Istanbulský guvernér dnes v poledne oznámil, že počet obětí vzrostl na 41. Státní agentura Anadolu později uvedla, že v nemocnici zemřela také 22letá žena, která na letišti pracovala. Oběťmi útoku se tak stalo už 42 lidí.
Způsob provedení teroristického útoku na Atatürkově letišti nese známky "zvrhlosti" organizace Islámský stát (IS). Uvedl to dnes ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, radikály z organizace Islámský stát ale za pravděpodobné pachatele označily i turecké úřady.
"Ve většině případů, ne-li ve všech" se IS k atentátům na tureckém území nepřihlásil, uvedl šéf CIA. Podle něj tím chtějí islamisté vyslat jasný signál směrem k Ankaře, zároveň ale nechtějí ztratit podporu, kterou jim poskytují určité sunnitské kruhy v Turecku.
Mezi 42 oběťmi je i tuniský lékař. Do Turecka přiletěl, aby se setkal se synem, který se přidal k organizaci Islámský stát (IS). Chtěl se ho pokusit přesvědčit, aby se vrátil domů. S odvoláním na tuniská média o tom dnes informovala agentura Reuters. Smrt pediatra tuniské vojenské nemocnice generála Fathího Bajúda při atentátu potvrdilo už i tuniské ministerstvo obrany. Bajúdův syn se podle tuniských médií k islamistům přidal spolu se svou přítelkyní před několika měsíci poté, co oba přerušili v Tunisku studium medicíny. Podle zdroje agentury Reuters z tuniského ministerstva obrany mladého Bajúda zadrželi nedávno turečtí vojáci na jihu země u hranic se Sýrií.
Śéf CIA John Brennan prohlásil, že útok v Istanbulu nese všechny známky Islámského státu.
Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky nejsou mezi oběťmi atentátu žádní Češi. Zda jsou občané ČR mezi zraněnými, velvyslanectví v Turecku podle něj zatím zjišťuje.
Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) trvá varování jeho úřadu před cestami do některých oblastí Turecka, včetně Istanbulu. Turistická letoviska na jihu Turecka by podle něj měla být bezpečná.
V Turecku dnes vlají vlajky na půl žerdi.
Kvůli podezřelému balíčku byl evakuován jeden terminál na mezinárodním letišti JFK v Ney Yorku.
BREAKING: One terminal at New York's JFK airport evacuated as precaution over report of suspicious package: NBC
— Reuters Top News (@Reuters) June 29, 2016
Od začátku letošního roku zemřelo v Turecku při teroristických útocích 132 lidí.
Jen v Istanbulu zabili teroristé od ledna při čtyřech útocích celkem 68 lidí. Další dva útoky v Ankaře usmrtily zbylých 64 obětí.
Seděl v letadle, které přistálo právě ve chvíli, kdy letištní halou otřásaly výstřely a výbuchy. Jaké to je, ocitnout se přímo v epicentru teroristického útoku, přináší svědectví Aktuálně.cz.
Soustrast s oběťmi útoku vyjádřil na svém Twitteru také belgický premiér Charles Michel. "Odsuzujeme tyto brutální násilné činy." Od útoků na bruselském letišti uplynuly teprve tři měsíce.
Our thoughts are with the victims of the attacks at Istanbul's airport. We condemn these atrocious acts of violence #Istanbul
— Charles Michel (@CharlesMichel) June 28, 2016
Během posledních sedmi měsíců Turecko zažilo hned několik teroristických útoků. Ten úterní na letišti v Istanbulu je však nejhorším útokem od roku 1986.
The worst bomb attacks in #Turkey since 1986https://t.co/piFiJa1Xcq pic.twitter.com/ogsSWx6Bam
— AFP news agency (@AFP) June 29, 2016
Reportáž listu Financial Times se záběry z istanbulského letiště:
The attack at Istanbul airport on Tuesday involved three suicide bombers, killing at least 36 people.https://t.co/zRXBv0lUYM
— Financial Times (@FT) June 29, 2016
V Istanbulu začal pohřeb některých obětí úterního útoku. Muslimská tradice udává, že těla musejí být pohřbená co nejkratší dobu po smrti.
Turecko vyhlásilo na středu den národního smutku a vláda nařídila vyvěsit vlajky na půl žerdi.
Útok v Istanbulu je s bilancí 42 mrtvých nejhorším atentátem na letišti v historii.
V pořadí druhý nejhorší útok má na svědomí útočník, který v roce 2011 odpálil nálož v příletové hale moskevského letiště Domodědovo. Na místě zahynulo 35 lidí, další dva po převozu do nemocnice. K útoku se přihlásil vůdce muslimských povstalců Doku Umarov.
Třetí nejhorší útok zažilo letiště v Tel Avivu v roce 1972, při kterém zemřelo celkem 26 lidí. Atentát spáchala trojice příslušníku japonské Rudé armády, najatá Lidovou frontou pro osvobození Palestiny.
Papež František označil během poledního požehnání ve Vatikánu úterní útoky na istanbulském letišti za "brutální teroristický útok".
Shromážděný dav vyzval k tiché modlitbě za oběti, jejich rodiny a turecký lid.
Teroristé ochromili vzkvétající letiště, které je už třetí největší v Evropě.
Loni z Istanbulu odletělo přes 60 milionů lidí. V posledních letech zažívá výrazný rozkvět. Od roku 2010 roste počet cestujících v průměru o osm až 20 procent ročně, píše Simone Radačičová z Hospodářských novin.
Putin a Erdogan vyjádřili podle agentury Reuters odhodlání oživit vzájemné vztahy a společně bojovat proti terorismu.
Během ranního telefonátu se shodli na osobním setkání. "Rozhovor obou prezidentů se nesl ve velmi pozitivním duchu," řekl mluvčí prezidentské kanceláře.
Podle blízkovýchodního zpravodaje britského listu The Guardian zůstává v istanbulských nemocnicích 130 lidí.
Turecko obdrželo kondolence také z Ruska.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že Vladimir Putin "vyjadřuje soustrast tureckému lidu". Prezident hovořil se svým tureckým protějškem Erdoganem ve středu ráno.
Během posledních sedmi měsíců zaútočili teroristé na Istanbul už šestkrát.
#Istanbul v hledáčku teroristů – 6 útoků za 7 měsíců, 64 mrtvých. Via @AlJazeeraTurk pic.twitter.com/iiPEDwEbzV
— Pavel Vondra (@pavelvond) June 29, 2016
Identifikováno doposud bylo 37 z 41 mrtvých.
Mezi cizinci bylo podle agentury Reuters pět obyvatel Saúdské Arábie, dva Iráčané, jeden Číňan, Tunisan, Jordánec, Uzbek, Íránec a Ukrajinec.
Nationalities of the #IstanbulAttack victims.
— Mustafa Bağ (@mustafa__bag) June 29, 2016
Saudi Arabia 5
Iraq 2
Tunisia 1
Uzbekistan 1
China 1
Iran 1
Ukraine 1
Jordan 1
Nová bilance úterních útoků hovoří o 41 mrtvých a 239 zraněných.
Turecké úřady zároveň oznámily, že mezi oběťmi je 13 cizinců. Zatím je známa jen národnost dvou z nich - jednoho Íránce a Ukrajince.
Útoky odsoudilo a solidaritu s Tureckem vyjádřilo i NATO. Členem Severoatlantické aliance je Turecko již od roku 1952.
#NATO SG @JensStoltenberg condemns the terrorist #IstanbulAttack https://t.co/ETDMBrcC1e #Turkey #Istanbul pic.twitter.com/pXkisy4rJM
— NATO (@NATO) June 29, 2016
Na Twitteru se objevuje hashtag #PrayForTurkey.
Chi fa più notizia ormai..#IstanbulAttack #PrayForTurkey pic.twitter.com/SIuFEFxWli
— Simone Paciello (@simone_paciello) June 29, 2016
Útočníci přijeli na istanbulské Atatürkovo letiště v taxíku. Žádná kontrola automobilů před terminálem není, nikdo se nedívá do kufrů ani nechce vidět doklady pasažérů.
Přečtěte si rekonstrukci útoků.
Podle amerického ministerstva zahraničí Johna Kerryho útočí Islámský stát na letiště, protože je zoufalý.
Teroristická organizace v posledních měsících čelí jak v Sýrii, tak v Iráku stále silnější ofenzivě mezinárodní koalice, povstaleckých skupin i armád obou zemí.
Secy @JohnKerry says #ISIS targeting airports because it's 'desperate.' https://t.co/Fm2iXHSySn #IstanbulAttack pic.twitter.com/2NXVbLAKJq
— Mornings with Maria (@MorningsMaria) June 29, 2016
Zatímco v Istanbulu pokračuje vyšetřování úterního teroru, mezi Ankarou a Moskvou došlo k posunu na diplomatickém poli.
Prezidenti Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin spolu telefonicky hovořili. Podle agentury AFP šlo o první telefonát od loňského sestřelení ruského letounu tureckou armádou. Poté vztahy obou zemí zamrzly.
Francie, Belgie a Turecko.
C triste que pendant ce mois saint du ramadan il y est autant d'atrocités. Hommage à tte les victimes #prayforturkey pic.twitter.com/CEtAx3rWdM
— Alia Chergui (@AliaSecretS9) June 28, 2016
Podívejte se na fotografie z istanbulského letiště:
Panika krátce po útocích:
Útok na letiště v Istanbulu odsoudil i Bílý dům. Mluvčí Josh Earnest použil paralelu s březnovým terorem v Bruselu. Podle něj jsou letiště Zaventem i Atatürk symbolem "vazeb, které spojují národy".
"Přátelé z Istanbulu, kteří vyznávají islám, sdílejí na Facebooku emocionální statusy, kde vyjadřují znechucení vůči útoku na nevinné lidi a rozčilují se nad ničením historického města." pokračuje Krausová. "Ambasáda nám poskytla linku, na kterou v případě ohrožení můžeme volat. Vláda však lidi zatím nijak neinstruuje, jak se mají chovat."
"Panika v Istanbulu nenastala, ale neustále slyšíme vrtulníky, což taky působí na psychiku. Šíří se však mnoho videí z místa útoku a mám pocit, že se v tom lidi trochu vyžívají."
"Snížila se rychlost internetu, můžeme maximálně chatovat, ale nepřihlásíme se ani na Facebook," popsala Aktuálně.cz současná omezení česká studentka Anastázie Krausová, která v Istanbulu pobývá v rámci programu Erasmus.
"Doprava dál funguje, akorát namátkově kontrolují tašky v metru, ale i třeba v obchodech, pokud se jim zdá zavazadlo podezřelé, ale to bylo již po prvním útoku," dodává.
Na istanbulském letišti je opět rušno.
Istanbul resilient. Airport this morning busy. Passengers on security lines. In cafes. Remarkable how quickly pic.twitter.com/pobLiwPvOL
— Richard Engel (@RichardEngel) June 29, 2016
"Tato letiště nedokážete ochránit stoprocentně... zvláště na místě, jako je Turecko, kde jsou buňky Islámského státu všude," míní Bob Baer, někdejší zpravodajský důstojník CIA, který se specializuje na Blízký východ.
Třetí atentátník se odpálil na parkovišti, kousek od rentgenového kontrolního stanoviště. Podle CNN není jasné, zda to tak teroristé od počátku plánovali.
Na istanbulském letišti panují přísná bezpečnostní opatření a cestující před odletem podstupují hned dvojí kontrolu.
Teroristé podle CNN využili jedné z mála slabin Atatürkova letiště, a to mírnější restrikce v příletové hale mezinárodního terminálu. I tam sice musejí lidé projít bezpečnostními rámy, které ale hlídá jen lehce ozbrojená stráž.
Útok na letiště se projevil i na burzách. Akcie provozovatele letiště TAV se v Londýně krátce po začátku obchodování propadly o více než 3 %. Pegasus Airlines hlásí ztrátu 1,5 %, Turkish Airlines pak 2,5 %.
Na Atatürkově letišti v Istanbulu se podle očitých svědků krátce po explozích zřítila část střechy.
Čína varovala své občany před cestami do Turecka.
Několik hodin po útocích na letiště turecké úřady ve všech médiích zakázaly šíření fotek z místa, a to aby "zabránily panice a chaosu", napsal deník Le Monde. Současně mnozí uživatelé Facebooku, Twitteru a Instagramu zaznamenali výrazné zpomalení těchto sociálních sítí. Stejně už turecké úřady postupovaly i v minulosti.
"Blokáda" sociálních sítí vyvolala živé reakce, protože Facebook opět aktivoval takzvaný "Safety Check", který umožňuje dát lidem najevo, že jsou v pořádku. Facebook tuto funkci nejprve zavedl pro případ přírodních katastrof, nakonec ji ale použil i během útoků v Paříži loni v listopadu, poté i v Bruselu nebo nedávno v Orlandu na Floridě.
"Myslíme na oběti a jejich rodiny, na všechny, kteří byli zasaženi terorem v Istanbulu. Přestože jsou teroristické útoky stále častější, nelze si na ně zvyknout. Teroristé nás nesmějí zastrašit. Včerejší teroristické útoky bohužel znovu potvrdily, že je dnes prvořadým úkolem zajištění bezpečnosti a boj s terorismem. Na to se musíme v Evropě soustředit," napsal předseda ODS Petr Fiala.
Turecké úřady údajně z bezpečnostních důvodů omezily přístup k internetu. Komplikuje to získávání informací o teroristickém útoku v Istanbulu.
Mezi oběťmi jsou podle průběžných zpráv občané Ukrajiny a Íránu.
Turecké aerolinie zrušily pro dnešek na 340 letů, které měly přistát či odlétat z Atatürkova letiště v Istanbulu.
Mezi Prahou a Istanbulem byly na dnešek původně plánovány tři zpětné spoje společnosti Turkish Airlines. "Odpolední, který měl přiletět ve 13:40 a odletět zpět do Turecka ve 14:35, byl zrušen," řekla mluvčí pražského letiště Marika Janoušková. Ranní spoj, který měl v 9:00 přistávat v Praze, v tento čas teprve odlétá z Istanbulu. Večerní linka s příletem v 18:30 je zatím beze změny.
Solidaritu vyjadřovaly i celebrity, a to krátce po útocích.
My heart is with you #Istanbul pic.twitter.com/alBd9rXHTQ
— Enrique Iglesias (@enriqueiglesias) June 28, 2016
Podívejte se na plánek letiště s vyznačenými místy, kde došlo k explozím.
Global terrorism: Istanbul airport bombings.Turkey's latest terrorist attacks. https://t.co/z62aJB4YEN pic.twitter.com/YZa7oonDX7"
— Neda Nobari (@Neda_Nobari) June 29, 2016
Útok v Istanbulu odsuzují politici z celého světa. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere ho označil za "zbabělý a brutální".
Solidaritu s Turky vyjádřil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. "Pro terorismus není žádná omluva," prohlásil.
Švýcarské aerolinky ruší dnešní lety z a do Istanbulu.
Due to the tragic incidents at Istanbul airport, flights from and to Istanbul have been cancelled on June 29: https://t.co/yBeiPCsCyg
— Swiss Intl Air Lines (@FlySWISS) June 29, 2016
"Lidé stříleli... a pak vybuchly bomby," popsal útok jeden ze svědků.
Witnesses describe Istanbul airport attack: "People were shooting…and then bombs went off" https://t.co/T0mQwN8wt8https://t.co/rSs3pUE6CP
— ABC News (@ABC) June 29, 2016
Ačkoliv záchranáři stále prohledávají trosky, provoz na letišti v Istanbulu se podařilo obnovit velmi rychle.
Třetina letů byla zrušena, start některých odložen. Podle agentury Dogan shodou okolností na Atatürkově letišti v době útoku přistávalo letadlo s albánským premiérem Edim Ramou.
"Naše myšlenky jsou s oběťmi útoků na letišti v Istanbulu. Přejeme jim, jejich příbuzným a celému letištnímu personálu sílu a odvahu," píše se na Twitteru bruselského letiště Zaventem, které se stalo terčem teroristů koncem března.
Our thoughts are with the victims of the attacks at @istanbulairport. We wish them, their relatives & all airport staff strength & courage.
— Brussels Airport (@BrusselsAirport) June 28, 2016
Turecký prezident Erdogan prohlásil, že jeho země bude "bojovat proti terorismu až do konce", a varoval, že podobné atentáty se mohou opakovat i v Evropě či v USA.
"Pro teroristické organizace není rozdíl mezi Istanbulem a Londýnem, Ankarou a Berlínem, Izmirem a Chicagem, Antályí a Římem."
V Turecku se nyní spekuluje o tom, že může jít o pomstu za normalizaci vztahů s Izraelem oznámenou tento týden. Útočníky prý mohli být členové spící buňky Islámského státu aktivizovaní svojí nenávistí k Židům. Takových buněk je podle odhadu tajných služeb v Turecku několik, údajně dokonce i v Istanbulu.
Někteří odborníci zároveň upozorňují, že v propagandistických materiálech Islámského státu je stále častěji uváděno jméno Turecka, a dokonce i jeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Přitom to bylo právě Turecko, které bylo léta podezřelé z podpory Islámského státu a z tolerování cest zahraničích džihádistů z Turecka právě na území islamistů.
Válka s kurdskými ozbrojenci na východě země a Islámský stát v Sýrii uvrhly Turecko do složité bezpečnostní situace. Jak přibývá útoků a varování, ubývá turistů. Turci ale odmítají obvinění, že jsou spojenci Islámského státu. V Istanbulu letos natáčel Martin Novák.
Atatürkovo letiště v Istanbulu po útoku:
Agentura Reuters cituje svědka, který vypověděl, že policista se snažil jednoho z útočníků zneškodnit. Oba muži upadli na zem a v tu chvíli se ozval výbuch.
Sebevrazi podle agentur bomby odpálili v místech, kde začíná fronta na první kontrolu zavazadel a dokladů cestujících. Agentura AP tvrdí, že ještě před odpálením stihli kolem sebe rozhodit i několik granátů.
"Útoky v Turecku znovu připomněly Evropě nebezpečí terorismu, které nesmíme podceňovat a nesmíme na něj zapomenout ani ve stínu debaty o Brexitu. A až budeme zítra diskutovat o budoucnosti EU, tak jedním z důležitých témat, která Česko vidí, je právě otázka zajištění bezpečnosti. Musíme posílit spolupráci v rámci Evropy v oblasti prevence terorismu," reagoval český premiér Bohuslav Sobotka, který vyzdvihl důležitost jednání o dalších bezpečnostních opatřeních na Letišti Václava Havla v Praze.
Připomeňme, že teroristé hlásící se k Islámskému státu provedli letos v Istanbulu několik atentátů. V lednu se sebevrah odpálil v historickém centru u egyptského obelisku a usmrtil deset německých turistů. V květnu si další útok na pěší zóně poblíž náměstí Taksim vyžádal čtyři oběti.
Takto to na letišti vypadalo krátce po útoku.
Security footages showing moment of #Istanbul #Atatürk airport explosion pic.twitter.com/bsGQPtwS2z
— roeland roovers (@r0eland) June 28, 2016
Podle tureckého premiéra sebevražední atentátníci přijeli na letiště taxíkem. Všichni tři začali střílet a poté se vyhodili do povětří.
K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima se na základě dosavadních zjištění zdá, že za masakrem na jednom z nejrušnějších letišť v Evropě stojí teroristická organizace Islámský stát. Její pravděpodobné zapojení potvrdil agentuře Reuters i pracovník amerických zpravodajských služeb, který má informace z vyšetřování v Turecku.
Sanitky u istanbulského letiště.
České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o případných českých obětech. Ministerstvo je ve spojení s generálním konzulátem ČR v Istanbulu, ale záleží na tom, jak rychle budou postupovat turecké úřady, řekla mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.
Většinu obětí tvoří Turci, mezi mrtvými jsou pravděpodobně i cizinci.
Na Atatürkovo letiště v Istanbulu zaútočila skupina tří sebevražedných atentátníků v úterý večer. Na místě zůstalo nejméně 36 mrtvých, zraněno bylo dalších 150 lidí.
Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj po teroristickém útoku v Istanbulu.