Celkový počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Jihoafrické republice od začátku pandemie překročil hranici 600 000, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na jihoafrické ministerstvo zdravotnictví. Připomněla, že největších přírůstků nových případů země dosahovala minulý měsíc a od té doby počet nakažených klesá.
Počet prvoligových fotbalových týmů, kde se bezprostředně před zahájením nejvyšší soutěže prokázal koronavirus, narostl na pět. K Plzni se dnes přidaly Olomouc, Bohemians 1905, České Budějovice a Ostrava.
Západočeši měli další testy negativní a mohli nastoupit k zahajovacímu zápasu s Opavou, který vyhráli 3:1. Opakované testy dopadly negativně také v Olomouci, jejíž zdraví hráči by měli v sobotu přivítat Liberec.
V týmu fotbalistů Bohemians 1905 se novým typem koronaviru nakazili čtyři lidé. Hygienici nařídili Pražanům pětidenní izolaci.
Lidé musí mít od pondělí po návratu ze Španělska negativní test na covid nebo jít do karantény, potvrdilo ministerstvo. Výjimku mají Kanárské ostrovy.
Od pondělní půlnoci dochází k již dříve avizované změně pro cestovatele, kteří se vracejí ze Španělska. Po návratu z této jihoevropské destinace je nutné nechat se otestovat na covid-19 nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. https://t.co/3xIl9mNvgT
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) August 21, 2020
Tunisko zavedlo kvůli šíření koronaviru noční zákaz vycházení ve dvou městech na jihu země. Ve městech Hamma a Hamma Gharbíja, kde žije celkem asi 100 000 obyvatel, nebudou smět lidé vycházet od pěti hodin odpoledne do pěti do rána, informovala dnes agentura Reuters.
Světová zdravotnická organizace věří, že pandemie covidu-19 skončí do dvou let. Šéf organizace Tedros poukázal na to, že tak tomu bylo u španělské chřipky v letech 1918-1920.
Francie ve čtvrtek ohlásila 4711 nových případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce od konce května, kdy země ukončila karanténní opatření. Páteční bilance je jen mírně lepší - podle ministerstva zdravotnictví je nových případů 4586, obětí přibylo 23.
Izrael dnes oznámil 1496 nových případů nákazy koronavirem, čímž celkový počet nakažených v zemi od počátku pandemie překonal hranici 100 000. S odvoláním na izraelské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Země s devíti miliony obyvatel celkem eviduje 809 úmrtí.
Kvůli účasti na slavnostní večeři, na které bylo více lidí, než je nyní povoleno, odstoupil z funkce irský ministr zemědělství Dara Calleary. Na galavečer v golfovém klubu na západě Irska dorazilo přes 80 hostů, hromadných akcí se kvůli šíření koronaviru může ale v Irsku podle aktuálních pravidel účastnit maximálně 50 lidí, informovala stanice RTÉ.
Hygienici v Praze za posledních 24 hodin odhalili 61 případů nemoci covid-19, méně než v předchozích třech dnech. Dosud se koronavirem v hlavním městě nakazilo 4355 lidí, 3189 z nich se uzdravilo a 107 zemřelo. Vyléčených za poslední den přibylo 13, počet úmrtí se nezměnil. Vyplývá to z údajů k pátečním 18:00, které na svém webu zveřejnila pražská hygienická stanice.
@hygpraha INFORMUJE 📢
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) August 21, 2020
V Praze je, dle posledních výsledků laboratorních testů, celkem 4⃣3⃣5⃣5⃣ potvrzených případů onemocnění covid-19.
V průběhu uplynulých 24 hodin bylo potvrzeno 6⃣1⃣ nových pozitivních případů.https://t.co/ld4rVkm3KD#hshmp #COVID19 #hygiena #praha pic.twitter.com/BrLixfV7Mj
Do statistik nově přibyli také čtyři zemřelí s nemocí covid-19. Dvě úmrtí připadají na dnešek, ve čtvrtek a ve středu byly oběti tři, v úterý žádná a v pondělí čtyři. U většiny nakažených je ale průběh nemoci mírný.
Dosud se vyléčilo 16 040 lidí. V nemocnicích je s koronavirem nyní 108 pacientů, v těžkém stavu je 22 z nich.
V Británii se nově nakazilo přes 1000 lidí, což je zhruba o stovku méně, než úřady uváděly ve čtvrteční bilanci.
Itálie opět hlásí nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem. Za poslední den jich bylo 947, což je nejvíc od 14. května, uvedl s odvoláním na data ministerstva zdravotnictví list La Stampa.
Počet nově nakažených se večer ještě obvykle zvýší. Je tak možné, že bude překonáno maximum z 27. března, kdy laboratoře v ČR odhalily 377 případů. Podle údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00 se v zemi dosud nakazilo celkem 21 388 lidí.
V ČR přibylo v pátek již 343 potvrzených případů koronaviru. Je to druhý nejvyšší přírůstek od března.
Tempo šíření koronaviru ve Spojených státech, kde se jím nakazilo vůbec nejvíc lidí na světě, v posledních dvou týdnech výrazně zpomalilo. Zatímco ještě v červenci hlásily USA i 70 000 nových případů za den, v posledním týdnu to bylo průměrně kolem 46 000 případů, uvedl list The New York Times. Šéf Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Robert Redfield však varoval, že pozitivní trend klesajícího počtu nakažených zatím nepocítili lidé ve více než 20 státech, zejména na Středozápadě.
Ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo výzvu na program COVID lázně. Žádosti o dotace začne Státní fond podpory investic přijímat v pondělí, lázeňská zařízení je budou moci podávat do 30. září. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Výzvu vyhlásilo v souvislosti se získáním notifikace Evropské komise, která byla programu udělena minulý týden.
V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 25 lidí s prokázanou nákazou covidem-19, nárůst byl o deset nakažených nižší než ve středu. Nejvíce nakažených (11) přibylo na Opavsku, kde Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě eviduje dvě ohniska nákazy, jedno na svatbě a druhé na rodinné oslavě. Od počátku pandemie v kraji bylo pozitivně testováno 5199 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
V evidenci Krajské hygienické stanice v Ostravě přibylo od úterý 112 lidí nakažených novým typem koronaviru. Oproti minulému pátku stoupl počet pozitivně testovaných v Moravskoslezském kraji od počátku pandemie o 228 na 4865. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila KHS na svých internetových stránkách.
Letošní 20. ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů vzdušných sil Armády ČR se odehraje bez návštěvníků, avšak lidé budou moci dva dny sledovat přímé přenosy v České televizi nebo na internetu. Program se ještě dolaďuje, 19. a 20. září se ale na letišti v Mošnově uskuteční každý den čtyři hodiny dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu.
Předseda pořádající organizace Zbyněk Pavlačík řekl, že půjde o jednu z mála akcí tohoto typu, které se letos v Evropě vůbec uskuteční. Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě, loni je navštívilo 220 000 lidí. Jedinou možností ale letos bylo zorganizovat akci bez návštěvníků. "Bylo to pro nás nejtěžší rozhodnutí za 20 let. Musíme respektovat platná hygienická i z toho vyplývající bezpečnostní opatření," řekl Pavlačík.
V Pardubickém kraji přibylo za uplynulých sedm dní 99 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvyšší týdenní nárůst od počátku epidemie covid-19 v regionu, celkem bylo od března zjištěno 635 nemocných. Podíl na tom má i hromadná nákaza skupiny rodičů a dětí, kteří se vrátili z táborového pobytu v Královéhradeckém kraji, řekla krajská epidemioložka Olga Hégrová.
Více než tři čtvrtiny Čechů se v červenci hodně zajímaly o vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19. Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, také vyplývá, že se lidé stále hodně obávají o zdraví svých blízkých, kladně odpovědělo 70 procent dotázaných. O svoje zdraví se bojí 54 procent lidí. Údaje jsou z druhé poloviny července. V té době byli čeští občané k dalšímu vývoji situace ohledně šíření koronaviru podstatně skeptičtější než v druhé polovině června, vyplývá z průzkumu, o němž autoři informovali v tiskové zprávě.
Respondenti se také v zatím posledním průzkumu klonili k tomu, že se situace ohledně šíření koronaviru v České republice, Evropě i ve světě bude dále zhoršovat.
Na Slovensku se za čtvrtek nákaza koronavirem potvrdila u 123 lidí. Země tak zaznamenala nejvyšší denní bilanci infekcí od začátku epidemie. Celkově eviduje 3225 nakažených, oficiální bilance obětí zůstala na 33 mrtvých.
Dnem s nejvyšším počtem odhalených nákaz byl dosud 15. duben, kdy bylo registrováno 114 případů. V květnu a první polovině června se pak při postupném uvolňování karanténních opatření denní bilance držely hluboko pod tímto číslem, za poslední týdny ale výrazně narostly. Ve čtvrtek bylo ohlášeno 80 nových infekcí a ve středu 100.
Podle vládních expertů je přesto šíření nákazy stále pod kontrolou. "Nárůst počtu potvrzených případů onemocnění covid-19 je výsledkem aktivního a důsledného dohledávání kontaktů v lokalizovaných a podchycených ohniscích nákazy a jejich nárazového testování v posledních dnech," citoval deník SME z prohlášení úřadu pro veřejné zdraví.
Dnešní úvodní zápas nové sezony první fotbalové ligy mezi Plzní a Opavou se odehraje podle plánu. Kontrolní testy Západočechů, kteří mají v klubu dva případy nemoci covid-19, byly negativní. Úřadující vicemistr o tom informoval v tiskové zprávě.
Thajsko plánuje, že od října umožní v zemi pobyty cestujícím ze zahraničí. Turisté tam ale budou muset strávit nejméně 30 dní, z čehož 14 dní budou v karanténě a budou se smět pohybovat pouze v blízkosti svého hotelu. Jako první bude pro turisty od 1. října otevřen nejoblíbenější ostrov Pchúket.
V průběhu karantény budou muset návštěvníci absolvovat dva testy na koronavirus, než jim bude dovoleno cestovat po ostrově. Thajsku se zatím daří šíření nemoci covid-19 úspěšně bránit. Za poslední tři měsíce nebyl podle místních úřadů v zemi zaznamenán žádný lokální přenos. Od začátku epidemie eviduje Thajsko přes 3300 potvrzených případů infekce koronavirem. Thajská vláda dnes prodloužila do konce září stav nouze.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má stále místo ve vládě, řekl v pátek premiér Andrej Babiš (ANO). Vojtěch čelí kritice kvůli rychlým změnám v pravidlech pro nošení roušek, která ministerstvo zdravotnictví představilo ve středu. Podle premiéra ale ministra odborné týmy uvedly v omyl. Pravidla, která vláda zveřejnila v pondělí, byla podle Babiše jen materiálem k diskusi.
V Plzeňském kraji v uplynulém týdnu přibylo 101 nových případů nákazy koronavirem, to je o jeden případ více než v předchozím týdnu. Od začátku pandemie se tak kumulativně nakazilo 973 lidí s trvalým bydlištěm v Plzeňském kraji, 722 lidí se uzdravilo a 19 lidi s nemocí covid-19 zemřelo, vyplývá z aktuálních statistik ministerstva zdravotnictví.
Podle ministerstva se za týden uzdravilo 34 lidí z Plzeňského kraje a přibyla dvě úmrtí. Od začátku pandemie onemocnělo v kraji v přepočtu 165 lidí na 100 000 obyvatel. Je to šestá nejvyšší nemocnost mezi kraji ČR.
Podle faerských médií byl i v provizorní výpravě Slovanu Bratislava k dnešnímu utkání předkola fotbalové Ligy mistrů s Klaksvíkem odhalen koronavirus.
Testy dosud prokázaly nemoc covid-19 u 2423 lidí ze Středočeského kraje, v uplynulém týdnu jich přibylo 208. Přírůstek byl o 70 lidí nižší než v předchozím týdnu, kdy onemocnělo 278 lidí. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště.
Brněnská biotechnologická firma GeneProof již od května dodává do laboratoří celého světa PCR testy, které dokážou zároveň diagnostikovat pět druhů virů včetně těch, které způsobují chřipku a covid-19. Stát je nechtěl. A podle ředitele Radka Horvátha firma začíná narážet na nečekanou konkurenci, řekl. Jsou to někteří čeští vědci, kteří společně s nově založenými firmami za státní peníze vyvíjejí stejné řešení a chystají se je umístit na trh, jak avizoval v pondělí na tiskové konferenci rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
V Ústeckém kraji od minulého pátku přibylo 41 potvrzených nákaz koronavirem, o 26 méně než předešlý týden. Krajská hygienická stanice ke čtvrtečnímu večeru evidovala 103 nakažených pacientů v regionu, jeden z nich je zaměstnancem Činoherního studia v Ústí nad Labem. Většina personálu divadla tak musí být v karanténě.
V Královéhradeckém kraji bylo dnes dopoledne 120 aktuálně nemocných lidí covidem-19, za týden je to nárůst o 30. Nejvíce těchto případů je v okresech Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou, vyplynulo z dnes zveřejněných dat Krajské hygienické stanice v Hradci Králové. Údaje jsou k 11:45. Podle hygieniků, kteří při evidenci případů používají jinou metodiku než ministerstvo zdravotnictví, je od začátku pandemie v Královéhradeckém kraji 450 potvrzených případů covidu-19, což je o 75 více než minulý pátek.
V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden zhruba 150 potvrzených případů nemoci covid-19. Od začátku pandemie je v kraji k dnešnímu dni 1367 případů, vyplývá z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Podle jihomoravských hygieniků se více než 1060 lidí vyléčilo, 24 s koronavirem zemřelo.
V Ústeckém kraji od minulého pátku přibylo 41 potvrzených nákaz koronavirem, o 26 méně než předešlý týden. Krajská hygienická stanice ke čtvrtečnímu večeru evidovala 103 nakažených pacientů v regionu, jeden z nich je zaměstnancem Činoherního studia v Ústí nad Labem. Většina personálu divadla tak musí být v karanténě. ČTK to dnes řekl mluvčí divadla Petr Kuneš.
Na Vysočině se od začátku koronavirové epidemie nakazilo 575 lidí. Za poslední týden přibylo 70 nemocných. O týden dřív bylo v kraji potvrzeno 57 nových případů nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. V jihlavském Alzheimercentru mohla být ukončena mimořádná opatření, vyšší výskyt nemocných evidují hygienici na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku.
Polsko zaznamenalo dosud nejvyšší denní nárůst nakažených koronavirem od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin přibylo 903 nových případů.
Polsko se zhruba 38 miliony obyvatel zatím oficiálně registruje celkem 60 281 infikovaných, 1938 lidí s covidem-19 zemřelo, uvedla agentura Reuters. Na takzvaném semaforu českého ministerstva zahraničních věcí zůstává Polsko v zelené zóně zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem.
Voliči, kteří budou počátkem října v povinné karanténě kvůli koronaviru, budou moci hlasovat v krajských a senátních volbách. Miloš Zeman zákon podepsal. Stejně tak prezident odsouhlasil novelu školského zákona zavádějící distanční výuku. Má fungovat například při epidemiích i dalších možných krizových stavech.
Nákaza novým koronavirem se v Uherskohradišťské nemocnici prokázala u dalšího zaměstnance oddělení rehabilitace. V součtu je tedy z personálu nemocnice nakaženo 14 lidí. Nakažení zaměstnanci zůstávají v domácí karanténě, jsou bez příznaků nebo mají jen mírné příznaky onemocnění. Stejně jsou na tom tři pacienti, u kterých se nákaza prokázala a kteří byli z rehabilitačního oddělení přeloženi na infekční lůžka.
Zatím na úrovni úředníků se pracuje v rámci přeshraniční skupiny na tom, aby se v budoucnu nemusely zavírat státní hranice kvůli pandemii koronaviru, tak jako letos v dubnu. Dnes to uvedl premiér německé spolkové země Sasko Michael Kretschmer, který přijel do Liberce na jednání s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO).
Podle Kretschmera bylo na jaře uzavření hranic kvůli omezení šíření koronaviru nevyhnutelné. "V budoucnosti by to mělo být jinak. Pracuje se na tom úrovni úředníků několik posledních týdnů," uvedl. Předpokládá, že konkrétní výstupy by mohly vzniknout brzy. Například pro pendlery by mohly být neschopenky dvou či tříjazyčné, aby bylo zřejmé, jaký je důvod onemocnění.
Maďarsko zpřísní od počátku září opatření na hranicích, aby zamezilo šíření koronaviru, řekl státnímu rozhlasu maďarský premiér Viktor Orbán. Je to podle něj reakce na stoupající počet nakažených v sousedních zemích. Konkrétní podobu nových opatření zatím ale předseda vlády neuvedl, napsala agentura Reuters.
"Se začátkem školního roku nebudeme moci dále fungovat v režimu přechodu hranic, který platil během léta," řekl Orbán. Podle nynějších nařízení se všichni, kdo se vracejí ze zemí s vyšším počtem nakažených, musí uchýlit do 14denní karantény, pokud nepředloží negativní test na covid-19.
Veřejný dluh Británie v červenci poprvé překročil dva biliony liber (zhruba 58 bilionů Kč). Koronavirová krize vedla k růstu veřejných výdajů a k poklesu daňových příjmů. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních oficiálních údajů. Dluh se v červenci meziročně zvýšil o téměř 230 miliard liber na 2,004 bilionu liber. Dosahoval tak 100,5 procenta hrubého domácího produktu, což představuje nejvyšší úroveň od roku 1961.
Za uplynulý týden se v Karlovarském kraji nakazilo novým typem koronaviru 17 lidí. Předchozí týden byly zaregistrovány dva nové případy a o týden dříve 24. Od začátku epidemie se v kraji nakazilo 534 lidí, 448 lidí se vyléčilo a 38 zemřelo. Nyní je v kraji nemocných 86 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Ve Zlínském kraji přibylo za poslední týden 80 případů potvrzené nákazy novým koronavirem. Od začátku pandemie eviduje ministerstvo zdravotnictví v regionu 702 případů nákazy. Týdenní nárůst je vyšší než o týden dříve, kdy v kraji přibylo 68 případů. Podle údajů ministerstva, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště, se dosud vyléčilo 493 lidí a pět lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. Aktuálně nemocných je tak 204, minulý pátek jich bylo 167.
V Olomouckém kraji za poslední týden přibylo 45 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, celkem jich je od začátku pandemie evidováno 1168. Předchozí týden bylo zaregistrováno 36 nových případů a o týden dříve 50. V regionu je v souvislosti s covid-19 evidováno 25 úmrtí, za poslední týden žádné nepřibylo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Počet nemocných s covidem-19 v Libereckém kraji poprvé od začátku července klesl pod 100. Aktuálně se léčí 99 lidí, to je o 31 méně než před týdnem, vyplývá z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci. Naopak ale přibylo lidí, kteří jsou v karanténě. Před týdnem jich bylo 171, nyní 199.
"Mexiku bylo nabídnuto nejméně 2000 dávek vakcíny, abychom ji začali testovat. To je velmi dobrá zpráva, protože tak získáme čas," řekl Ebrard. Mexická vláda ve středu sdělila Moskvě, že by ráda prováděla třetí fázi testování vakcíny. Mexiko se tak snaží zajistit si včasné dodávky účinného léku, aby dostalo pod kontrolu šíření koronaviru, dodala agentura Reuters.
Kolem ruské vakcíny panují kontroverze, protože látka byla zatím vyzkoušena jen na malém počtu dobrovolníků. Ve čtvrtek oznámil Denis Logunov z ruského ústavu, který vakcínu Sputnik V vyvinul, že příští týden začne její testování na 40 000 dalších lidech, informovala agentura TASS.
Zdravotní úřady Pekingu dnes zrušily povinné nošení roušek ve venkovních prostorách poté, co čínská metropole posledních 13 dní nezaznamenala žádné nové případy koronavirové nákazy. Navzdory tomu se ale dnes velká část lidí v ulicích stále pohybovala s ochrannými rouškami, informovala agentura Reuters.
Počet nakažených koronavirem v Indii stále roste a země má nyní 2,9 milionů případů nákazy covidem-19. Podle dnešních údajů federálního ministerstva zdravotnictví přibylo za posledních 24 hodin 68 898 nově nakažených a 983 lidí s covidem-19 zemřelo. Celkový počet mrtvých tak stoupl na 54 849, informovala agentura Reuters.
V Jihočeském kraji zůstává 139 případů koronaviru. Je to o pět více než před týdnem. Celkově podle údajů ministerstva zdravotnictví v regionu od začátku šíření nákazy covidem-19 onemocnělo 513 lidí. Hygienici doporučují v celém kraji preventivní nošení roušek v uzavřených místech.
Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v Česku je v přepočtu na 100 000 obyvatel v okrese Plzeň-sever, a to více než 36. Následuje Uherskohradišťsko s 35 a Opavsko s necelými 27 případy na 100 000 obyvatel za poslední týden.
Celkový počet zemřelých s nemocí covid-19 v Latinské Americe v pátek přesáhl 250 000. Stalo se tak poté, co Brazílie za posledních 24 hodin ohlásila 1204 úmrtí a 45 323 nově nakažených koronavirem. Celkový počet infikovaných v největší latinskoamerické zemi tím přesáhl 3,5 milionu. Zemřelých s covidem-19 je v Brazílii už více než 112 000, tedy téměř polovina všech obětí v Latinské Americe, informovala agentura Reuters.
Připomeňte si, jak to bude od září s pravidly ohledně nošení roušek. Ve čtvrtek se opět změnila.
Letecká společnost Korean Air dnes obnoví provoz na lince ze Soulu do Prahy, přerušený po vypuknutí koronavirové pandemie. Spoje mezi Českem a Jižní Koreou budou zatím létat jednou týdně. Na dálkových trasách se v současnosti z Prahy létá do Dubaje ve Spojených arabských emirátech a do katarského Dauhá. Před koronavirovou krizí v Praze fungovalo 15 dálkových linek do destinací Severní Ameriky a Asie.
Korejský dopravce bude ze Soulu do Prahy létat vždy v pátek. Zpět se bude vracet v sobotu. Na všechny lety bude nasazovat letadla typu Boeing 787-9 Dreamliner, který má kapacitu 269 cestujících.
Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku od začátku epidemie přesáhl 21 000. Ve čtvrtek jich přibylo 247 na celkových 21 045. Tři čtvrtiny z nich už se uzdravily, aktuálně nemocných je 4753 lidí. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví k pátečním 01:00.
Epidemiolog Rastislav Maďar a jeho ministerská pracovní skupina budou nově spadat pod řízení hlavní hygieničky Jarmily Rážové. Důvodem jsou nynější zmatky při zavádění povinnosti nosit roušky kvůli epidemii koronaviru, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Maďar původně prosadil plošné zavedení roušek ve školách nebo obchodech. Tato opatření ale někteří kritizovali. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes oznámil jejich zmírnění.
"Pan docent Maďar chtěl, aby plošná opatření byla bez ohledu na semafor. My jsme ale chtěli, aby opatření byla řízena semaforem a dalšími daty z chytré karantény, protože jinak semafor nemá smysl," řekl serveru hlavní architekt takzvané chytré karantény Petr Šnajdárek.
Slovinsko od pátku zařadí sousední Chorvatsko do skupiny červených, tedy z hlediska nákazy koronavirem nejrizikovějších zemí. Znamená to, že všichni lidé vracející se z Chorvatska do vlasti budou muset na 14 dní do domácí karantény. Vyhnou se jí ti, kteří se z Chorvatska stihnou vrátit do půlnoci z pondělí na úterý, informoval dnes mluvčí slovinské vlády Jelko Kacin. Chorvatský krizový štáb druhý den po sobě ohlásil rekordní přírůstek nakažených.
Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 4711 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvíce od konce května, kdy země ukončila karanténní opatření. Od posledního jarního měsíce má rekordní denní přírůstek infekcí i Itálie, kde se za poslední den koronavirus prokázal u 845 lidí. Španělsko oproti včerejšku zaznamenalo mírný pokles infekcí; nově jich má 3715, píší agentury AFP a Reuters.
Vietnamská policie zatkla čtyři muže podezřelé z toho, že podvedli více než 5000 Američanů, kteří se za dohromady téměř milion dolarů pokoušeli nakoupit ochranné prostředky proti covidu-19. Informovalo o tom dnes vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti, které citovala agentura Reuters.
V Praze přibylo za posledních 24 hodin 74 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba stejný přírůstek jako ve středu. Údaje k dnešním 18:00 na svém webu zveřejnila pražská hygienická stanice. V hlavním městě se dosud nakazilo 4294 lidí, vyléčilo se jich 3176, obětí je 107.
"Já to dělám, paní redaktorko. Já nejsem ministr zdravotnictví," odpověděl premiér Babiš na dotaz České televize, proč vláda ohledně zavádění opatření lépe nekomunikuje.
"Pan ministr má velice těžkou roli. Má tři týmy a já myslím, že pan ministr zjistil, že tyto týmy nemají shodu, každý má názor. Dnes jsme si to prodiskutovali," řekl Babiš v České televizi.
"Vnímal jsem názory lidí, samozřejmě mi psali. Já samozřejmě používám selský rozum. My si nemůžeme dovolit dělat ekonomické dopady, to nechci. Chci to vrátit do normálu. Myslím si, že jsme se rozhodli dobře," řekl Babiš.
"Změna to je, ale my jsme rozhodli 20. srpna a bavíme se o 1. září. 28. srpna zasedne znovu tým, který byl u mě, a rozhodne v semaforu o tom, co se stane. Ale dnes už kolegové říkají, že se nic nestane. Je tady nárůst, ale nemůžeme se vrátit tam, kde jsme byli za první vlny, protože k tomu není důvod," dodal premiér.
"Já si sleduji vývoj. Podstatná je úmrtnost, na tom jsme dobře, jsme v jiné situaci než za první vlny. V pondělí jsem dostal informaci a bavili jsme se jenom o tom, co se stane od prvního září, diskutovali jsme manuál, ale nikdo mě neinformoval o tom, že ve středu vyjde nějaký návrh, který zavádí roušky ve službách a obchodech, to mi nikdo neřekl. Dnes jsme si to vysvětlili," uvedl v České televizi premiér Andrej Babiš.
Přehled dnešních událostí z domova:
Británie od soboty nově zavede povinnost 14denní karantény pro všechny cestující z Chorvatska, Rakouska a karibského ostrovního státu Trinidad a Tobago. Z karanténního seznamu naopak Londýn vyškrtl Portugalsko, oznámil dnes ministr dopravy Grant Shapps. Opatření si podle něj vyžaduje nepříznivý vývoj pandemie covidu-19 v dotčených zemích.
Zmatky při znovuzavádění roušek při boji proti šíření koronaviru vyvolávají v lidech obavy. Promítá se to do jejich chování a nákupní nálady. Negativně je tím ovlivněna spotřeba, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Obchodníci i restauratéři nicméně vítají upuštění od povinnosti nošení roušek v prodejnách a stravovacích zařízeních, doufají, že rozhodnutí zůstane platné.
Zástupci školských asociací uvítali oznámení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), podle kterého se ve školách od 1. září nebudou muset plošně nosit roušky, jak ministerstvo zdravotnictví tento týden původně rozhodlo. Rychlou změnu opatření označili za chaotickou. Školám ale podle nich potíže nezpůsobí.
Senát schválil zavedení distanční výuky do školského zákona. Novinka ukládá dětem povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné školní docházky. Formu výuky na dálku zákon nestanoví, škola ji má přizpůsobit podmínkám žáka. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Novela je reakcí na epidemii covidu-19, kvůli níž byly školy uzavřeny od poloviny března, některé až do června.
Vláda či jednotlivá ministerstva by měla v případě zavádění nových protikoronavirových opatření dávat veřejnosti vědět až konečná rozhodnutí. Prohlášení o zamýšlených krocích způsobují paniku. Výsledky jednání by pak měly být ještě před uveřejněním konzultovány s profesními organizacemi. Jejich neprojednání má významné dopady do praxe. Řekl to prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek v reakci na rychlé změny u nošení roušek od 1. září.
Chování vlády kritizuje také předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Pandemický semafor zpátky ve hře, vyplatilo se ozvat! Ministr @adamvojtechano mění opatření, která v pondělí a ve středu s velkou slávou ohlašoval na tiskovkách. Ukazuje se, že vláda nemá žádný plán a nebyla schopna ani využít návrhy, které jsme jí naservírovali až pod nos.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) August 20, 2020
Šéf ODS Petr Fiala sdělil, že by si premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) měli konečně přestat dělat z lidí blázny. "Nebo zkoušejí, co všechno veřejnost vydrží? Nikdo neví, co vlastně platí. Je to jak v Pyšné princezně - 'odvolávám, co jsem odvolal', ale to byla pohádka. Toto je ale realita a vážná věc," uvedl Fiala.
"Z toho, že nebudou povinné roušky ve školách, mám radost. Z toho, jak nahodile, populisticky a amatérsky rozhoduje vláda o epidemiologických opatřeních, mi běhá mráz po zádech," dodal na Twitteru místopředseda ODS Martin Baxa.
Z toho, že nebudou povinné roušky ve školách, mám radost. Z toho, jak nahodile, populisticky a amatérsky rozhoduje vláda o epidemiologických opatřeních, mi běhá mráz po zádech.
— Martin Baxa (@MartinBaxa2) August 20, 2020
Podle ministra vnitra a šéfa koaliční ČSSD Jana Hamáčka jsou opatření plně v kompetenci ministerstva zdravotnictví, které by mělo být schopné svůj postup odůvodnit.
Opoziční politici sítích kritizují fakt, že kabinet den po oznámení koronavirových opatření o rouškách dnes vyhlásil jejich úpravu. Vláda podle nich připomíná cirkus a rozhoduje amatérsky a populisticky. Opozice však ocenila, že mezi zrušená opatření patří povinné nošení roušek ve společných prostorách škol.
"Neřekl bych, že je to moje porážka. Situace se od pondělí vyvinula a takto na to reagujeme. Dnes se tým chytré karantény, pan premiér a další shodli na této změně," prohlásil Vojtěch.
"Snažíme se reagovat tak, abychom reflektovali názory," řekl Vojtěch.
Roušky budou povinné na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, ve volebních místnostech, v hromadné dopravě a při akcích nad 100 osob, zdůraznil Vojtěch.
"Je to definitivní. Vnímáme veřejnou debatu, nejsme hluší ani slepí. Je správně, že vyhodnocujeme situaci," řekl Vojtěch.
Nosit roušky nebude od září potřeba v obchodech a službách pro zákazníky. Znovu se epidemická situace zhodnotí koncem září, uvedl ministr Vojtěch.
"Vyjímáme komerční provozy, kde se prodává zboží, a služby, a školy," oznámil ministr Vojtěch. Znovu se epidemická situace zhodnotí koncem září, dodal.
Ve školách roušky od 1. září povinné nebudou, zavedou se jen tehdy, když se zhorší situace. Opatření se bude vázat na takzvaný semafor, řekl Vojtěch.
"Debatovali jsme intenzivně otázku škol. Shodli jsme se, že jsme schopni toto řešit na základě semaforu. Pokud jde o školy, tam bude opatření vázáno na semafor. Pokud nastane oranžová barva, v tom případě budou nasazeny roušky, jak bylo plánováno," řekl Vojtěch.
"Diskutovali jsme pro a proti tomuto a co je realizovatelné na základě chytré karantény a semaforu. Přistupovali jsme k tomu preventivně, byli jsme ale ujištěni, že jsme schopni promptně reagovat. Došli jsme k závěru, který se týká úpravy opatření," řekl po jednání o opatřeních ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Léčebna dlouhodobě nemocných v Hradci Králové hodlá od pondělí 24. srpna obnovit návštěvy. Možnost návštěv zdravotnické zařízení zrušilo ve druhé polovině července kvůli riziku nákazy covidem-19. Řekl to mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Většina zdravotnických zařízení v kraji už návštěvy povolila.
Ve Spojených státech si v týdnu od 15. srpna požádalo o podporu v nezaměstnanosti dalších zhruba 1,106 milionu lidí. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Číslo je podle agentury Reuters překvapivé. Týden předtím se totiž počet nových žádostí poprvé od poloviny března, kdy se v zemi začala zavádět opatření proti šíření koronaviru, dostal pod milion. Čekalo se, že za minulý týden jich bude jen 923 000.
Zvýšená bezpečnostní opatření chystá policie na víkend k Máchovu jezeru, kde se bude konat dvoudenní festival elektronické taneční hudby Mácháč. Na webu policie o tom dnes informovala mluvčí Ivana Baláková. Na akci bude moci letos kvůli opatřením v souvislosti s koronavirem přijít výrazně méně lidí než obvykle.
"Naše bezpečnostní opatření bude odpovídat aktuálním změnám v organizaci tohoto známého tanečního festivalu, kterou pořadatel provedl z důvodu současné epidemiologické situace. Podle něj se letos akce zúčastní převážně jen tuzemští návštěvníci včetně tuzemských hudebníků," uvedla Baláková.
Indie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordních 69 672 nových nákaz koronavirem. Od začátku epidemie se ve druhé nejlidnatější zemi světa virem, který způsobuje nemoc covid-19, nakazilo zhruba 2,84 milionu lidí, což ji řadí na třetí místo za USA a Brazílii.
V říjnových krajských a senátních volbách budou moci za vymezených podmínek hlasovat i voliči, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli koronaviru. Počítá s tím speciální zákon, který dnes horní komora schválila. Normu nyní nyní dostane k podpisu prezident.
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) August 20, 2020
Na podmínkách pro fungování případné výuky na dálku se většina základních škol začne více připravovat v příštím týdnu, tedy poslední týden před začátkem školního roku 1. září. Ředitelé s učiteli by se měli domluvit na tom, jak pro možnost distančního vzdělávání nastaví podobu výuky a omlouvání či hodnocení dětí. Výrazné změny ve svých řádech zřejmě školy dělat nebudou.
Vládní zmocněnec Roman Prymula bude prosazovat omezení provozu barů a klubů, píše Deník N. "Budu prosazovat zkrácení otevírací doby nočních barů, kde je riziko mnohem větší," řekl.
Opatření proti šíření koronaviru zřejmě těžce postihnou letošní plesovou sezonu. V rouškách a s omezeným počtem účastníků se podle nynějších pravidel budou odehrávat například i maturitní plesy, pokud je studenti nezruší. Pro sály, které plesy hostí, by to byla další rána.
"Pro maturitní plesy platí od 1. září stejné podmínky jako pro jakékoliv jiné vnitřní hromadné či kulturní akce. To znamená: kapacita účastníků na vnitřních hromadných akcích zůstává stejná jako doposud, tedy 500 osob. Nově je nutné nasadit roušku na všech vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků," řekla Klára Doláková z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
Podle předsedy školského výboru Senátu Jiřího Drahoše (za STAN) bylo hlasování ve výboru o schválení nových pravidel distanční výuky hladké. Předlohu podpořilo šest ze sedmi přítomných senátorů, pouze jeden se zdržel, sdělil Drahoš. Nepředpokládá, že by na plénu někdo přednesl nějaký pozměňovací návrh. Také občanští demokraté nebudou pravděpodobně podávat k předloze pozměňovací návrh, sdělil na dotaz místopředseda jejich senátorského klubu Zdeněk Nytra.
Hygienici budou plošně testovat přibližně 150 účastníků vysokoškolského kurzu v Dobronicích u Bechyně na Táborsku. U jednoho z účastníků se potvrdil koronavirus. Testy se uskuteční v pátek přímo na místě. Sdělila to ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Areál v Dobronicích u Bechyně využívá Univerzita Karlova. Podle Kotrbové jsou tam nyní na kurzu studenti, kteří mají na podzim nastoupit do prvního ročníku lékařské fakulty. "Jsou mezi nimi třeba i Slováci, proto jsme se rozhodli testovat přímo na místě, abychom mohli případně ihned zabránit dalšímu šíření," řekla.
Svaz měst a obcí ČR požádá vládu o dalších 13 miliard korun na pokrytí výpadků daňových příjmů obcí v souvislosti s koronavirem. Žádost by na vládu měla jít v září, řekl dnes novinářům předseda svazu a kyjovský starosta František Lukl. Stát už obcím poskytl na propad 13,4 miliardy korun, podle Lukla to ale pokrylo zhruba polovinu výpadků a stejná částka by byla ještě potřeba.
Návštěvníci zlínského filmového festivalu pro děti a mládež se budou muset letos vzhledem k pandemii koronaviru registrovat na filmový i doprovodný program. Novinářům to dnes řekla výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová. Letošní 60. ročník festivalu se uskuteční od 4. do 10. září. Původně měl být v tradičním termínu na přelomu května a června, pořadatelé jej kvůli pandemii odložili.
Unie filmových distributorů a zástupci filmové obce jsou překvapeni, že je filmová distribuce vyloučena z podpory, kterou poskytuje program COVID-kultura. Distributoři to dnes uvedli v tiskové zprávě. V ní připomněli, že kvůli okamžitému uzavření kin měli distributoři a kina od počátku nouzového stavu veliké ztráty a distributoři vložili peníze do uvedení filmů, jejichž premiéry musely být zrušeny.
V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 35 lidí, u kterých testy prokázaly nově nákazu koronavirem. Je to o 14 více než v úterý. Nemocní přibyli ve všech okresech, nejvíce na Opavsku, kde vzniklo ohnisko po oslavě narozenin ve Velkých Hošticích. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 5176 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Senát nejspíš přes výhrady umožní uzákonění povinné distanční výuky pro žáky a studenty. Formy distanční výuky má stanovit škola podle podmínek žáka. Schválení příslušné novely školského zákona dnes horní komoře jednohlasně doporučil její ústavně-právní výbor. Senátoři o předloze rozhodnou ve zrychleném režimu během dnešního odpoledne.
Stejně jako v jarním období, i nyní na webu ministerstva vznikla záložka nejčastějších dotazů ke školství i koronaviru.
Stejně jako v jarním období, i nyní na webu ministerstva vznikla záložka nejčastějších dotazů ke školství i koronaviru ➡ https://t.co/bFAvB4voIF. Záložka se průběžně aktualizuje.
— MŠMT (@msmtcr) August 20, 2020
Senát by měl schválit beze změn speciální zákon, který umožní lidem v karanténě kvůli koronaviru hlasovat v říjnových senátních a krajských volbách. Doporučil mu to dnes jednomyslně jeho ústavně-právní výbor. Horní komora o předloze rozhodne odpoledne ve zrychleném řízení.
Rusko dnes oznámilo 4785 nových případů nákazy koronavirem a 110 úmrtí. O den dříve to bylo 4828 nových případů a 117 mrtvých. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa nakazilo 942 106 lidí, z nichž 16 099 nákaze podlehlo. Pátý den za sebou zůstává denní přírůstek nových případů pod 5000.
Pravidla pro nošení roušek, která mají začít platit od 1. září, by se mohla ještě změnit, řekl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. "My jsme o tom včera intenzivně diskutovali. Myslím si, že dnes proběhne jednání, které se bude dotýkat těch sporných bodů a každé z výjimek a tento materiál může doznat změn," řekl pro CNN Prima News Prymula. Podle něj se bude diskutovat o tom, jak by bylo možné systém nošení roušek zjednodušit. Premiér Andrej Babiš se má s ministrem zdravotnictví Vojtěchem k tématu setkat odpoledne.
Ukrajina dnes oznámila další rekordní přírůstek nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin: 2134. Nákaze podlehlo 40 lidí. O den dříve země zaznamenala 1967 nových případů, což byl dosavadní rekord.
V Německu se za posledních 24 hodin potvrdila nákaza koronavirem u 1707 lidí. To je nejvyšší počet od konce dubna. S covidem-19 za posledních 24 hodin v Německu zemřelo dalších deset lidí, a celková bilance tak vzrostla na 9253 mrtvých.
Vyšší než uplynulou středu byl v Německu počet nových potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 naposledy 26. dubna (1737). Na vrcholu epidemie na začátku dubna však země denně hlásila kolem 6000 nově infikovaných.
V Česku ve středu přibylo 316 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to pátý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Aktuálně je nemocných 4778 lidí, z nich 112 je hospitalizovaných. Od začátku března, kdy byl v Česku nový koronavirus potvrzen poprvé, se nakazilo 20 798 lidí, tři čtvrtiny z nich už se uzdravily. S koronavirem zemřelo 404 lidí, dva z nich ve středu.
V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo téměř 50 tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo za uplynulý den v této zemi 1212 lidí. V Kolumbii mezitím překonal počet nakažených hranici půl milionu. Naopak v Chile za uplynulý den zaznamenali nejméně případů nákazy za tři měsíce.
Od začátku nynější pandemie se po celém světě nakazilo již přes 22 milionů lidí, vyplývá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Pozitivní vývoj v posledních dnech hlásí USA, které ovšem v absolutních číslech zaznamenaly dosud nejvíce potvrzených případů infekce na světě - téměř 5,5 milionu.
Finsko od pondělí kvůli pandemii covidu-19 zavede povinnou karanténu pro cestující z většiny zemí Evropské unie. Opatření se nevztahuje jen na osoby přijíždějící z Itálie, Maďarska, Slovenska, Estonska a Litvy, kde jsou počty nakažených za posledních 14 dní nízké, informovala dnes agentura AFP.
Počet lidí nakažených koronavirem překonal ve Francii potřetí za uplynulých sedm dní hranici 3000. Za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u 3776 lidí, informovala dnes s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters. Podobný denní přírůstek dnes ohlásilo i Španělsko, které zaregistrovalo 3715 nových případů. V Itálii se počet infikovaných drží v řádu stovek.
Aktuální kapacita laboratoří v Česku je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) 18 000 testů na covid-19 denně. Do konce srpna má být hotová Národní testovací strategie, teď se do ní zapracovávají připomínky různých institucí. Ministr to řekl na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Podle něho se pracuje na posílení páteřní sítě laboratoří ve fakultních nemocnicích, zdravotních ústavech a v krajských zařízeních v Libereckém a Jihočeském kraji a v Kraji Vysočina.
Znovuzavedení povinnosti nošení roušek může lidi od nákupů v centrech odradit. Jedná se přitom o dobře větrané prostory, kde spolu lidé nejsou v dlouhém kontaktu. Vláda by měla uznat, že nejde o riziková místa, řekl předseda výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček. Vláda v pondělí oznámila, že ve vnitřních prostorech začne od 1. září platit povinnost mít zakrytá ústa a nos.
Plošná opatření vzhledem k výrazným ekonomickým nákladům nepovažuje Kubíček za správná. Na jaře ani nyní nebylo podle něj prokázáno, že by nákupní centra byla významným zdrojem přenosu koronaviru. "Dle dosavadních zkušeností se vir šíří zejména v uzavřených, nevětraných prostorech, při delším až dlouhém kontaktu. V nákupních centrech není ani jedno ani druhé," uvedl
Krajské hygienické stanice mají od září obsazeno 84 ze 134 nových pracovních míst, které vznikly kvůli epidemii nemoci covid-19. Na jednání sněmovního zdravotnického výboru to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Problémy s hledáním zaměstnanců jsou podle státního tajemníka úřadu Stanislava Měšťana v Praze a Středočeském kraji. Další nová pracovní místa vznikají také na ministerstvu zdravotnictví, věnovat se budou zejména chytré karanténě.
Norsko od soboty rozšíří povinnost desetidenní karantény na všechny osoby přijíždějící z Británie, Rakouska, Řecka a Irska, neboť v těchto zemích rostou počty nakažených covidem-19. Oznámilo to dnes norské ministerstvo zahraničí.
Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná ve čtvrtek s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) nové mimořádné opatření o povinném nošení roušek od září. Předseda vlády dnes novinářům řekl, že k němu má výhrady a některým výjimkám a pravidlům nerozumí. Zmínil se například o školách, kdy žáci ve třídách nebudou muset mít podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví ochranu úst a nosu, ale na chodbách ano.
"Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval na zítra (čtvrtek) pana ministra a celý ten tým, který o tom rozhoduje, protože když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat," řekl Babiš. Zavedení povinnosti nošení roušek ve veřejné dopravě, sociálních zařízeních či nemocnicích je podle něj správně. "Ale potom je otázka dalších věcí, které jsou tam navrženy. Tam si myslím, že je potřeba se o tom ještě bavit," dodal.
Negativní test na koronavirus bude muset od 1. září předložit každý, kdo přijede do Egypta. Oznámil to dnes podle agentury Reuters egyptský premiér Mustafá Madbúlí. Káhira už dříve požadovala negativní test po návštěvnících z cizích zemí, nařízení se však netýkalo některých turistických letovisek včetně Hurgady či Šarm aš-Šajchu. České ministerstvo zahraničí Čechům doporučuje do země cestovat pouze v nutných případech.
V Praze za posledních 24 hodin přibylo 120 případů koronaviru, což je dosud nejvíc za jeden den. Počet ale podle hygieniků zvýšili nemocní, kteří kvůli technické chybě nebyli zahrnuti v úterních datech. Podle aktualizovaných čísel se tak úterní denní přírůstek dostal přes stovku, kde byl naposledy 28. července a teprve podruhé od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. V hlavním městě dosud bylo potvrzeno 4220 nakažených, 3120 se uzdravilo a 107 zemřelo. Čísla k dnešním 18:00 na webu zveřejnila pražská hygienická stanice.
Přehled dnešních událostí z domova:
Laboratoře v Česku dnes zatím odhalily 204 nových případů koronaviru. Za celé úterý přibylo 282 nakažených. Celkem se tak v zemi od začátku epidemie nakazilo 20 686 lidí. Podle údajů ministerstva zdravotnictví platných k 18:00 s covidem-19 zemřeli dnes dva lidé, dosud má nemoc v ČR 404 obětí. Vyléčených je 15 615, v zemi je aktuálně 4667 nakažených.
Německé letectví se z koronavirové krize vzpamatovává jen pomalu. Podle odhadu svazu německého leteckého hospodářství BDL je v zemi akutně ohroženo každé druhé z asi 1,1 milionu pracovních míst spojených přímo či nepřímo s létáním. Ještě horší je situace ve Španělsku a v Británii.
Premiér Andrej Babiš (ANO) svolal na čtvrtek jednání epidemiologů, hygieniků a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kde se budou řešit dopady karanténních opatření na divadla. Provozovatelé divadel se obávají, že v tuto chvíli karanténa jednoho herce, který hraje na více scénách, může zlikvidovat jejich provoz. Po dnešním setkání zástupců pražských divadelních scén to novinářům řekl Oldřich Lichtenberg z Divadla Broadway.
Přibližně čtvrtina obyvatel Indie se již mohla nakazit koronavirem. Podle agentury Reuters to plyne z analýzy 270 000 testů na koronavirové protilátky provedených indickou soukromou laboratoří. Podle vládních údajů se přitom koronavirus v Indii, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, zatím prokázal u 2,8 milionu lidí.
Testy provedené laboratořemi společnosti Thyrocare v 600 indických městech v posledních sedmi týdnech prokázaly přítomnost protilátek na koronavirus u 26 procent lidí, což naznačuje, že tito pacienti se již s koronavirem setkali. "Je to mnohem vyšší číslo, než jaké jsme čekali. Přítomnost protilátek byla rovnoměrně rozprostřená ve všech věkových skupinách včetně dětí," sdělil Reuters zakladatel a ředitel společnosti Thyrocare. Pokud bude tento trend pokračovat, do konce letošního roku by mohlo protilátky získat 40 procent indické populace.
Sněmovna schválila speciální zákon, který umožní lidem v karanténě kvůli koronaviru hlasovat v říjnových senátních a krajských volbách. Vládní návrh dnes podpořila i opozice, s jejímiž představiteli se ministerstvo vnitra na podobě předlohy předem dohodlo. Normu má ve čtvrtek projednat ještě Senát.
Zákon má lidem v nařízené karanténě umožnit hlasovat z auta na vyčleněných místech nebo si vyžádat příjezd speciální volební komise s přenosnou volební urnou. Norma počítá také se zvláštními volebními okrsky v sociálních či zdravotnických zařízeních, která budou v karanténě. Sněmovna na návrh svého místopředsedy Vojtěcha Pikala (Piráti) do předlohy doplnila výslovné ustanovení, podle něhož cesta k volbám nebude porušením uložené karantény.
Sněmovna schválila speciální zákon, který umožní lidem v karanténě hlasovat v senátních a krajských volbách. Vládní předlohu podpořila i opozice.
Školy nyní zřejmě kvůli koronavirové krizi nebudou dělit třídní kolektivy na různé předměty do menších skupin tak často, jak se očekávalo při zavádění reformy financování škol. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) se s ohledem na riziko nákazy covidem-19 dá očekávat, že se ředitelé budou snažit zachovat jednotlivé třídy spíš pohromadě. Nový model financování škol, který funguje od ledna, se podle něj nicméně v prvním pololetí letošního roku dobře osvědčil a do budoucna může vést ke zkvalitnění vzdělávání.
Pražské kadeřnické salony se připravují na znovuzavedení roušek. Kadeřníci vítají, že pro ně nezačne opětovně platit dvojí ochrana obličeje. Někde s opatřením předem počítali a rouškami se zásobili. Povinnost bude podle dnes zveřejněného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví účinná od 1. září.
"Nikdo nebude nadšený, kadeřníci ani zákazníci. Je to ale nařízení vlády a musíme ho respektovat," řekl majitel pražského kadeřnického salonu Robert Starý. Není to podle něj takový problém, pokud se nevyžaduje nošení současně štítu a roušky.
Nová verze mobilní aplikace eRouška by měla být dostupná v první polovině září. Měla by jako jediná v ČR fungovat na protokolu Apple/Google, který byl měl zajišťovat její spolehlivější fungování bez potřeby dalšího nastavení. Má také méně spotřebovávat baterii telefonu a zajistit vysokou míru anonymity uživatelů. Autoři aplikace o tom informovali na facebooku. Aplikaci používá přes 250 000 lidí.
Česká cestovní kancelář China Tours vydala semafor značící, do jaké asijské země se mohou čeští turisté vydat.
Zelenou a tedy bezpečnou zemí, kam mohou Češi cestovat, jsou Maledivy.
Oranžovou barvu, která značí předpoklad brzkého otevření země, získal Vietnam, Japonsko, Jižní Korea, Thajsko nebo Singapur.
Červené označení mají země, které turisty v brzké době přijímat nebudou. Do této skupiny patří Čína, Indonésie, Filipíny nebo Arménie.
Mateřská škola bude povinna poskytovat vzdělávání distančním způsobem pouze dětem, pro které je předškolní vzdělávání povinné. Bude ho muset spustit tehdy, pokud do školky nebude moc přijít víc než polovina dětí, kterých se povinná předškolní výchova týká. A to buď nadpoloviční většina takových dětí z celé školky, z odloučeného pracoviště, nebo z jedné třídy, pokud ji tvoří pouze předškoláci s povinnou výukou.
V Íránu od počátku epidemie zemřelo na komplikace související s covidem-19 už více než 20 000 pacientů. Dnes to oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Za posledních 24 hodin se v zemi nakazilo dalších 2444 lidí, píše agentura AFP.
Írán je nejhůře zasaženou zemí v regionu. Ve snaze zastavit šíření infekce íránské úřady v březnu uzavřely školy a obchody, od dubna však restrikce začaly pomalu uvolňovat.
Toulouse na jihu Francie zavádí od pátku jako první město v zemi povinnost nosit roušky venku. Úřady čtvrtého největšího města v zemi se obávají nárůstu případů, ke kterému by mohlo dojít s návratem lidí z dovolených, píše britský deník The Guardian.
Celkově už se v zemi se 67 miliony obyvatel nákaza potvrdila u více než 221 tisíc lidí. Francouzská oficiální bilance obětí epidemie vzrostla na 30 451 mrtvých.
Chorvatsko za poslední den zaznamenalo 219 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Oznámil to krizový štáb. V úterý hlásily úřady 199 infikovaných. Sousední Slovinsko proto od čtvrtka zařadí Chorvatsko do skupiny rizikových zemí, stejný krok již v pondělí učinilo Rakousko.
Celkem se v zemi se čtyřmi miliony obyvatel nakazilo již 7074 osob. Na 168 z nich s nemocí covid-19 zemřelo, z toho dva lidé za poslední den. Momentálním ohniskem nákazy je Splitsko-dalmatská župa na jihu země, kde v posledním dni přibylo 66 nakažených. Celkově tu úřady evidují již 363 takzvaných aktivních případů. V metropoli Záhřebu bylo nově odhaleno 47 případů, v oblasti měst Šibenik a Zadar 24, respektive 20 případů.
Sněmovna schválila zavedení distanční výuky do školského zákona. Fungovat má v krizovém stavu nebo při uzavření škol z nařízení MŠMT nebo hygieny. Pro bylo 95 poslanců, proti 17.
Novelu musí posoudit ještě Senát a podepsat prezident. Změna zákona ukládá dětem povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné školní docházky. Formu výuky na dálku nestanoví, škola ji má přizpůsobit podmínkám žáka.
Poslanci nepřijali pozměňovací návrh poslance Pirátů Lukáše Bartoně, který navrhoval, aby zákon o distanční výuce platil pouze jeden školní rok. Pro bylo 35 poslanců, proti 47.
Poslanci nepřijali pozměňovací návrh poslance ODS Martina Baxy, který se týkal vyjmutí pravomoci ministerstva školství k tomu, aby mohlo libovolně měnit způsob maturit, přijímacích i závěrečných zkoušek. Pro bylo pouze 32 poslanců.
Australská vláda se dohodla s britskou farmaceutickou firmou AstraZeneca na dodání potenciální vakcíny na covid-19. Tu chce zdarma poskytnou všem 25 milionům svých občanů. Zprávu přinesla stanice CNN.
V současné chvíli společnost, která látku vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, vakcínu testuje.
Do Tuniska budou Češi nadále moci cestovat s cestovními kancelářemi bez testů na covid-19. Individuální program v zemi nebude možný, uvedla asociace.
Koronavirus se objevil ve Velkých Hošticích na Opavsku. Rozšířil se při oslavě narozenin. Onemocněli už starosta, místostarosta a dva úředníci. Většina dalších úředníků a pracovníků obecního úřadu je v karanténě. Úřad proto nefunguje, uzavřena je i knihovna.
ODS a Piráti jsou společně pro vyjmutí pravomoci ministerstva školství k tomu, aby mohlo libovolně měnit způsob maturit, přijímacích i závěrečných zkoušek. "Souhlasíme s tím, že by ministerstvo mělo mít možnost měnit termín na základě vývoje situace, ale nechceme, aby libovolně třeba sebralo jeden termín jednotné přijímací zkoušky, jako tomu bylo na jaře. To chceme, aby vždy muselo jít přes Parlament. V tomto ministerstvu nedůvěřujeme a nechceme, aby tuto pravomoc mělo," řekl poslanec Pirátů Lukáš Bartoň.
"Toto opatření má být opatřením nouzovým, a to nejen pro covidovou krizi. Samozřejmě že, co se týká prezenční a distanční výuky a jejich poměru, tak připravujeme pokusné ověřování," řekl Plaga s tím, že ho ministerstvo zahájí v druhém pololetí roku. "Budeme na tom dále pracovat, toto není konečná verze," dodal.
Zřizovatelé a ředitelé škol v Praze vítají, že ministerstvo školství ve svém manuálu ponechalo dostatek pravomocí školám. Podle mnohých však soupis doporučení a omezení školy obdržely pozdě. Co se obsahu manuálu týče, problém bude zvláště s doporučením, aby se nepotkávali žáci z různých tříd.
"Narážíme zejména na velkou kumulaci dětí ve školních jídelnách či družinách a řešíme opatření při dělení jazykové výuky a využití odborných učeben. Ve velkém počtu dětí v budovách nelze úplně zabránit jejich potkávání. Tomu se manuál příliš nevěnuje a musíme si s tím poradit sami. Pravidla, která určují nošení roušek, působí jako rada z pohádky Chytrá horákyně: "oblečená - neoblečená, ani ve dne ani v noci, ani pěšky ani na voze…," uvedla pro radní pro školství v Praze 6 Marie Kubíková (ODS).
Při příjezdu do Tuniska bude nutný test na koronavirus, řekl podle agentury TAP tuniský ministr zdravotnictví. Teprve v sobotu tam začali jezdit Češi.
Pandemie koronaviru výrazně ovlivnila pololetní výrobu a spotřebu elektřiny v Česku. V porovnání se stejným obdobím loni klesla spotřeba elektřiny v prvním čtvrtletí o jedno procento a výroba o 6,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se propad prohloubil - spotřeba se v meziročním srovnání snížila o 9,6 procenta a vyrobeno bylo o 12 procent elektřiny méně, sdělil mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.
"V dubnu a v květnu, tedy v době výrazných odstávek výroby a zavřených obchodů, se spotřeba elektřiny meziročně snížila o více než desetinu a pokles vyrobené elektřiny přesáhl 15 procent. Z červnových údajů je naopak patrné, že se ekonomika postupně vracela do normálu. Červnový meziroční pokles spotřeby představoval zhruba pět procent, u výroby elektřiny to bylo půl procenta," řekl předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Zajistit speciální podporu pro handicapované a jinak znevýhodněné děti v případě přechodu výuky na dálku nebude podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) jednoduché. O možnostem, jak v takových situacích rodinám těchto dětí pomoct, chce jednat s ministerstvem zdravotnictví. Jak by se podle něj měl systém pomoci na dálku pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami nastavit, neupřesnil.
Zájemci se mohou nechat v Praze na onemocnění koronavirem otestovat v odběrovém centru na adrese Revoluční 30. Předem objednaní tam podstoupí PCR test, tedy výtěr z nosohltanu. Výsledek testu je k dispozici za příplatek i do dvou hodin. Provoz zajišťují biotechnologická společnost aiomica a laboratoře Prevedig.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš kritizuje komunikaci ministra zdravotnictví Vojtěcha při zavádění opatření.
Já už fakt nevím. V pondělí vláda ohlásí plošné roušky pro všechny mimo restaurace. Dneska zase povinné roušky v restauracích “mimo dobu konzumace”. Jsem rád, že si @adamvojtechano uvědomuje, že řízek rouškou neprotlačíš. Budeme tyhle veletoče řešit na zdravotním výboru.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) August 19, 2020
Školy v Jihočeském kraji věří, že mají dostatek ochranných prostředků potřebných proti šíření koronaviru. Přípravu na nový školní rok s možnými opatřeními souvisejícími s covidem-19 budou řešit v nejbližších dnech.
Školy zahájí svou činnost 1. září v běžném provozu se zvýšenými hygienickými opatřeními. "Ale v manuálu, který jsme obdrželi, je uvedeno, že žáci nebo zaměstnanci budou muset být v případě rýmy nebo kašle ihned izolováni. Ale obávám se, že na podzim budeme občas kašlat a pšíkat všichni," uvedl ředitel českobudějovického gymnázia Česká Antonín Sekyrka.
"Je to vágní zákon bez slibu, že ministerstvo vypracuje příslušnou vyhlášku. Je to mnohem důležitější, než si, kolegové a kolegyně, myslíte. Je to zákon, který umožní přiostření sporů mezi rodiči, kdy nebude jasné, co to dítě má splnit," řekla pirátská poslankyně Olga Richterová. Podle ní je také možné, že zákon značně zvýší počet případů, kdy bude mít v rodině pravomoc zasáhnout orgán sociálně-právní ochrany dětí.
Jihomoravské školy budou mít potíže dodržovat všechna doporučení z manuálu pro nový školní rok, který vydalo ministerstvo školství. Většina z oslovených škol má připravené plány pro distanční výuku i zajištěnou technickou vybavenost učitelů. Za neproveditelné ale považují to, aby se nepotkávali žáci z různých tříd zejména v družině a jídelně.
"V družině jsou děti z 12 tříd a vychovatelek máme devět, nemluvě o úvazcích. Bohužel, nemáme na to lidský potenciál," řekl ředitel ZŠ Svážná v Brně Petr Punčochář. V brněnské ZŠ Krásného bude podle ředitelky Petry Grünhutové oddělení družiny možné alespoň podle ročníků.
Podle pirátského poslance Lukáše Bartoně je zákon o distančním vzdělávání příliš obecný. "V zákonu je pouze vágně obecně uvedeno, že je povinnost distančního způsobu vzdělávání, ale co to znamená? Kdy student naplní povinnost, kdy škola naplní povinnosti?" uvedl ve sněmovně. Piráti proto připraví pozměňovací návrh, který navrhuje, aby zákon platil pouze jeden školní rok a pro příští by ho nahradila propracovanější verze zákona.
Novela školského zákona zavádějící takzvanou distanční výuku, kterou má dnes ve zrychleném režimu schvalovat sněmovna, není jednorázovou novelou kvůli nemoci covid-19. Jde o záležitost, kdy ministerstvo školství následkem epidemie koronaviru zjistilo, že tuto záležitost zákon neupravuje. Vláda ji proto upravuje pro všechny situace, které mohou v budoucnu nastat, a to nejen v souvislosti s covidem. Poslancům to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (ANO), když jim školskou novelu představoval.
"Princip povinného distančního vyučování je správný, ten způsob zavedení správný není," řekl Baxa s tím, že připravuje k věci pozměňovací návrh.
"Jsem přesvědčený o tom, že manuál byl vydán pozdě," řekl poslanec ODS Martin Baxa. Podle něj byli rodiče i děti vystaveni týdnům nervozity a nejistoty. "Není to jen názor můj, zabývala se tím například Učitelská platforma," dodal. Podobu manuálu nicméně ocenil. "Přináší dvě dobré zprávy. Zaprvé školní rok začíná ve standardním režimu a zadruhé manuál neklade povinnosti pro ředitele škol, aby přicházeli do kontaktu s krajskými hygienickými stanicemi," řekl Baxa.
Ministr školství Robert Plaga uvedl, že není v jeho kompetencích určit, zda se na podzim budou pořádat taneční, či nikoli. "Standardy pro pořádání tanečních nestanovuje ministerstvo školství, takže vám na to neodpovím," řekl.
Ministr Vojtěch odmítl kritiku opozice, která mu vyčítala zavádění opatření v situaci, kdy je většina území republiky na semaforu krajů bílá. "Semafor není pouze o rouškách. Jsou tam další omezení, zavírání restaurací a podobně," řekl.
Ve fitcentrech budou moct nadále fungovat šatny i sprchy. "Jde nám opravdu pouze o roušky," upozornil Vojtěch.
V kadeřnictví budou muset nosit roušky také kadeřnice a kadeřníci při vykonávání služby. "Pokud bychom se bavili pouze o ochranném štítu, tak ten není dostatečnou ochranou," dodal.
Na dodržování pravidel budou dohlížet krajské hygienické stanice. "Mohou udělit v tomto směru sankci od 0 až do 3 000 000 korun," řekl Vojtěch.
Lidé cestující v hromadné dopravě si budou moct roušky sundat při konzumaci jídla a nápojů, oznámil Vojtěch. "Víme, že je to dnes pro některé dopravce zdrojem příjmů," řekl.
Roušky budou muset mít nasazeny také svatebčané při obřadu i oslavě v případě, že se bude svatba konat ve vnitřních prostorech. Novomanželé si budou moct roušky sundat během obřadu.
V restauracích podle Vojtěcha nebudou muset být povinné rozestupy mezi stoly. "Řešíme pouze výlučně roušky," řekl.
"Tam, kde země podporují nošení roušek, měli menší úmrtnost," řekla Rážová. Uvedla také několik případů, kdy roušky zabránily šíření nákazy. "V letadle, kde bylo 25 cestujících, tak tím, že měli roušku, nedošlo k přenosu nákazy," uvedla.
"Nepřicházíme s ničím novým ani neobvyklým, děje se to v mnoho státech EU i mimo ni," řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. "Jsou důkazy na vliv roušek na prevenci přenosu respirační nákazy. Roušky doporučuje jak WHO, tak Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí, stejně tak to americké," dodala.
"Podzim nebude úplně snadný. Nemoc se bude šířit díky sociální interakci mezi lidmi," dodal Vojtěch.
Počet povolených oddělených sektorů se zvyšuje až na deset. "Nově bude muset v rámci vnitřních hromadných akcí nosit roušku. Shodli jsme se se zástupci sportovních svazů, že nově navyšujeme počty míst v rámci hromadných akcí, pokud jsou rozděleny po sektorech," oznámil Vojtěch.
Ministr Vojtěch oznámil také výjimky z nošení roušek. "Týká se to dětí do dvou let, osob s poruchou intelektu, kognitivních schopností. Týká se to také sportovců ve vnitřních prostorách, stejně tak na koupalištích a bazénech nebude povinná rouška," řekl. Dodal, že ústa a nos nebudou mít muset ani řidiči hromadné dopravy, umělci při vystoupení, novomanželé při svatebních slibech, studenti při promocích nebo moderátoři v televizi.
Mít zakrytá ústa a nos bude od září nutné ve všech obchodech, úřadech, poštách, obchodních centrech nebo v provozovnách poskytujících služby, jako je kadeřnictví, manikúra a pedikúra. Povinné budou roušky také ve školách, kostelích nebo v provozovnách kulturních akcí, jako jsou kina, koncertní sály a divadla.
"Řekli jsme, že nechceme dělat plošná opatření omezující byznys, ale pokud jde o preventivní opatření, to znamená nošení roušek, mytí rukou, to si myslíme, že je základem, který nás nic nestojí, může nám ale velmi dobře pomoci," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Roušky budou od září povinné i v kadeřnictvích a dalších podobných službách nebo restauracích mimo dobu konzumace, povinné budou pro hosty i obsluhu. V říjnu se budou nosit také ve volebních místnostech. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví. Znovuzavedení nošení roušek ve veřejných vnitřních prostorách, školách a hromadné dopravě oznámili členové Rady vlády pro zdravotní rizika už v pondělí.
"Pravidla pro používání roušek jsme nastavili tak, aby zahrnovala místa, kde lze předpokládat vyšší riziko nákazy. Často se jedná o veřejné prostory, ve kterých nelze zajistit udržování dostatečného rozestupu," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Jižní Korea zaznamenala za posledních 24 hodin 297 nových nákaz koronavirem, což je největší denní přírůstek od začátku března. Téměř všechny případy jsou hlášeny z metropole Soulu, kde se nemoc covid-19 šíří především mezi věřícími, kteří navštěvují tamní velké kostely.
"Jsme v zoufalé krizi. Epidemie postihuje metropolitní oblast Soulu a hrozí, že se rozšíří po celé zemi. Vláda nedokáže nynější šíření infekce zastavit pouhým dohledáváním kontaktů nakažených a jejich izolací. Pokud nemáte závažný důvod vycházet ven, prosím, zůstaňte doma," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Kim Kang-lip na dnešní tiskové konferenci.
Maturitní a přijímací zkoušky by se na jaře příštího roku opět měnily pouze v závažné situaci, při které by se vyhlašovala plošná opatření v celé společnosti a nebylo by možné zkoušky dělat. Řekl to ministr školství Robert Plaga (ANO). Pro případ nouze by podle něj ministerstvu měla pomoci na situaci rychle zareagovat úprava zákona, podle které by v mimořádné situaci mohlo zkoušky změnit.
Pojišťovny zaznamenaly v letošním roce výrazný nárůst zájmu klientů o pojištění storna zájezdu. Ten souvisí s pandemií koronaviru a restriktivními opatřeními při cestování do zahraničí. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.
Situace se šířením nákazy novým koronavirem se v Moravskoslezském kraji podle hejtmana Ivo Vondráka (ANO) uklidňuje. Případů ubývá na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. V celém kraji přibylo v úterý 21 lidí, u kterých testy prokázaly nákazu koronavirem. Je to o osm méně než v pondělí. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 5141 lidí.
Ve Spojených státech v úterý pokračoval pokles denních statistik o nákazách koronavirem, které už podle deníku The New York Times v průměru přibývají tempem nižším než 50 tisíc denně. List eviduje za uplynulý den 43 226 nových případů infekce, zatímco Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) hlásí součet asi o 1500 vyšší. Podle obou zdrojů bylo v USA v úterý nahlášeno více než 1300 úmrtí.
Havířovský magistrát vyhlásil druhé kolo finanční pomoci podnikatelům zasaženým opatřeními proti šíření nemoci covid-19. O bezúročné půjčky až do výše 20 000 korun mohou podnikatelé, kteří působí v Havířově, žádat do 4. září.
Nákaza koronavirem se v Uherskohradišťské nemocnici prokázala u dalších dvou zaměstnanců oddělení rehabilitace, celkem je tak z personálu nakaženo 13 lidí. Personál je v domácí karanténě, je bez příznaků nebo má jen mírné příznaky onemocnění covid-19. Stejně jsou na tom tři pacienti, u kterých se nákaza prokázala a kteří byli z rehabilitačního oddělení přeloženi na infekční lůžka.
Rusko oznámilo 4828 nových případů nákazy koronavirem a 117 úmrtí za uplynulých 24 hodin, o den dříve to bylo 4748 nových případů a 132 úmrtí. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa nakazilo 937 321 lidí, z nichž 15 989 nákaze podlehlo. Přírůstek nových případů se čtvrtý den za sebou drží pod 5000.
V Německu přibylo za posledních 24 hodin 1510 případů nákazy koronavirem. Je to nejvíce za den od 1. května, uvedla agentura DPA s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI). Ten v úterý hlásil 1390 potvrzených nakažených ze předchozí den. Podle RKI bylo za poslední den 39 procent případů importovaných z ciziny. V posledních týdnech se nákaza potvrdila zejména u lidí, kteří se vrátili z Kosova, Turecka či Chorvatska.
Rekordních 1967 nových případů nákazy koronavirem za 24 hodin ve středu ohlásila Ukrajina. Celkový počet lidí, kteří se od začátku pandemie v zemi nakazili covidem-19, stoupl na 96 403; 2144 z nich zemřelo, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Národní radu pro bezpečnost a obranu.
Ve speciálních a mateřských školách nebude podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) povinné nošení roušek. V mimořádném opatření ministerstva zdravotnictví jim bude udělena výjimka z této povinnosti, která má v ostatních školách platit s příchodem nového roku. Podobná výjimka se speciálních a mateřských škol týkala i na jaře. Žáci v ostatních školách budou moci od září sundat roušky mimo třídy při stravování ve školní jídelně a při tělocviku.
Úřady v Černé Hoře se rozhodly o měsíc odložit začátek nového školního roku kvůli nejisté koronavirové situaci. Uvedla to agentura AFP s tím, že místní školáci by měli usednout do školních lavic až 1. října.
"Regulérní návrat do školy (od 1. září) by mohl ohrozit zdraví dětí," zdůraznilo ministerstvo školství v komuniké. Rozhodnutí se vztahuje i na školky.
Nejvíce nakažených za posledních sedm dní je v přepočtu na 100 000 obyvatel na Uherskohradišťsku, a to téměř 48. Následuje okres Plzeň-sever s přibližně 34 a Havlíčkův Brod s necelými 31 případy na 100 000 obyvatel za týden. Těsně nad 30 se tento ukazatel dostal ještě na Klatovsku.
Počet nově potvrzených případů byl v úterý o 91 vyšší než o den dříve. Zároveň byl ale srovnatelný s úterkem minulého týdne, kdy testy odhalily koronavirus u 287 lidí.
V Česku přibylo za úterý 282 potvrzených případů covidu-19 na celkových 20 483 od začátku epidemie. Aktuálně nemocných je 4934, stav 122 z nich vyžaduje hospitalizaci. Těžký průběh má nemoc u 29 pacientů, což je nejvyšší počet od 21. května. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví platných k dnešním 01:00.
Denní počet nových případů se poslední dva týdny drží kolem 260 000, což je výrazně více než v březnu a dubnu, kdy pandemie vrcholila v Evropě či v americkém státu New York. Denní počty zemřelých se však stále pohybují pod úrovní smutných rekordů ze začátku dubna, v posledních týdnech je obětí nákazy průměrně kolem 5700 za 24 hodin.
Nákaza koronavirem se od začátku pandemie po celém světě prokázala již u více než 22 milionů lidí. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která stav šíření viru monitoruje. V souvislosti s nemocí covid-19, kterou koronavirus v některých případech způsobuje, zemřelo celosvětově již přes 779 500 osob.
Brazílie za poslední den zaznamenala 47 784 pozitivních nálezů na koronavirus, čímž se tam vyšplhal počet infikovaných od začátku pandemie přes hranici 3,4 milionu. V zemi rovněž zemřelo dalších 1352 lidí na komplikace spojené s covidem-19, informovala agentura Reuters s odkazem na sdělení místních úřadů.
Narozeninové oslavy, večírky, svatby nebo popíjení se sousedy jsou nyní nejčastějšími příležitostmi pro přenos infekce, upozornil Rutte. "Každému velmi naléhavě radíme: Neslavte doma ve větších skupinách," žádal 53letý politik.
Lidé mají podle Rutteho slavit v hospodách, kde je možné dodržovat bezpečnostní odstupy. "Žádný tělesný kontakt, žádná polonéza, blahopřání na dálku," naléhal Rutte, který rovněž doporučil, aby lidé nadále pokud možno pracovali z domova.
Nizozemský premiér Mark Rutte naléhavě vyzval občany, aby nepořádali domácí večírky v počtu více než šesti osob. Pokud chtějí slavit ve větším rozsahu, mají si zajistit prostory umožňující dodržování rozestupů alespoň 1,5 metru, doporučil politik s poukazem na rostoucí počty nově infikovaných covidem-19.
V Libanonu se uzavřou všechny trhy, obchodní centra, posilovny, bazény a další soukromé podniky. Zákaz nočního vycházení bude platit od šesté večerní do šesté hodiny ráno. Výjimku dostanou pracovníci ve zdravotnictví a potravinářství a také vojáci, diplomaté či novináři.
Po pondělním rekordním přírůstku nakažených libanonské ministerstvo vnitra oznámilo zpřísnění opatření v boji s koronavirem. Od pátku se na dva týdny uzavřou místní podniky a obchody a bude platit noční zákaz vycházení, píše agentura Reuters. Vzrůstající bilance nových infekcí bedlivě sledují i Spojené arabské emiráty, tamní ministerstvo zdravotnictví domácí situaci označilo za "znepokojivou".
Školy v New Yorku se připravují na znovuotevření. V kampusu Newyorské univerzity právě probíhá testování vracejících se zaměstnanců i studentů.
Letošní sezona letních dovolených je v Evropě kvůli koronavirové pandemii stále komplikovanější. Rakousko dnes rozšířilo varování před cestami do Španělska o Baleárské ostrovy. Vídeň přitom sklidila kritiku ze strany Záhřebu kvůli předchozímu nečekanému rozhodnutí zařadit mezi rizikové země celé Chorvatsko.
Slovensko zase doporučilo zvážit cesty do několika evropských regionů včetně Prahy. Některé země včetně Francie opět zpřísňují protiepidemická opatření a kancléřka Angela Merkelová varovala, že to čeká i Německo, pokud lidé nebudou respektovat odstupy a dodržovat nošení roušek.
Denní přírůstek nakažených novým typem koronaviru v Praze se po dvou dnech vrátil nad 50. Za posledních 24 hodin jich podle hygieniků přibylo 53. Ze 4100 případů nemoci v hlavním městě se 2970 lidí vyléčilo, 107 zemřelo. Čísla k dnešním 18:00 na svém webu zveřejnila pražská hygienická stanice.
Přehled dnešních událostí z domova:
Ačkoli nových případů nákazy koronavirem v Česku v posledních týdnech opět výrazně přibývá (často přes 200 a občas i přes 300 denně), trend počtu úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 je výrazně mírnější. Přesto v Česku dnes počet úmrtí přesáhl hranici 400. V Evropské unii je ČR jednou ze zemí, která je na tom co do počtu úmrtí na milion obyvatel nejlépe. Vůbec nejlepší statistiky má v tomto ohledu Slovensko, nejhůře je na tom Belgie.
Podle aktuálních dat ministerstva v pondělí zemřeli s koronavirem v ČR tři lidé. Je to nejvyšší počet obětí od 24. června, tři nakažení lidé v jeden den zemřeli také 24. července. Dosud nejvíce obětí hlásí Praha, kde s koronavirem zemřelo 113 lidí. Následuje Moravskoslezský kraj, kde je 84 obětí. Méně než deset zemřelých mají naopak kraje Královéhradecký, Liberecký, Zlínský a Jihočeský.
Od března se v ČR nakazilo 20 393 lidí, více než tři čtvrtiny se jich vyléčily. Aktuálně je v Česku 4846 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví platných k dnešním 18:00.
U většiny nakažených je průběh nemoci mírný. S koronavirem je v České republice hospitalizováno 122 lidí, v těžkém stavu je 29 z nich.
Rakušané se budou při návratu ze španělských Baleárských ostrovů od pondělí nově prokazovat negativním PCR testem na koronavirus, jinak se budou muset uchýlit do domácí karantény. Oznámil to dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz. Vídeň tak rozšířila omezení cestování na celé Španělsko s výjimkou Kanárských ostrovů. Jihoevropská země v poslední době eviduje prudší nárůst počtu nakažených covidem-19.
S nemocí covid-19 zemřelo v Česku již více než 400 lidí. Dnes do podvečera přibylo 192 potvrzených případů nákazy, což je více než za celé pondělí.
V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí celkem 29 lidí, u kterých testy prokázaly nově nákazu koronavirem. Je to o devět více než v neděli. Nejvíce nemocných přibylo na Frýdecko-Místecku, naopak na Bruntálsku se nákaza už několik týdnů šíří minimálně. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 5121 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Omlouvám se dnešní zpoždění, ale dříve jsem to nestihl. Dnes se významně změnila databáze uzdravených a kromě okresu FM a OP je situace klidná. pic.twitter.com/61XsnlPKe5
— Ivo Vondrak (@ivondrak) August 18, 2020
Zájezdoví dopravci, z nichž většina nyní řeší kvůli krizi existenční problémy, začínají rušit podzimní zakázky. Důvodem je nejistá epidemiologická situace a také nedostatečné finanční rezervy podniků. Většina firem má finanční rezervy pouze do konce roku, část z nich končí už nyní. Dnes o tom informovala iniciativa Za autobusy. Dopravci proto znovu žádají stát o podporu.
Manuál k fungování škol při epidemii koronaviru v novém školním roce, který dnes publikovalo ministerstvo školství, není dogma, musí se přizpůsobit podmínkám jednotlivých škol. Shodli se na tom ředitelé některých moravskoslezských škol. Školy se na zahájení výuky po prázdninách kvůli připravují oproti předchozím letům i netradičně. Shánějí dezinfekci a monitorují zásoby roušek.
"Jsme připraveni. Manuál se budeme snažit dodržet. Podle mě je srozumitelný a vidím v něm dostatek prostoru, abych vše přizpůsobil podmínkám naší školy. Myslím, že pokud k tomu kolegové přistoupí s nadhledem, mohou to udělat stejně," řekl ředitel Základní školy v Ludgeřovicích Karel Moric.
Odběry na přítomnost koronaviru nepotvrdily v Domově u fontány v Přelouči na Pardubicku žádného dalšího nakaženého člověka. Hygienici je nařídili u 92 lidí, protože se u jedné z klientek domova seniorů minulý týden prokázala nákaza.
Slovenské ministerstvo zahraničí doporučilo občanům zvážit kvůli koronaviru cesty do některých oblastí v zemích, s nimiž má jinak volný režim cestování. Je mezi nimi i česká metropole Praha, některé oblasti Chorvatska a Francie. Pokud už tam lidé pojedou, mají průběžně sledovat situaci a dbát doporučení epidemiologů.
Opozice v souvislosti s opatřeními proti epidemii koronaviru ve školách, která dnes představilo ministerstvo školství, mluví o chaosu či improvizaci. Upozorňuje na to, že některá opatření budou obtížně realizovatelná. Ministerstvo podle opozičních stran také přeneslo značnou část odpovědnosti na ředitele škol, pro které bude naplnění pravidel náročné.
Banky k 7. srpnu přijaly 395 000 žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily jich 354 000. Proti minulému týdnu to byl v počtu přijatých žádostí nárůst o 1700. Vyplývá to z nejnovějších dat České národní banky (ČNB). Nárůst podaných žádostí zpomaluje v souvislosti s blížícím se termínem ukončení možnosti odkladu, který je 31. října.
Hrát pro plnou kapacitu svých budov může od začátku nové sezony i přes pokračující opatření proti koronaviru Národní divadlo. Budovy divadla jsou postaveny tak, že tvoří doporučené oddělené sektory, sdělil ředitel Národního divadla Jan Burian. Česká filharmonie naopak s obsazováním balkonu ve Dvořákově síni Rudolfina nepočítá a bude hrát pro 500 diváků. Kapacita 2500 lidí v sektorech po 500 je ale nedostačující pro velké koncertní haly a koncerty pro ně na podzim naplánované zůstávají nejisté s otazníkem.
Učitelé nebudou muset s žáky doprobrat všechno učivo, které v uplynulém školním roce kvůli mimořádné situaci v souvislosti s šířením koronaviru nestihli. Zaměřit by se měli na základní látku a předměty, jako jsou jazyky či matematika. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).
V materiálu pro fungování škol v novém školním roce ministerstvo doporučilo upravit výuku tak, aby odpovídala základům, které mají všichni umět. Žáci by podle něj neměli být neúměrně přetěžováni, takže školy mohou vynechat látku, kterou měly ve svých učebních plánech navíc.
Učitelé by neměli školní rok začít psaním testů na známky. Místo toho by měli několik týdnů s dětmi pracovat tak, aby se navázalo na to, co umí. Vhodnou motivací pro děti by podle ministra mělo být takzvané formativní hodnocení, při kterém učitel vysvětluje žákovi, co už se naučil a na čem ještě musí zapracovat. Střední školy by kromě češtiny, cizího jazyka a matematiky měly klást důraz také na odborné předměty a praktické vyučování v rozsahu základního učiva stanoveného státem.
Všechny učitele starší 65 let nelze podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zařadit do rizikové skupiny. Nemoc covid-19 víc ohrožuje chronicky nemocné, například po onkologické léčbě, se sníženou funkcí imunitního systému, s nemocemi srdce a cév, s plicním onemocněním, dále silně obézní nebo lidi s neléčenou cukrovkou.
Manuál pro školy vzhledem k rizikovým skupinám pouze uvádí, že učitel může podle svého uvážení nosit roušku a zachovávat odstup. Učitelů v důchodovém věku je podle odhadů asi pět procent.
"Vědecké poznání v tomto směru se vyvíjí. Určitě už dnes neplatí to, že rizikové skupiny jsou všichni senioři. Dnes už víme, že jsou to lidé, kteří mají dekompenzované chronické onemocnění. Skutečně jsou to velmi vážně nemocní lidé," uvedl ministr.
Krajská hygienická stanice Zlínského kraje vydala nové mimořádné opatření nařizující povinné nošení roušek nebo jiné ochrany dýchacích cest ve všech zdravotnických zařízeních ambulantní a jednodenní péče, v lékárnách a ve výdejnách zdravotnických prostředků. Opatření platí od středy do odvolání. Důvodem je zvyšující se počet nakažených koronavirem v kraji a výskyt nákazy ve zdravotnických zařízeních. Jedno nové ohnisko nákazy se o víkendu objevilo v Uherskohradišťské nemocnici, kde je nyní evidováno 14 případů nákazy.
Letový provoz nad Českem v posledních týdnech setrvale roste, stále je však hluboko pod úrovní před koronavirovou krizí. V červenci letoví dispečeři odbavili celkem 36 446 letů, což je oproti červnu téměř dvojnásobek. Meziročně jde však o pokles o více než 61,7 procenta.
Osm nových případů koronaviru odhalilo víkendové plošné testování v obci Tatiná na severním Plzeňsku. Zdravotníci tam v neděli odebrali vzorky od 211 lidí. Opatření, která hygienici v obci minulý týden zavedli, tak není nutné zpřísnit, řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk.
Při nákaze jednoho žáka nebude podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové nutné zavřít celou školu. Krajská hygiena individuálně posoudí kontakty a jejich riziko, řekla na tiskové konferenci ministerstva školství. Rodiny nakažených by také měly myslet na to, že je třeba se od nemocného izolovat a nosit roušku.
Ani poslední výsledky testů na covid-19 v krajské nemocnici v Rychnově nad Kněžnou šíření nákazy neprokázaly. Zůstává tak sedm zdravotníků s potvrzeným covidem-19, všichni pracují na chirurgickém oddělení rychnovské nemocnice. Neměli příznaky nemoci, jsou v izolaci.
Jarní nouzový stav a přechod na online výuku byl pro studenty Masarykovy univerzity stresujícím obdobím. Přístup vysoké školy si chválí, zároveň ale většina z nich soudí, že on-line výuka nedokáže plnohodnotně nahradit prezenční studium. Vyplývá to z několika průzkumů, v nichž studenti ještě před koncem jarního semestru hodnotili kvalitu výuky v době omezení.
Chorvatský velvyslanec ve Vídni kritizoval rakouskou vládu za náhlé rozhodnutí, kterým zemi na Jadranu od pondělí zařadila jako celek do skupiny rizikových zemí z hlediska nákazy koronavirem. Podle něj se omezení mělo týkat jen lokálních ohnisek nákazy, což ale dnes rakouská diplomacie odmítla. Rakouští turisté překotně se vracející domů způsobili dopravní kolaps, ve velkém ruší i své plánované dovolené.
Školy v přírodě a školní výlety nebudou v nadcházejícím školním roce plošně zakázány, školy je mohou organizovat. Jejich konání bude záviset na aktuální epidemiologické situaci, řekl na tiskové konferenci ministr Robert Plaga (ANO).
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně přijala dalšího pacienta s nemocí covid-19 v těžkém stavu. Nyní má nemocnice čtyři pacienty s koronavirem v těžkém stavu, tři jsou na umělé plicní ventilaci, u čtvrtého nastalo mírné zlepšení, a proto mohl být odpojen od plicní ventilace.
Školy by se zřejmě mohly uzavřít v případě označení některého okresu červeným, tedy nejvyšším stupněm rizika nákazy koronavirem, řekl ministr Vojtěch.
Školy zahájí svou činnost 1. září v běžném provozu se zvýšenými hygienickými opatřeními. Doporučení k ochraně proti koronaviru se v nich budou řídit mimo jiné podle systému čtyř stupňů rizika nákazy, který ministerstvo zdravotnictví používá pro označování epidemiologické situace v jednotlivých okresech. Novinářům to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).
Ministerstvo zdravotnictví podle Plagy doplnilo svůj systém pro označování rizika nákazy v okresech o takzvaný semafor pro školy.
V noci na dnešek dostali první ředitelé škol v Česku manuál k provozu za epidemie koronaviru. Do začátku školního roku zbývají dva týdny. Materiál určuje jak hygienická opatření, tak i například pokyny pro pomoc dětem s překonáním mezer ve vzdělání kvůli uzavření škol v minulém školním roce. Dokument také podle něj obsahuje informaci, že by školám měli s doučováním dětí pomoci vysokoškolští studenti z pedagogických fakult.
Žáci už se nebudou rozdělovat do maximálně patnáctičlenných skupin, ale nastoupí do škol ve standardních třídách. Mimo třídy budou muset ve školách nosit roušky. Doporučeno podle něj bude také dodržování odstupů mezi lidmi, častější větrání či používání dezinfekce. Manuály by se měly týkat třeba i škol v přírodě, kroužků nebo družin.
Městská nemocnice Ostrava opět umožní návštěvy pacientů ve svých zařízeních. Před časem je zakázala v souvislosti s šířením nového koronaviru v Moravskoslezském kraji. V omezeném režimu mohou lidé své blízké navštívit od středy, řekla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.
Nejpostiženějším regionem, co se týče nárůstu počtu případů za poslední týden, je momentálně okres Plzeň-sever, kde za posledních sedm dní přibylo přes 42 nových případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. Následuje Klatovsko a Frýdecko-Místecko s přibližně 32 případy na 100 000 obyvatel za poslední týden. V hlavním městě připadá na každých 100 000 lidí necelých 30 nakažených za posledních sedm dní, podobně jako na Uherskohradišťsku.
V Česku v pondělí přibylo 191 potvrzených případů nemoci covid-19 na celkových 20 202 případů od začátku epidemie. Aktuálně nemocných je 5181. V nemocnicích je 96 pacientů s novým koronavirem, nejméně za poslední tři týdny. Počet úmrtí lidí s koronavirem od začátku epidemie se blíží čtyřem stovkám. Vyplývá to z revidovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví platných k dnešním 01:00.
V Německu se nákaza koronavirem v pondělí potvrdila u 1390 lidí. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Kolem 1400 se počet nových případů pohyboval už v závěru minulého týdne. Údaje za sobotu a neděli byly nižší, což je ale o víkendech běžné.
V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 19 373 potvrzených případů nákazy koronavirem. S odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. S covidem-19 zemřelo za uplynulý den v této jihoamerické zemi dalších 684 lidí.
Daňové přiznání k dani z příjmu za loňský rok je možné bez sankce podat do dneška. Lhůtu v souvislosti s dopady šíření koronaviru prodloužilo ministerstvo financí. Lhůta byla dříve stanovena na 1. července.
Členové domorodého kmene Kayapo v Brazílii protestují proti vládním opatřením na jejich území proti šíření nemoci covid-19. Hromadně zablokovali dálnici. V Brazílii mezitím dál dramaticky přibývá nově nakažených i mrtvých, denní počet obětí v pondělí znovu presáhl tisíc.
Od středy by měla fungovat nová infolinka Chytré karantény pro Středočeský kraj.
Za dnešek 327 hovorů. Na informační linku @hygpraha lidé volali s dotazy ohledně koronaviru a cestování a také se ptali na testovací kapacity. Ve středu spustíme informační linku ke koronaviru pro Středočeský kraj.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) August 17, 2020
Ve Francii bylo od propuknutí epidemie zachyceno dohromady 219.029 případů nákazy. Poslední tři dny opět roste počet hospitalizovaných s covidem-19, a to po trvalém poklesu počtu nemocničních pacientů od poloviny dubna, kdy jich bylo až 32.292. Jenom počet pacientů na jednotkách intenzivní péče za poslední tři dny vzrostl o 17 na nynějších 384. Nejvíce, 7148, jich bylo 8. dubna a francouzský zdravotní systém tehdy byl na pokraji kolapsu.
Přehled dnešních událostí ze zahraničí:
V Turecku se od počátku epidemie koronavirem nakazilo již více než 250 000 lidí. S odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters. S covidem-19 v zemi zemřelo téměř 6000 infikovaných.
Libanon dnes zaznamenal dosud rekordních 456 nově nakažených koronavirem a dvě úmrtí související s covidem-19. Libanonský prozatímní ministr zdravotnictví podle agentury Reuters oznámil, že kvůli nárůstu případů by se země měla na dva týdny uzavřít. Libanon se přitom ještě nestačil vzpamatovat z masivního výbuchu v bejrútském přístavu, který připravil o život přes 170 lidí a zdevastoval část města. Jeho příčiny se stále vyšetřují.
Zatímco počet nově ohlášených případů koronavirové infekce ve Francii za posledních 24 hodin prudce klesl, počet hospitalizovaných stoupl o 65 na 4925. Francouzské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 493 nových případů infekčního onemocnění covid-19, zatímco v předchozích dvou dnech jich bylo vždy více než 3000.
Předseda sněmovny Vondráček vyhlásil na návrh vlády stav legislativní nouze. Sněmovna bude ve středu jednat o volbách a distanční výuce ve školách.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by mohla povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách a MHD platit do března, tedy do konce chřipkové sezony. "To je ten předpoklad, dokdy bychom je měli nosit, pokud se nic zásadního nezmění," řekl Vojtěch.
Hygienici v Praze za posledních 24 hodin odhalili 44 případů nemoci covid-19. Dosud se tak v hlavním městě koronavirem nakazilo 4047 lidí, zhruba 70 procent se vyléčilo. Úmrtí zůstává 106. Vyplývá to z informací k dnešním 18:00, které na svém webu zveřejnila pražská hygienická stanice. Podle dnes zveřejněného semaforu ministerstva zdravotnictví zůstává Praha v zeleném prvním stupni rizika šíření nemoci.
Přehled dnešních událostí z domova:
V Česku se za 169 dní od začátku epidemie nakazilo novým koronavirem přes 20 000 lidí. V neděli přibylo 121 potvrzených případů nemoci covid-19, dnes zatím 87. Dosud se tak nemocí v ČR nakazilo celkem 20 098 lidí. Vyléčilo se jich 14 523, s covidem-19 zemřelo 399 pacientů. Dnes přibyly do statistik dvě oběti.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že první smlouva o smlouvě budoucí ohledně vakcíny se společností AstraZeneca je již na stole a Česko má do pátku čas se k ní připojit, což také učiní. "Data jsou zatím velmi slibná. Předpokládáme, že se k této smlouvě tak, jak dnes bylo projednáváno na vládě, připojíme a objednáme určitý objem vakcín od této společnosti," poznamenal.
Nošení roušek uvnitř má bránit i podzimnímu šíření jiných respiračních infekcí s příznaky jako covid-19, řekl epidemiolog Rastislav Maďar, který vede ministerskou pracovní skupinu pro uvolňování karantény. Připomněl, že řada zemí, včetně turisty z Česka nejnavštěvovanějších, nošení roušek ve vnitřních prostorách zachovala i přes léto.
Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair zruší v září a říjnu 20 procent letů. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Dodala, že tak reaguje na výrazný pokles rezervací v posledních dnech způsobený nárůstem případů koronavirové nákazy a znovuzaváděním cestovních omezení.
Podle Ryanairu se škrty dotknou spíše počtů letů než rušení leteckých tras. Opatření "je motivováno nejistotou ohledně nedávných případů nákazy covid-19 v některých zemích Evropské unie", uvedla letecká společnost.
Ryanair obnovil provoz po koronavirové pauze v červenci. Tento měsíc zvýšil počet letů na 60 procent běžné kapacity, napsal zpravodajský server BBC.
Detaily ke znovuzavedení opatření vydá vláda ve středu, oznámil ministr Vojtěch.
"Očekáváme, že by v té první fázi mělo dojít na proočkování tří a půl milionu lidí v České republice. Jsou to v první řadě rizikové skupiny, tedy senioři, polymorbidní skupiny a zdravotnicí," řekl Vojtěch. "Půjde o dvoudávkové schéma, budeme tedy potřeboval 7 milionů vakcín," dodal.
"Podle informací, které máme, by měly být první dodávky vakcín, pokud vše půjde dobře, již ke konci roku, zejména pak v prvním a druhém kvartálu roku příštího," řekl ministr Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes na jednání vlády předložil materiál, který ho pověřuje vyjednáváním s výrobci kandidátních vakcín na koronavirus. "Česká republika již několik měsíců se již několik měsíců účastní jednání na půdě EU s výrobci vakcín. Někteří jsou již ve třetí fázi klinického hodnocení. Nastal čas, abychom jednali o smlouvách s výrobci," řekl. Podle něj už Česko s jedním z výrobců jedná.
V dodejně České pošty v Ostravě 8 se vyskytl koronavirus a téměř 60 pošťáků muselo jít do karantény. Může se kvůli tomu zpožďovat doručování listovních zásilek. Bez omezení by mělo zůstat doručování důchodů a také doručování balíkových zásilek.
Základní školy dostanou do poloviny října celkem 1,2 miliardy na nákup počítačů a licencí pro výuku na dálku. Suma má školám pomoct připravit se na případné omezení chodu škol kvůli epidemii koronaviru. Požadavek ministra školství Roberta Plagy (ANO) schválila vláda.
Podle návrhu by každá základní škola měla dostat 20.000 korun na jednoho učitele. Celkem 300 milionů korun už na posílení výuky na dálku schválila Sněmovna, další téměř miliardu má uvolnit ministerstvo financí. Počítače budou muset školy nakoupit do konce prosince.
Společný test na chřipku a covid-19 má být rychlejší než nynější testování na covid-19. Vyvíjí ho tým z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a tři zástupci komerční sféry. Proti současným PCR testům, kdy je výsledek znám do dvou hodin, by se doba testování měla zkrátit zhruba na polovinu. Dokončen by měl být v září. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima to řekl novinářům na dnešním briefingu v Praze.
Nemocnice Kyjov dočasně uzavřela neurologické oddělení, sedm zaměstnanců má nemoc covid-19. Podle mluvčího nemocnice Filipa Zdražila bude oddělení zavřené odhadem nejméně do konce srpna. Hospitalizovaní pacienti zůstávají na oddělení, nové případy však zařízení směřuje do jiných nemocnic.
Nechápu, proč by se měla opatření zpřísňovat, ve chvíli, kdy dosahujeme velkých úspěchů. Virus nemá takovou sílu ve smyslu vytváření velmi závažných případů, říká epidemiolog Jiří Beran. První pořádné záchyty chřipky se objevují kolem poloviny prosince. Karanténa by měla být kratší, 10 dnů je pořád dlouhá doba, stačí 5 dnů, ale musí být zakončena testem, dodává.
ODS vyčítá vládě nedostatečný pokrok v oblasti chytré karantény a testování.
Pokud by fungovala chytrá karanténa, kterou premiér sliboval už o Velikonocích, pokud by fungovalo masivní testování, nemusela by nyní vláda znovu zavádět roušky a znepříjemňovat tak lidem život.
— ODS (@ODScz) August 17, 2020
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová žádá po ministru Vojtěchovi odpovědi.
• Co si kdo slibuje od nošení roušek mimo třídu?
— Markéta Adamová (@market_a) August 17, 2020
• Už hygiena zvládá chytrou karanténu?
• Proč jsou roušky povinné zrovna od 1. září?
Tohle jsou jen některé z otázek, které má @adamvojtechano zodpovědět. Pokračuje se ale ve způsobu komunikace z března.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce jednat s vládními kolegy o délce ošetřovného pro rodiče žáků, kteří se ocitnou v karanténě kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Návrh, který nechtěla novinářům upřesnit, plánuje projednat na dnešním zasedání vlády. ČTK po schůzi vládní rady pro zdravotní rizika řekla, že ministr školství Robert Plaga (ANO) s ní neprojednal otázku ošetřovného při práci na manuálech, které má dnes rozeslat ředitelům škol.
Plošné zavedení roušek kritizují někteří opoziční politici. "Vláda opět přichází s plošným nošením roušek. Je to asi jediné řešení, které zná. Bez debat, vysvětlení či uveřejnění dat. Znovu se ukazuje, že vláda nezvládne připravit plán ani na víc než 14 dní dopředu," uvedl na Twitteru šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Vláda opět přichází s plošným nošením roušek. Je to asi jediné řešení, které zná. Bez debat, vysvětlení či uveřejnění dat. Znovu se ukazuje, že vláda nezvládne připravit plán ani na víc než 14 dní dopředu. My jsme plán už dávno představili.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) August 17, 2020
Končí dovolené, děti musí do škol, odůvodňuje zpřísnění opatření ministr Vojtěch.
Chceme zabránit šíření infekce a chránit tak zranitelné skupiny obyvatel. Nemocné, seniory. Čeká nás období respiračních onemocnění. Roušky jsou klíčové preventivní opatření. Už jednou nám pomohly epidemii zvládnout. Podrobnosti zveřejníme ještě tento týden.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) August 17, 2020
Zákon, který umožní lidem v karanténě v říjnových senátních a krajských volbách hlasovat z auta či ve zvláštních okrskových a výjezdových komisích, schválila vláda, informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Normu Sněmovna projedná ve středu 19. srpna, uvedl. Na formě hlasování z karantény v době koronavirové epidemie se Hamáček dohodl s parlamentními stranami.
Novela obsahuje také návrh odměn pro členy speciálních volebních a sčítacích komisí a návrh na plošné zvednutí odměn členům všech komisí o 500 korun. Vytvoření speciálních volebních komisí vyjde podle podkladů pro jednání kabinetu státní pokladnu zhruba na 9,5 milionu korun. Plošné navýšení odměn pro komisaře o 500 korun by mělo podle návrhu zákona stát 56 milionů korun. Podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) měl činit rozpočet letošních podzimních voleb 450 milionů korun, před čtyřmi lety to bylo 307 milionů.
Zákon, který umožní lidem v karanténě v říjnových senátních a krajských volbách hlasovat z auta či ve zvláštních komisích, schválila vláda.
Vláda dnes podle informací ČTK schválila zavedení distanční výuky do školského zákona. Jednat bude dnes kabinet hnutí ANO a ČSSD i o miliardě korun na počítače a licence, peníze by školy dostat zhruba v polovině října.
Novela školského zákona, kterou nyní posoudí Sněmovna, zavádí pro děti povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné školní docházky. Formu výuky na dálku nestanoví, škola ji má přizpůsobit podmínkám žáka. Změna zákona je reakcí na epidemii covidu-19, kvůli které byly školy uzavřené od poloviny března a některé až do června.
Sledujte brífink za účasti rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy ke společnému testu na chřipku a koronavirus, který škola vyvíjí ve spolupráci se soukromou sférou:
Pro jednačtyřicetiletého Floriana Mehlera z městečka Wiesloch poblíž Frankfurtu byla izolace v době pandemie koronaviru obzvlášť náročná. Se svou partnerkou, Brazilkou Renatou Alvesovou, se kvůli přísným opatřením neviděl víc než půl roku. Povolení přicestovat do Německa vláda Brazilce udělila až poté, co v zemi odstartovala kampaň na podporu nesezdaných lidí.
Plošná karanténa pro celé týmy kvůli jednomu případu koronaviru bude zrušena ve všech sportech na všech úrovních, pokud ostatní členové týmu absolvují testy s negativním výsledkem. Oznámil to předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, který se na průlomové změně dohodl na dnešním jednání rady vlády pro zdravotní rizika.
Za karantény se kolumbijské zoologické zahrady vyprázdnily od návštěvníků. Avšak pandemie měla jiný nečekaný efekt: narodilo se tam mnoho nových zvířat, včetně těch exotických, píše agentura AFP.
"V době, kdy tu chybějí návštěvníci, mám zvýšená porodnost udělala velikou radost," říká Nestor Varela, vědecký ředitel bioparku Ukumari, nacházejícího se 15 kilometrů od města Pereira na západě země.
Od té doby, co byl v Kolumbii 6. března poprvé zjištěn virus, se v tomto parku narodily dvě surikaty, dva pštrosi, dva buvoli a jeden jelen s bílým ocasem. "Přestože je obtížné považovat tento baby boom za přímý důsledek absence návštěvníků, je pravda, že zde bylo více porodů než v předchozích letech," uvádí Varela.
Několik tisíc členů jihokorejského náboženského hnutí, které vede kontroverzní duchovní Čun Kwang-hun, bylo umístěno do karantény. Mezi věřícími v metropoli Soulu se totiž rozšířil koronavirus, informují tiskové agentury. S obrovským kostelem v severní části Soulu, který členové hnutí navštěvují, už je podle jihokorejské vlády spojeno 315 případů infekce. Nakažen je i vůdce Čun, kterého úřady obviňují ze zatajování informací o členech hnutí a z porušení karanténních nařízení. Petici vyzývající k zatčení duchovního už podepsalo více než 200 000 lidí.
Situace vyvolává vzpomínky na přelom února a března, kdy Jižní Korea několikrát registrovala denní počty nakažených nad 500. Nemoc covid-19 se tehdy šířila mimo jiné ve městě Tegu mezi členy náboženského hnutí Sinčchondži, se kterým je spojováno více než 5200 případů nákazy koronavirem. Vůdce hnutí Sinčchondži, považovaného za křesťanskou sektu, jihokorejské úřady na začátku srpna zadržely.
Opatření nebude platit pro kanceláře či provozovny se zaměstnanci, nevztahuje se ani na restaurace. "Chceme to dát tam, kde to má největší smysl," řekl Vojtěch. Týkat se má podle něj míst, kde se setkávají různé skupiny lidí, nikoliv opakovaně podobné jako třeba v zaměstnání. "Roušky bereme jako jedno ze tří hlavních preventivních opatření vedle dezinfekce a sociálního distancování," řekl.
Nadále bude platit omezení pro účast lidí na veřejných akcích na 1000. "Je ale možné, aby byly rozdělené sektory po 1000 osobách, to je základním principem, který držíme," uvedl. U vnitřních akcí se jedná o 500 osob a maximálně pět sektorů, dodal. V divadlech a dalších hledištích se stálými sedadly nebude od září nutné nechávat neobsazené každé druhé místo, dodal Vojtěch. Povinné bude ale nošení roušek.
"Detaily dopracujeme velmi brzy, pravděpodobně do zítřka. V tomto týdnu budeme prezentovat detaily. Děláme to pro to, abychom všechny informovali s dostatečným předstihem," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
"V případě rizikových pacientů a rizikových skupin, jako jsou pracovníci ve zdravotnických službách, bude vyžadován test i na závěr," osvětlil nová pravidla karantény epidemiolog Roman Prymula.
Podle ministra Plagy vláda oznamuje návrat opatření s dostatečným předstihem. "Již v průběhu července jsme avizovali, že manuály půjdou do škol. Příští týden je přípravný týden na školách, nejsou tam věci, které by nebyly zvládnutelné v tom čtrnáctidenním předstihu," řekl Plaga.
"Určitě nějaké výjimky budou, stejně jako na jaře, budeme je prezentovat včas," odpověděl Vojtěch na dotaz, zda se bude nařízení nosit roušku týkat také malých dětí nebo těhotných žen.
"Pokud jde o otázku plošného testování, v tuto chvíli neplánujeme, že by se apriori testovalo v rámci celé ČR," řekl Vojtěch. Podle něj se to plánuje pouze v rámci lokálních ohnisek, jako to bylo v případě dolů OKD.
Návrat opatření má podle Vojtěcha bránit šíření nového typu koronaviru po začátku školního roku, který s sebou přináší častější kontakty mezi lidmi a cestování.
Vojtěch řekl, že roušky budou muset lidé nosit ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně meziměstských spojů. "Také ve vnitřních prostorech, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty a na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků," uvedl. Školáci budou muset nosit roušky ve společných prostorách školy. "Jedná se o chodby a podobně, nikoliv v rámci jednotlivých tříd," dodal Vojtěch.
"Diskuse nad izolacemi byla jedním z nejdelších bodů, které jsme na radě vedli," řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. "Tato pravidla budou platit od pondělí 24. 8.," upřesnila.
Karanténa i izolace nakažených bez příznaků se zkrátí na 10 dní. Propouštět se z ní bude bez testu, s výjimkou zdravotníků a sociálních služeb.
Ministerstvo školství rozšíří do škol materiál, který se týká provozu školských zařízení ve školním roce 2020/2021 a obsahuje předpisy a doporučení pro organizaci výuky. "V tomto týdnu manuál odejde na školy. Je tam i část pedagogická, která pomáhá v organizaci výuky na dálku," řekl Plaga.
Podle ministra školství Roberta Plagy se pravidla nebudou lišit od těch, která ve školách platila na jaře. "Je to avizovaný termín, je to 14 dní dopředu. Nejsou tam nějaké dramatické změny ve vztahu s jarním fungování škol," řekl Plaga.
"Nadále budou platit opatření co se týče venkovních akcí," řekl Vojtěch.
Od 1. 9. 2020, tedy od začátku školního roku, vláda zavádí povinnost plošného nošení roušek ve všech vnitřních prostorech, hromadných akcích a prostředcích hromadné dopravy. "Jsou to stejná opatření, která platila na jaře. Považujeme to za preventivní opatření," řekl Vojtěch.
Nejvyšší počet pozitivně testovaných na covid-19 na 100 000 obyvatel je na Frýdecko-Místecku (244,1), Praha má počet nižší (107,5). Za posledních sedm dní přibylo v okrese Frýdek-Místek přes 60 nových případů na 100 000 obyvatel a v Praze asi 35 na 100 000 obyvatel.
"Lokální ohniska nákazy jsou tvořena z velké části bezpříznakovými případy nebo pacienty s mírným průběhem onemocnění. V lokalitách se zvýšeným výskytem nákazy je situace pod kontrolou, nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, nerostou počty hospitalizovaných," uvedla v tiskové zprávě hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Počet případů nákazy novým koronavirem ve Spojených státech v neděli narostl asi o 42 000 infekcí, což je nejnižší denní součet od začátku července. Celková bilance obětí nemoci covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje, zároveň v USA přesáhla 170 000 úmrtí, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse (JHU).
Za uplynulý den bylo v zemi nahlášeno přes 500 úmrtí připisovaných koronavirové nákaze. Je to podobný počet jako minulou neděli. Průměr za poslední týden se v tomto směru drží nad 1000 případy za den, což je více než dvojnásobek proti trendu z počátku minulého měsíce.
Na mapě regionů podle šíření nemoci covid-19 jsou i nadále zelené, tedy v prvním stupni rizika, Praha a Frýdecko-Místecko. Ostatní regiony jsou bílé, tedy s nulovým, nebo zanedbatelným rizikem nákazy. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví. Situaci za týden od 7. do 13. srpna tak úřad hodnotí stejně jako před týdnem.
Rusko potvrdilo dalších 4892 případů nákazy koronavirem. Za uplynulý den zemřelo dalších 55 lidí. Celkový počet nakažených v zemi dosáhl podle oficiálních zdrojů 927 745 a počet obětí na životech se zvýšil na 15 740, informovala dnes agentura Reuters.
Údaje, které minulý týden zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat, ovšem uvádějí, že počet obětí může být mnohem vyšší, než je oficiální počet, napsal zpravodajský server Moscow Times. Podle jeho údajů jen v červnu zemřelo téměř 12 tisíc lidí s koronavirem, zatímco oficiální údaje za stejné období uváděly jen 4880 mrtvých.
Bezpečnostní rada Jihočeského kraje dnes rozhodla, že na Prachaticku od středy zruší povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách. Nově nebudou muset mít lidé roušky ani na úřadech na území celého kraje. Bezpečnostní rada však doporučuje, aby lidé nadále měli roušky ve zdravotnických zařízeních, řekla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Univerzita Karlova vyvíjí se soukromou sférou společný test na chřipku a koronavirus. Zhruba v půli září by test mohl být uveden na trh, řekl novinářům rektor UK Tomáš Zima po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Spolu s předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovu informovali dnes předsedu vlády, že akademická obec je připravena poskytnout na podzim své kapacity pro testování stejně, jako to udělala na jaře. Šlo by o tisíce testů denně.
Německo za poslední den zaznamenalo 561 nových případů, vyplývá ze zveřejněných údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Bilance ohlášená v pátek a sobotu se v obou případech vyšplhala přes 1400 nakažených, v neděli úřady oznámily 625 nových infikovaných.
Od začátku koronavirové krize se v zemi s 83 miliony obyvatel infikovalo nejméně 224 014 osob. Komplikacím podlehlo 9232 lidí, z toho jeden pacient v posledních 24 hodinách. Již 202 100 nakažených se z nemoci vyléčilo.
Počet lidí, kteří zemřeli na komplikace spojené s nákazou koronavirem, přesáhl v Indii 50 tisíc. Indie, která má 1,3 miliardy obyvatel, je v této bilanci čtvrtá na světě za Spojenými státy, Brazílií a Mexikem, uvádí americká univerzita Johnse Hopkinse.
Za posledních 24 hodin přibylo v Indii podle agentury Reuters 941 úmrtí, čímž se jejich počet zvýšil na 50 921. Nových nákaz zaznamenala druhá nejlidnatější země světa za uplynulý den 57 981.
Hygienici zaznamenali na Uherskohradišťsku dvě nová ohniska nákazy novým koronavirem. V Uherskohradišťské nemocnici je 12 případů onemocnění. Dalším ohniskem je rodinná oslava - svatba, kde hygienici evidují celkem 11 osob s potvrzeným onemocněním covid-19, řekla dnes Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice.
OKD dnes ráno zahájilo preventivní testování zaměstnanců na covid-19. U čtyř dolů působí celkem čtyři odběrové týmy. Každý den odeberou vzorky až od 600 lidí. Výsledky budou horníci znát nejpozději do 36 hodin, řekla mluvčí těžební společnosti Naďa Chattová.
Nový Zéland odloží kvůli pandemii covidu-19 parlamentní volby o měsíc. Podle agentury Reuters to dnes oznámila jeho premiérka Jacinda Ardernová. Hlasování plánované na 19. září se uskuteční 17. října, uvedla premiérka. Austrálie dnes oznámila 25 úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem, nejvíce od počátku epidemie.
Podle ČTK počet nakažených roste o 1000 za čtyři až pět dní, jako na jaře.
V Česku se za 169 dní od začátku epidemie nakazilo novým koronavirem přes 20 000 lidí. V neděli přibylo 121 potvrzených případů nemoci covid-19 na celkových 20 012. Téměř sedm z deseti nakažených už se z nemoci uzdravilo, aktuálně nemocných je rekordních 5816. S koronavirem dosud v Česku zemřelo 397 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 01:00.
Nový Zéland odloží kvůli pandemii covidu-19 parlamentní volby o měsíc. Podle agentury Reuters to v neděli oznámila jeho premiérka Jacinda Ardernová. Hlasování plánované na 19. září se uskuteční 17. října, uvedla premiérka.
V brazilském Riu de Janeiro se o víkendu otevřely turistické atrakce, které byly zavřené pět měsíců kvůli pandemii covidu-19. Návštěvníci tak mohou znovu pohlédnout na druhé největší město Brazílie i z hory, na níž stojí majestátní socha Krista Spasitele. Musí ale mít roušky, dodržovat bezpečnou vzdálenost a nesmí si lehat na zem, což obvykle turisté dělají, aby mohli pořídit z podhledu fotku třicetimetrové sochy.
V Peru se za posledních 24 hodin potvrdilo přes 10 tisíc případů nákazy, což je nejvíce od počátku pandemie. Celkem zaznamenala tato jihoamerická země už přes půl milionu nakažených a ve světovém srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse je šestá, předstihla i mnohem větší Mexiko. V počtu úmrtí spojených s nákazou je Peru deváté na světě a v přepočtu na obyvatele patří k nejhůře postiženým ve světě.
Britská vláda hledá více dobrovolníků pro klinické studie vakcíny proti nemoci covid-19, vyzvala také, aby se více zapojili lidé z různých etnických menšin a lidé starší 65 let. Informovala o tom agentura Reuters. "Na 100 tisíc dobrovolníků je skvělý začátek, ale potřebujeme mnohem více lidí z různých skupin, abychom mohli rychle najít vakcínu, který ochrání ty, kteří ji potřebují," uvedla Kate Binghamová, šéfka zvláštního týmu britské vlády pro vývoj vakcín.
Ředitelé škol mají na počátku tohoto týdne dostat do datových schránek manuál pro výuku v době koronavirové epidemie. Doporučení by se měla týkat i škol v přírodě, fungování družin či kroužků.
V Česku se za 169 dní od začátku epidemie nakazilo novým koronavirem přes 20 tisíc lidí. V neděli přibylo 121 potvrzených případů nemoci covid-19 na celkových 20.012. Téměř sedm z deseti nakažených už se z nemoci uzdravilo, aktuálně nemocných je rekordních 5816. S koronavirem dosud v Česku zemřelo 397 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 01:00.
V Česku se za 169 dní od začátku epidemie nakazilo novým koronavirem přes 20 tisíc lidí. V neděli přibylo 121 potvrzených případů nemoci covid-19 na celkových 20.012. Téměř sedm z deseti nakažených už se z nemoci uzdravilo, aktuálně nemocných je rekordních 5816. S koronavirem dosud v Česku zemřelo 397 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 01:00.
Podle WHO se sobota stala dnem, kdy se dosud nejvíce celosvětově zvýšil počet nakažených. Z 294 000 nových případů připadá 160 000 na Severní a Jižní Ameriku a zhruba 30 000 na Evropu. Univerzita Johnse Hopkinse uvádí, že od začátku epidemie se celosvětově virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 21,5 milionu lidí, přes 770 000 z nich zemřelo.
V Itálii v sobotu úřady ohlásily přes 600 nových nakažených, což byla nejvyšší denní bilance od května. Dnes byl přírůstek o něco nižší: infekce se nově prokázala u 479 lidí. V zemi nyní vrcholí církevní svátek Ferragosto, během nějž se miliony lidí vydávají na prodloužené víkendy k moři, a odborníci se proto obávají, že masové přesuny mohou zvýšit riziko šíření nákazy.
Itálie kvůli rostoucímu počtu nakažených mezi mladými uzavře všechny noční kluby a diskotéky a nařídí, aby lidé večer po 18:00 povinně nosili roušky i na venkovních veřejných místech. Informovala o tom dnes vláda, opatření bude platit od pondělí.
Italy has closed nightclubs and made masks mandatory in public spaces after 6 pm amid an uptick in #COVID -19 cases in several European countries. https://t.co/N32rzRLckJ
— euronews (@euronews) August 16, 2020
Počet potvrzených případů covidu-19 v Praze přesáhl od začátku epidemie 4000. Od sobotního podvečera přibylo v hlavním městě 27 případů, což bylo nejméně za poslední téměř čtyři týdny.
Ze 4003 dosud nakažených se jich 2731 už uzdravilo a 106 zemřelo, vyplývá z údajů platných k dnešním 18:00 na webu pražské hygieny.
Za dnešek zatím v Česku přibylo dalších 65 případů. Aktuálně nemocných je rekordních 5 790. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.
Úřady v největší spolkové zemi Bavorsko dál řeší problém s vyhodnocování testů na koronavirus u lidí, kteří využili nabídku vlády a nechali se od konce července otestovat při návratu z dovolené na stanovištích u dálnic, na nádražích či letištích. Ve středu země přiznala, že výsledky testů stále nedostalo na 44 000 lidí, a to ani zhruba tisícovka těch, kterým vyšel test na koronavirus pozitivně. Bavorská ministryně zdravotnictví Melanie Humlová dnes řekla, že hygienici už kontaktovali 903 nakažených lidí, 46 infikovaných osob se však stále ještě nepodařilo dohledat a o nákaze je informovat.
V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 28 lidí, u kterých testy prokázaly nově nákazu koronavirem. Je to o tři více než v pátek. Na Frýdecko-Místecku se šíření nákazy zpomaluje. Za sobotu tam přibylo 12 nemocných, v pátek jich bylo pět. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
"Situace v kraji je v podstatě stále stejná, stabilní. Postupně ubývá hospitalizovaných. Bohužel zemřel jeden senior," uvedl Vondrák.
Několik čtvrtí největšího marockého města Casablanca je nově uzavřeno kvůli šíření koronaviru. Maroko v sobotu oznámilo 1776 nových případů onemocnění covidem-19, celkem je v zemi 41 017 nemocných.
Authorities put several districts of #Casablanca under #lockdown following alarming spike in #coronavirus infections as #Morocco struggles to offset economic impact of #COVID19 #pandemic. https://t.co/PPhdWUmHKn
— Middle East Online (@meonewsen) August 16, 2020
Kontroly na rakouské hranici.
Aufgrund steigender #Coronavirus-Fälle hat #Österreich die Gesundheitskontrollen an den Grenzen verschärft.https://t.co/T2vjUSyK0d
— SALZBURG24 (@Salzburg24) August 16, 2020
Zdravotníci dnes odebrali v Tatiné na severním Plzeňsku plošně vzorky na testy na koronavirus. V obci zhruba s 250 obyvateli se minulý týden objevilo nové ohnisko nákazy a prokázalo se deset infikovaných lidí. Dnes zdravotníci odebrali vzorky všem lidem, kteří dosud nebyli testovaní v rámci trasování kontaktů nakažených lidí.
Zdravotnické kontroly jsou zaměřené na Rakušany, kteří se vrací do vlasti po dovolené. V Rakousku v posledních dnech začal stoupat počet lidí, kteří se koronavirem nakazili právě v zahraničí. Od pondělí kvůli tomu na seznam rizikových zemí přibude Chorvatsko.
Rakouské ministerstvo zdravotnictví nařídilo zpřísnit zdravotní kontroly na hranicích se Slovenskem, Itálií, Slovinskem a Maďarskem. Informovala o tom dnes agentura APA, podle které výnos zveřejnilo ministerstvo v registru již v pátek. V Rakousku v posledních dnech roste počet nakažených koronavirem. V mnoha případech se lidé přitom infikovali na dovolené v zahraničí.
Několik měsíců od vypuknutí krize se začínají v životech Čechů projevovat i její ekonomické důsledky.
V Německu v sobotu přibylo 625 případů nákazy koronavirem. To je méně než polovina případů, které Institut Roberta Kocha (RKI) hlásil v uplynulých třech dnech. O nedělích ale bývají počty odhalených infekcí běžně nižší, neboť se o víkendu nedostanou do statistiky všechna data, připomněla dnes agentura DPA.
Z bezmála 20 000 nakažených od začátku epidemie covidu-19 v Česku se už téměř 70 procent z nemoci vyléčilo. Naopak 395 lidí s novým koronavirem zemřelo, z toho šest v tomto týdnu.
V Česku přibylo v sobotu 197 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o 96 méně než v pátek a zároveň je to druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu. O víkendu však laboratoře dělají méně testů, a tedy i počty odhalených případů bývají nižší.
Od začátku epidemie se v Česku nakazilo novým koronavirem už 19 891 lidí, aktuálně nemocných je rekordních 5733. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 01:00.
V Soulu a jeho okolí byla v reakci na stoupající počty nákaz obnovena některá karanténní opatření a například sportovní utkání se zde nyní musí konat bez diváků. Dále se uzavírají muzea a knihovny, v klubech, barech či sportovních halách se musejí dodržovat přísnější bezpečnostní pravidla.
V Jižní Koreji pokračuje nepříznivý vývoj epidemické situace poté, co místní středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) oznámilo 279 nových případů nákazy koronavirem. Země stejně jako v sobotu zaznamenala nejvyšší denní bilanci od první poloviny března, informovala agentura Reuters.
Brazilské ministerstvo zdravotnictví v sobotu oznámilo 41 576 nově odhalených případů koronavirové nákazy a 709 úmrtí způsobených virem SARS-CoV-2. Nejnovější denní součty znamenají oproti pátku pokles a jsou také o něco nižší než čísla z minulé soboty.
Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa prohlásil, že země podle všech ukazatelů dosáhla vrcholu pandemie covidu-19. Vláda se proto rozhodla citelně zmírnit společenské restrikce, které zavedla ve snaze zabránit šíření koronaviru, píše agentura Reuters. Omezení pro mezinárodní cesty však zůstanou nadále v platnosti.
V Itálii se během soboty prokázala nákaza u 629 lidí, což znamená, že nebezpečný stoupající trend v zemi pokračuje. O den předtím bylo pozitivních testů 574 a ve čtvrtek hlásili zdravotníci 523 nových nakažených. Nejvíce nových případů se objevuje v regionech na severu země, kde epidemie letos v únoru začala, tedy v Benátsku, Lombardii a Emilii Romagni.
Ve Francii za den přibylo přes 3300 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od květnového ukončení karantény. Počty infikovaných v zemi v posledních dnech setrvale rostou. Ve středu ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že za předchozí den mělo pozitivní test na onemocnění covid-19 2524 lidí, ve čtvrtek to bylo 2669 a v pátek 2846.
Téměř polovina Brazilců (47 procent) se domnívá, že jejich prezident Jair Bolsonaro nenese žádnou zodpovědnost za stav pandemie covidu-19 v zemi. Opačný názor má jen 11 procent obyvatel. Podle agentury Reuters to vyplývá z právě zveřejněného průzkumu společnosti Datafolha.
Brazílie je přitom s více než 100 tisíci zemřelými po nákaze koronavirem druhou nejhůře zasaženou zemí na světě po USA a Bolsonarův postoj k rozmachu viru kritizovala řada zdravotnických expertů.
V Praze přibylo od pátečního podvečera 58 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Od začátku týdne potvrdily testy v metropoli 394 nových případů nákazy. Nejvíc, a to 91, jich bylo v pátek. Naopak nejméně v pondělí, kdy mělo pozitivní test 35 lidí.
Během soboty v Česku prozatím přibylo 124 případů nákazy onemocněním covid-19. Nemocných je podle statistik ministerstva zdravotnictví aktuálně rekordních 5672 lidí. Od začátku epidemie se tak novým koronavirem nakazilo 19 818 Čechů. Přibližně 70 procent z nich, tedy 13 751, už se uzdravilo a 395 pacientů s covidem zemřelo.
V nemocnici v Rychnově nad Kněžnou bylo dosud v souvislosti s nákazou koronavirem otestováno více než 90 osob. Nemocnice spolupracuje s Krajskou hygienickou stanicí v Hradci Králové, pokračuje trasování kontaktů, a testování proto bude průběžně pokračovat. Druhá vlna testování v rychnovské nemocnici se očekává příští týden, uvedli v sobotu zástupci krajských nemocnic.
Jižní Korea kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem v metropoli a jejím okolí opět zavádí některá omezení. Asijská země oznámila, že za poslední den se infekce prokázala u 166 lidí, což je nejvyšší přírůstek za posledních pět měsíců. V Soulu a provincii Kjonggido se proto smí ve vnitřních prostorech sejít maximálně 50 lidí a sportovní utkání se musejí konat bez diváků, napsala agentura Reuters.
Dánsko zavede kvůli šíření koronaviru povinnost nosit v hromadné dopravě roušky. Opatření začne platit příští sobotu, oznámila dnes premiérka Mette Frederiksenová. Zakrývání ústa a nosu v hromadné dopravě tento týden občanům doporučily také vlády ve Finsku a Norsku. Skeptické k rouškám tak ze severských zemí zůstává již jen Švédsko, informovala agentura Reuters.
Více než třetina všech nových případů připadá na Vídeň. Značná část odhalených případů v hlavním městě přitom souvisí s dovolenou v zahraničí, mimo jiné v Chorvatsku.
Za posledních 24 hodin zaznamenali rakouští zdravotníci 303 případů nákazy koronavirem. Více než 300 nakažených za den Rakousko hlásilo naposledy 10. dubna. V posledních dnech počty nakažených rostou. V pátek ministr zdravotnictví Rudolf Anschober informoval o 282 nových případech a uvedl, že vývoj epidemie dává důvod k obavám.
V Rakousku poprvé od počátku dubna překonal denní počet nakažených koronavirem hranici tří set. Kancléř Sebastian Kurz proto vyzval k přísnějším kontrolám na hranicích kvůli lidem, kteří se vracejí z dovolené v rizikovvých oblastech. V pondělí mezi ně Rakousko zařadí i Chorvatsko.
Testy na covid-19 prokázaly nákazu u dalších třech zaměstnanců krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Celkem tam má potvrzený covid-19 sedm zdravotníků, všichni pracují na chirurgickém oddělení, jsou v izolaci. U žádného z pacientů se nákaza dosud nepotvrdila, řekla dopoledne ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.
Ruské ministerstvo zdravotnictví podle agentury TASS v sobotu oznámilo, že vakcína Sputnik V, která tento týden obdržela schválení ministerstva, se již začala vyrábět.
Ukrajina za uplynulý den zaznamenala 1847 případů koronaviru, čímž pokořila svůj dosavadní denní rekord. V sobotu o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. O den dříve země hlásila 1732 případů.
Více než polovina Čechů spoléhá pro případnou druhou vlnu koronaviru na úspory. Z průzkumu poskytovatele půjček Provident Financial a společnosti NMS Market Research však vyplývá, že ideální finanční polštář, kterým je šestinásobek měsíčního výdělku, má naspořeno 17 procent Čechů. Průzkum se uskutečnil v červnu mezi 600 respondentů.
S pravidelným spořením to podle průzkumu Providentu není příliš růžové. Pětina lidí nespoří vůbec a jako důvod udává, že nemá z čeho. Uvádí to i každý desátý v domácnostech s čistým měsíčním příjmem nad 40 000 Kč.
Z Prahy v sobotu brzy ráno odletěli první čeští turisté do Tuniska. Cestovní kanceláře na sobotu nechaly vypravit po uvolnění restrikcí proti koronaviru do této oblíbené destinace první lety. Do pobřežního města Monastir odstartovalo ve 04:20 letadlo se zhruba 190 cestujícími. Později byl naplánován let s cílovou stanicí Enfída a ostrov Džerba.
Česká republika zařadila Tunisko na seznam bezpečných zemí 3. srpna. Severoafrická země umožňuje Čechům, kteří do země přijedou v rámci organizované turistiky, vstup bez povinnosti předložení negativního testu na covid-19.
V Česku je i nadále několik ohnisek nemoci. Nejvíce nových případů v poslední době hlásí zdravotníci v okrese Frýdek-Místek. Za posledních sedm dní tam přibylo téměř 38 potvrzených případů na 100 000 obyvatel. Následuje Praha s 32 a Klatovsko s 31 případy na 100.000 obyvatel. Nad 20 případů na 100 000 obyvatel přibylo za týden ještě v okresech Příbram, Havlíčkův Brod, Chrudim a Uherské Hradiště.
Třetí den v řadě zaznamenalo Německo více než 1400 nových případů nákazy koronavirem. V pátek se infekce potvrdila u 1415 lidí, informoval v sobotu Institut Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo dalších šest lidí, a celková bilance tak vzrostla na 9321 mrtvých.
Páteční nárůst počtu odhalených případů v Česku (293) byl druhý nejvyšší v tomto týdnu. Ve čtvrtek testy odhalily koronavirus u 329 lidí, což bylo nejvíc od 3. dubna. Ve středu přibylo 290 nových případů, v úterý o tři méně. V pondělí laboratoře potvrdily nákazu ve 140 případech.
V Brazílii přibylo v pátek 50 644 nově nakažených koronavirem, což bylo o téměř 10 000 méně než předchozí den. Počet úmrtí lidí s nemocí covid-19 se snížil o zhruba 200 na 1060. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje brazilského ministerstva zdravotnictví.
V celé Latinské Americe podle výpočtu agentury Reuters počet nakažených překonal šest milionů. Latinská Amerika je celosvětově nejvíce zasaženým regionem pandemií. Nejhůře je na tom Brazílie, která je po USA co do počtu potvrzených případů i úmrtí druhou pandemií nejhůře zasaženou zemí na světě.
V pátek přibylo v Česku 293 nově potvrzených případů nemoci covid-19, denní nárůst se tak vrátil pod 300. Od začátku epidemie se novým koronavirem nakazilo 19 693 lidí. Přibližně 70 procent z nich už se uzdravilo a 394 pacientů s covidem zemřelo. Aktuálně nemocných je rekordních 5567. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k sobotním 01:00.
Dobrý den, vážené čtenářky, vážení čtenáři,
vítáme vás u pokračování on-line přenosu k vývoji nákazy koronaviru.