Istanbulský guvernér dnes v poledne oznámil, že počet obětí vzrostl na 41. Státní agentura Anadolu později uvedla, že v nemocnici zemřela také 22letá žena, která na letišti pracovala. Oběťmi útoku se tak stalo už 42 lidí.
Způsob provedení teroristického útoku na Atatürkově letišti nese známky "zvrhlosti" organizace Islámský stát (IS). Uvedl to dnes ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, radikály z organizace Islámský stát ale za pravděpodobné pachatele označily i turecké úřady.
"Ve většině případů, ne-li ve všech" se IS k atentátům na tureckém území nepřihlásil, uvedl šéf CIA. Podle něj tím chtějí islamisté vyslat jasný signál směrem k Ankaře, zároveň ale nechtějí ztratit podporu, kterou jim poskytují určité sunnitské kruhy v Turecku.
Mezi 42 oběťmi je i tuniský lékař. Do Turecka přiletěl, aby se setkal se synem, který se přidal k organizaci Islámský stát (IS). Chtěl se ho pokusit přesvědčit, aby se vrátil domů. S odvoláním na tuniská média o tom dnes informovala agentura Reuters. Smrt pediatra tuniské vojenské nemocnice generála Fathího Bajúda při atentátu potvrdilo už i tuniské ministerstvo obrany. Bajúdův syn se podle tuniských médií k islamistům přidal spolu se svou přítelkyní před několika měsíci poté, co oba přerušili v Tunisku studium medicíny. Podle zdroje agentury Reuters z tuniského ministerstva obrany mladého Bajúda zadrželi nedávno turečtí vojáci na jihu země u hranic se Sýrií.
Śéf CIA John Brennan prohlásil, že útok v Istanbulu nese všechny známky Islámského státu.
Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky nejsou mezi oběťmi atentátu žádní Češi. Zda jsou občané ČR mezi zraněnými, velvyslanectví v Turecku podle něj zatím zjišťuje.
Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) trvá varování jeho úřadu před cestami do některých oblastí Turecka, včetně Istanbulu. Turistická letoviska na jihu Turecka by podle něj měla být bezpečná.
V Turecku dnes vlají vlajky na půl žerdi.
Kvůli podezřelému balíčku byl evakuován jeden terminál na mezinárodním letišti JFK v Ney Yorku.
BREAKING: One terminal at New York's JFK airport evacuated as precaution over report of suspicious package: NBC
— Reuters Top News (@Reuters) June 29, 2016
Od začátku letošního roku zemřelo v Turecku při teroristických útocích 132 lidí.
Jen v Istanbulu zabili teroristé od ledna při čtyřech útocích celkem 68 lidí. Další dva útoky v Ankaře usmrtily zbylých 64 obětí.
Seděl v letadle, které přistálo právě ve chvíli, kdy letištní halou otřásaly výstřely a výbuchy. Jaké to je, ocitnout se přímo v epicentru teroristického útoku, přináší svědectví Aktuálně.cz.
Soustrast s oběťmi útoku vyjádřil na svém Twitteru také belgický premiér Charles Michel. "Odsuzujeme tyto brutální násilné činy." Od útoků na bruselském letišti uplynuly teprve tři měsíce.
Our thoughts are with the victims of the attacks at Istanbul's airport. We condemn these atrocious acts of violence #Istanbul
— Charles Michel (@CharlesMichel) June 28, 2016
Během posledních sedmi měsíců Turecko zažilo hned několik teroristických útoků. Ten úterní na letišti v Istanbulu je však nejhorším útokem od roku 1986.
The worst bomb attacks in #Turkey since 1986https://t.co/piFiJa1Xcq pic.twitter.com/ogsSWx6Bam
— AFP news agency (@AFP) June 29, 2016
Reportáž listu Financial Times se záběry z istanbulského letiště:
The attack at Istanbul airport on Tuesday involved three suicide bombers, killing at least 36 people.https://t.co/zRXBv0lUYM
— Financial Times (@FT) June 29, 2016
V Istanbulu začal pohřeb některých obětí úterního útoku. Muslimská tradice udává, že těla musejí být pohřbená co nejkratší dobu po smrti.
Turecko vyhlásilo na středu den národního smutku a vláda nařídila vyvěsit vlajky na půl žerdi.
Útok v Istanbulu je s bilancí 42 mrtvých nejhorším atentátem na letišti v historii.
V pořadí druhý nejhorší útok má na svědomí útočník, který v roce 2011 odpálil nálož v příletové hale moskevského letiště Domodědovo. Na místě zahynulo 35 lidí, další dva po převozu do nemocnice. K útoku se přihlásil vůdce muslimských povstalců Doku Umarov.
Třetí nejhorší útok zažilo letiště v Tel Avivu v roce 1972, při kterém zemřelo celkem 26 lidí. Atentát spáchala trojice příslušníku japonské Rudé armády, najatá Lidovou frontou pro osvobození Palestiny.
Papež František označil během poledního požehnání ve Vatikánu úterní útoky na istanbulském letišti za "brutální teroristický útok".
Shromážděný dav vyzval k tiché modlitbě za oběti, jejich rodiny a turecký lid.
Teroristé ochromili vzkvétající letiště, které je už třetí největší v Evropě.
Loni z Istanbulu odletělo přes 60 milionů lidí. V posledních letech zažívá výrazný rozkvět. Od roku 2010 roste počet cestujících v průměru o osm až 20 procent ročně, píše Simone Radačičová z Hospodářských novin.
Putin a Erdogan vyjádřili podle agentury Reuters odhodlání oživit vzájemné vztahy a společně bojovat proti terorismu.
Během ranního telefonátu se shodli na osobním setkání. "Rozhovor obou prezidentů se nesl ve velmi pozitivním duchu," řekl mluvčí prezidentské kanceláře.
Podle blízkovýchodního zpravodaje britského listu The Guardian zůstává v istanbulských nemocnicích 130 lidí.
Turecko obdrželo kondolence také z Ruska.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že Vladimir Putin "vyjadřuje soustrast tureckému lidu". Prezident hovořil se svým tureckým protějškem Erdoganem ve středu ráno.