí do Německa nebo do Skandinávie. Vzhledem k schengenskému prostoru není možné je zastavit," řekl nedávno mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács.

Běženci, kteří přijdou ze Srbska nebo z "bezpečné třetí země", nebudou vůbec moci žádat v Maďarsku o azyl. Odvolací řízení se zkrátí na tři dny a po migrantech se bude moci žádat, aby uhradili náklady spojené s jejich vlastním vězněním, vyjmenovává britský list The Independent.

Zákon přijala velká většina poslanců: pro bylo 138 zákonodárců, šest hlasovalo proti a 22 poslanců se zdrželo.

Dva ploty nestačí

Maďarsko se tak vrací k praxi, kterou uplatňovalo do roku 2013. Tehdy od ní ale muselo upustit na nátlak Evropské unie, Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Evropského soudu pro lidská práva.

Maďarský premiér Viktor Orbán už v lednu avizoval návrat k zadržování migrantů. Jde podle něj o reakci na nedávné teroristické útoky v Evropě, jejichž strůjci byli migranti.

Jeho země tak prý hodlá chránit hranice Evropské unie a odradit další běžence z Blízkého východu, kteří přicházejí přes Srbsko.

Na hranici se Srbskem už přitom Maďarsko postavilo dva ploty, které hlídá více než 600 vojáků.

Podle agentury AFP budou žadatelé o azyl drženi na čtyřech vojenských základnách podél plotu. Každá z nich může přijmout až 150 uprchlíků, kteří budou žít ve speciálních buňkách postavených z lodních kontejnerů.

Nový střet s Evropskou unií

"Tento zákon porušuje závazky Maďarska vůči mezinárodnímu a evropskému právu a bude mít hrozný fyzický a psychický dopad na ženy, děti a muže, kteří si už hodně vytrpěli," řekla mluvčí Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Pouillyová.

Humanitární organizace už v únoru vyzvaly Evropskou komisi, aby zasáhla proti návrhu tohoto zákona. Podle nich je "v rozporu s Evropskou unií, lidskými právy a uprchlickým právem".

Premiér Orbán tak nyní riskuje nový střet s Evropskou unií.

Foto: Reuters

"Právo Evropské unie, Evropská úmluva o lidských právech ani maďarská legislativa neumožňují masové zadržování žadatelů o azyl bez individuálního posouzení a odůvodnění," uvedl ve svém prohlášení Maďarský helsinský výbor.

"Evropská unie by neměla stát stranou, když se Maďarsko vysmívá právu požádat o azyl," řekl Benjamin Ward z lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Mluvčí Evropské komise ale schválený zákon okomentoval jen stroze. "Budeme zákon analyzovat, až o něm dostaneme informace od maďarských úřadů. V tuto chvíli k tomu nemáme žádný další komentář," řekl v úterý pro server The Independent.

Maďarsko začalo stavět druhou řadu plotu na jižní hranici | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 32 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 37 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 55 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy