V Sýrii jsou pozorovatelé, přesto se demonstruje

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 12. 2011 15:44
Do města míří další zástupci mise Ligy arabských států
Homs patří k syrským městům, která byla nejvíce zasažena násilím.
Homs patří k syrským městům, která byla nejvíce zasažena násilím. | Foto: Reuters

Damašek - Pozorovatelé Ligy arabských států (LAS) ukončili pro úterý misi v syrském Homsu. Vůbec první den svého působení v Sýrii se sešli s homským guvernérem. přes jejich přítomnost ale pokračovaly protesty a podle agentury AFP se k nim sešlo až 70 000 lidí. Policie se snažila zabránit jim v postupu do centra slzným plynem. U města časně ráno vybuchl plynovod.

Homs je jedním ze syrských měst, které bylo násilnostmi nejvíce zasaženo.  Pozorovatelé tu mají podle televize pokračovat ve středu. Mají za úkol ověřit, zda syrská vláda ukončila násilí proti účastníkům demonstrací proti režimu prezidenta Bašára Asada. Pozorovatelé si prohlédli čtvrť Báb Sbáa, sešli se tam s rodinami obětí protestů a také s osobou, která byla v minulých měsících unesena.

 Ve čtvrtích Báb Sbáa a Chálidíja se k dalšímu protestu sešlo až 70 000 lidí, v Ghútě se konal pohřeb jedné z obětí pondělního násilí. Když dav zamířil do centra města, snažila se ho armáda zastavit slzným plynem.

 Agentura Reuters získala videozáznam, ne němž je vidět hádka několika občanů města s pozorovateli. Syřané je vyzývají, aby postupovali dál do čtvrti Bábá Amru, kde vojáci v minulosti na demonstranty stříleli. Pozorovatelé odmítli jít dál z obav, aby se nedostali do palby, a zatímco to vysvětlovali občanům, v pozadí se ozvaly výstřely.

"Říkáte svému šéfovi, že kvůli palbě nemůžete přejít už druhou ulici, proč to neřeknete nám na kameru?" útočil na jednoho z pozorovatelů Syřan a tahal muže za sako. Muž mu odpověděl, že veřejně může za pozorovatele hovořit jen jejich šéf.

Armáda v úterý stáhla z Bábá Amru část tanků. Podle opozice ale velká část těžké techniky ve městě zůstala a vojáci ji skryli ve vládních objektech. Město je jedním z center protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada. V pondělí tam přišlo o život přes 30 lidí. Incident byl v úterý hlášen z Damašku. Zemřel tam jeden student a čtyři další byli zraněni, když na ně zaútočili Asadovi stoupenci.

Demosntrace Asadových odpůrců ve městě Hula. Lidé mávají zeleno-bílo-černými vlajkami namísto oficiálních červeno-bílo-černých. Zelenou nahradila červenou strana Baas poté, co se v roce 1963 dostala k moci.
Demosntrace Asadových odpůrců ve městě Hula. Lidé mávají zeleno-bílo-černými vlajkami namísto oficiálních červeno-bílo-černých. Zelenou nahradila červenou strana Baas poté, co se v roce 1963 dostala k moci. | Foto: Reuters

Damašek násilnosti připisuje teroristickým skupinám, před nimiž vojsko musí civilisty chránit. Jedna z těchto skupin zaútočila v provincii Homs na plynovod zásobující elektrárnu a vyhodila ho do vzduchu. Uniklo z něj asi 150 000 metrů kubických plynu.

V Sýrii je od pondělí prvních 50 pozorovatelů. Vede je Súdánec Muhammad Ahmad Mustafá Dabí, který řekl agentuře AFP, že syrské úřady s pozorovateli zatím spolupracují. Podle šéfa syrské opozice Burhána Ghaljúna ale Damašek pozorovatelům neumožní prohlédnout si ulice Homsu a zejména ne čtvrť Bábá Amru. "Režim pozorovatele drží v hotelu jako rukojmí, neposkytuje jim zabezpečení ani dopravní prostředky," citovala Ghaljúna stanice Al-Arabíja.

Pozorovatelé doufají, že budou moci navštívit nemocnici, věznice a policejní stanice v celé Sýrii. Jeden z nich, Muhammad Sálim Kaabi, řekl, že pozorovatelé chtějí využít momentu překvapení. "Dáme syrským úřadům vědět, kam chceme jet, jen s malým předstihem, takže nebude čas nás nějak přesměrovat nebo situaci na místě naaranžovat," řekl televizi Al-Džazíra.

Kromě Homsu chtějí pozorovatelé navštívit rovněž Damašek, Hamá a Idlib. Opozice trvá na tom, že Asad pozorovatele využije ke krytí dalších násilností.

Libanonské vedení rozhodlo, že se Libanon pozorovatelské mise LAS nezúčastní z obav z dopadu nepokojů v Sýrii na dění v Libanonu.

Cílem mise je přimět Damašek ukončit násilnosti a začít krizi řešit dialogem. Podle tvrzení Damašku se budou moci v zemi volně pohybovat a přesvědčit se, že "věci nejsou černé ani bílé, nýbrž velmi složité". Opozice trvá na tom, že Asad pozorovatele využije ke krytí dalších násilností.

Krveprolití zmítá zemí už devět měsíců. Při tvrdém potlačení demonstrací požadujících odchod prezidenta Asada a střetech ozbrojenců s armádou zahynulo podle OSN přes 5000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy