Ankara - Svobodná syrská armáda, kterou za hranicemi s Tureckem sestavil zběhlý plukovník Rijád Asad, prý tento týden zahájí rozsáhlý útok na zásadní cíle režimu syrského diktátora Bašára Asada.
"Na tuto situaci jsme připraveni. Nemůžeme ho sesadit mírovými demonstracemi, a tak promluví zbraně," prohlásil ve čtvrtek zakladatel a polní velitel exilové armády složené ze syrských dezertérů a dobrovolníků.
Svobodná syrská armáda prokazatelně čítá 25 tisíc mužů, přičemž přes 7 tisíc z nich jsou důstojníci.
Regulérní syrská armáda podle amerického ministerstva zahraničí v případě mobilizace disponuje 400 tisíci vojáky. Skutečné číslo bude ale podle analytiků pravděpodobně nižší.
Případný střet Asadovy a exilové armády by mohl vést k vleklé občanské válce, která by destabilizovala již tak napjatou situaci na Blízkém východě.
V Sýrii mezitím pokračuje mise pozorovatelů Ligy arabských států (LAS). Ti mají v zemi dohlédnout na dodržování dohody mezi arabským společenstvím a Bašárem Asadem, jenž přislíbil ukončení více než 10 měsíců trvajícího násilí vůči demonstrantům výměnou za neuvalení sankcí.
Damašek propustil 552 vězněných demonstrantů
Pozorovatelská mise se ale ocitla pod palbou kritiky z řad syrské opozice, mezinárodního společenství i samotné LAS. Pozorovatelé se údajně nechávají obalamutit a násilí vůči syrskému obyvatelstvu pokračuje.
"Je to výsměch. Mise LAS je naprosto bezzubá a myslím, že slouží jen ke krytí režimu. Brání mezinárodní intervenci, jež by pomohla syrskému obyvatelstvu," cituje CNN zakladatele a velitele syrské exilové armády.
Kritika pozorovatelské mise přišla ještě před čtvrteční zprávou o tom, že syrský režim propustil 552 demonstrantů, kteří podle státní televize "nemají krev na rukou." Jen několik minut poté agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele LAS napsala, že pozorovatelé v zemi zůstanou.
Od propuknutí povstání si už střety syrských bezpečnostních složek s povstalci vyžádaly téměř 6 tisíc lidských životů.