reklama
 
 

Maďarsko pošle uprchlíky do sběrných táborů. Vysmívá se právu, zasáhněte, burcují EU aktivisté

AKTUALIZOVÁNO 7. 3. 2017
Maďarský parlament schválil nová přísná pravidla pro uprchlíky, kteří překročí hranice země. Všichni musejí povinně do sběrných táborů. Tam budou čekat na vyřízení svých žádostí o azyl - bez možnosti volně se pohybovat po Maďarsku, jako je to dosud. Nový zákon sklízí kritiku od humanitárních organizací. Evropská unie zatím mlčí.

Budapešť - Maďarsko přitvrzuje vůči uprchlíkům. Tamní parlament v úterý schválil zákon, který výrazně omezuje jejich pohyb.

Nyní budou všichni běženci na maďarském území - nově příchozí i ti, kteří tam už jsou - umístěni do detenčních zařízení na jihu země. Tam budou čekat na vyřízení své žádosti o azyl.

"V praxi to znamená, že všichni žadatelé o azyl, včetně dětí, budou na dlouhou dobu zadrženi v přepravních kontejnerech obklopených vysokým plotem z ostnatého drátu," cituje americký deník The Washington Post mluvčí Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Cécile Pouillyovou.

Nebudou se tedy moci volně pohybovat po Maďarsku jako dosud. A ani během azylového řízení odjet do další země, například do Německa.

"V minulosti jsme viděli, že žadatelé o azyl zneužívají rámec maďarského a evropského práva. Místo aby čekali na konečné rozhodnutí, odcházejí do Německa nebo do Skandinávie. Vzhledem k schengenskému prostoru není možné je zastavit," řekl nedávno mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács.

Běženci, kteří přijdou ze Srbska nebo z "bezpečné třetí země", nebudou vůbec moci žádat v Maďarsku o azyl. Odvolací řízení se zkrátí na tři dny a po migrantech se bude moci žádat, aby uhradili náklady spojené s jejich vlastním vězněním, vyjmenovává britský list The Independent.

Zákon přijala velká většina poslanců: pro bylo 138 zákonodárců, šest hlasovalo proti a 22 poslanců se zdrželo.

Dva ploty nestačí

Maďarsko se tak vrací k praxi, kterou uplatňovalo do roku 2013. Tehdy od ní ale muselo upustit na nátlak Evropské unie, Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Evropského soudu pro lidská práva.

Maďarský premiér Viktor Orbán už v lednu avizoval návrat k zadržování migrantů. Jde podle něj o reakci na nedávné teroristické útoky v Evropě, jejichž strůjci byli migranti.

Jeho země tak prý hodlá chránit hranice Evropské unie a odradit další běžence z Blízkého východu, kteří přicházejí přes Srbsko.

Na hranici se Srbskem už přitom Maďarsko postavilo dva ploty, které hlídá více než 600 vojáků.

Podle agentury AFP budou žadatelé o azyl drženi na čtyřech vojenských základnách podél plotu. Každá z nich může přijmout až 150 uprchlíků, kteří budou žít ve speciálních buňkách postavených z lodních kontejnerů.

Nový střet s Evropskou unií

"Tento zákon porušuje závazky Maďarska vůči mezinárodnímu a evropskému právu a bude mít hrozný fyzický a psychický dopad na ženy, děti a muže, kteří si už hodně vytrpěli," řekla mluvčí Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Pouillyová.

Humanitární organizace už v únoru vyzvaly Evropskou komisi, aby zasáhla proti návrhu tohoto zákona. Podle nich je "v rozporu s Evropskou unií, lidskými právy a uprchlickým právem".

Premiér Orbán tak nyní riskuje nový střet s Evropskou unií.

"Právo Evropské unie, Evropská úmluva o lidských právech ani maďarská legislativa neumožňují masové zadržování žadatelů o azyl bez individuálního posouzení a odůvodnění," uvedl ve svém prohlášení Maďarský helsinský výbor.

"Evropská unie by neměla stát stranou, když se Maďarsko vysmívá právu požádat o azyl," řekl Benjamin Ward z lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Mluvčí Evropské komise ale schválený zákon okomentoval jen stroze. "Budeme zákon analyzovat, až o něm dostaneme informace od maďarských úřadů. V tuto chvíli k tomu nemáme žádný další komentář," řekl v úterý pro server The Independent.

Maďarsko začalo stavět druhou řadu plotu na jižní hranici | Video: Reuters |  00:41

autoři: , Zahraničí | 7. 3. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama